Зеленський доручив створити Сили безпілотних систем як окремий рід сил ЗСУ; Рада підтримала продовження воєнного стану і мобілізації. Кореспондент.net виділяє головні події вчорашнього дня.
Президент України Володимир Зеленський підписав указ про створення Сил безпілотних систем як окремого роду військ. Указ “Про нарощування можливостей сил оборони” опублікований на сайті глави держави. Як зазначено в тексті указу, новий рід військ створений з метою нарощування спроможностей Збройних Сил України щодо використання безпілотних та роботизованих повітряних, морських та наземних систем. Зеленський доручив опрацювати це питання Кабінету міністрів із залученням Генерального штабу ЗСУ.
Верховна Рада підтримала затвердила укази президента Володимира Зеленського про продовження дії воєнного стану та мобілізації. Указ про продовження воєнного стану підтримали 335 парламентарів, указ про продовження мобілізації – 323. Відтак обидва стани діятимуть щонайменше ще 90 днів, до 13 травня 2024 року.
Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель прибув з офіційним візитом до Києва. Він заявив, що приїхав обговорити з українськими друзями непохитну підтримку ЄС для України – у військовій сфері, у фінансовій сфері нового механізму в Україні, а також щодо шляху реформування ЄС.
Також цього дня в Україну приїхав директор Міжнародного агентства з ядерної енергії Рафаель Маріано Гроссі. Він зустрівся з міністром енергетики, керівниками Держатомрегулювання та Енергоатому. Під час зустрічі з в.о. голови правління Енергоатома Гроссі обговорив ситуацію на ЗАЕС. Серед іншого вони підняли питання завершення терміну експлуатаціїпалива.
Російські воєнні злочинці у ніч на 6 січня обстріляли ракетами С-300 населений пункт Золочів Богодухівського району на Харківщині. В результаті атаки загинув двохмісячний хлопчик. Його тіло дістали з-під завалів готелю. Поранень також зазнали три жінки 21, 28 та 39 років.
Служба безпеки України нейтралізувала потужну агентурну мережу військової контррозвідки ФСБ РФ, учасники якої передавали секретну інформацію про системи охорони АЕС, геолокацію інженерних загороджень поблизу берегової лінії Одеської області та канали переправлення іноземного озброєння в Україну. У результаті багатоетапної спецоперації у різних регіонах затримали п’ятьох агентів. За кожне виконане завдання зловмисники отримували гроші від росіян.
З початку російського повномасштабного вторгнення, українські військові вивели з ладу близько 33% Чорноморського флоту Росії. Про це повідомило управління стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України. За даними Генштабу ЗСУ, українські військові вивели з ладу 24 російські кораблі та один підводний човен.
Депутати ухвалили рішення 159 голосами “за” про виклик голови Служби безпеки України Василя Малюка в Раду для доповіді щодо прослуховування спецслужбою журналістів проєкту Bihus.Info. Очільник Служби безпеки України Василь Малюк публічно відреагував на стеження за журналістами проєкту Bihus.info з боку його підлеглих. Він заявив, що такі дії є неприпустимими й вони “викликають справжнє обурення”. Малюк акцентував, що такі дії вже спричинили низку кадрових рішень. Він також додав, що вчинки окремих співробітників “не можуть перекреслювати всі ті позитивні результати, які має СБУ під час війни, і кидати тінь на кожного представника служби”.
За клопотанням керівника САП Вища рада правосуддя тимчасово відсторонила від здійснення правосуддя у зв’язку із притягненням до кримінальної відповідальності колишнього голову Верховного суду, підозрюваного в одержанні неправомірної вигоди в особливо великому розмірі 2,7 млн дол. (~101,5 млн грн). Термін відсторонення – до 6 квітня 2024, в межах строку досудового розслідування.
Вищий антикорупційний суд України за клопотанням Міністерства юстиції України націоналізував частину українських активів російського олігарха Едуарда Худайнатова, який раніше очолював Роснефть. Про це заявили Офіс генерального прокурора та Служба безпеки України. Зокрема, на користь держави стягнуто 100% частку у статутному капіталі ТОВ Нафтова компанія Альянс-Україна, що становить майже 448 мільйонів грн. Водночас суд відмовився задовольнити вимоги щодо стягнення на користь держави 49% частки у статутному капіталі компанії Альянс Холдинг у розмірі понад 270 мільйонів грн. Як зазначає Офіс генпрокурора України, Мін’юст подав апеляційну скаргу на це рішення.
Латвія ввела обов’язкову строкову службу для чоловіків від 18 до 27 років, щоб стримати потенційне вторгнення Росії. Про це заявив міністр закордонних справ Латвії Крішьяніс Каріньш. Міністр підкреслив, що зараз Європа повинна показати Кремлю свою готовність до можливого російського вторгнення. Ті громадяни Латвії, які відмовляться служити в армії, можуть бути оштрафовані або ж відправлені до в’язниці.