Російський "правозахисник" і учасник опозиційних форумів виявився шпигуном ГРУ, – The Insider
Російський "правозахисник" і учасник опозиційних форумів виявився шпигуном ГРУ, – The Insider

Російський "правозахисник" і учасник опозиційних форумів виявився шпигуном ГРУ, – The Insider

Росіянин Іван Жихарьов (справжнє прізвище Жигарьов), працював під прикриттям поки його "добрий двійник" брав участь у активістській і правозахисній діяльності. Про те, як у кола російської опозиції потрапив завербований Кремлем оперативник, йдеться у розслідуванні, проведеному The Insider.

Як кремлівський шпигун став опозиціонером і правозахисником

Син радянського військового офіцера Іван Жигарьов народився в німецькому місті Магдебург. Іван служив у російському спецназі, а потім був обраний для навчання в Військовій академії ГРУ. За даними The Insider, Жигарьова завербували для служби в 29155 підрозділі ГРУ не пізніше, ніж 2009 року. Тоді цей підрозділ спеціалізувався на вбивствах та військових операціях закордоном.

Коли Жигарьов почав працювати у ГУР, у нього з’явився "добрий двійник" спеціаліст-бурильник свердловин Іван Жихарьов, чиє прізвище відрізнялось однією буквою.

Як і решта членів підрозділу 29155, Жигарьов діяв за стандартною схемою роботи іноземних оперативників – подорожував за кордон разом з невеликими групами з трьох-п'яти людей для виконання завдань під прикриттям. The Insider пише, що на початку березня 2015 року Жигарьов разом з іншими учасниками підрозділу 29155 провів десять днів у Нідерландах під псевдонімом. Що цікаво – у цьому ж підрозділі в той час працювали Алєксандр Пєтров (Мішкін) і Руслан Боширов (Анатолій Чепіга) – підозрювані у отруєнні Сергія Скрипаля і його дочки.

Що відомо про справу Скрипаля

4 березня 2018 російські оперативники отруїли нервово-паралітичною речовиною колишнього військового розвідника ГРУ Сергія Скрипаля.
У 1999 році Скрипаль пішов у відставку після служби в ГРУ. До 2003 року працював в управлінні справами МЗС Росії. У грудні 2004 року ФСБ заарештувала його та звинуватила у зраді та співпраці з англійською розвідкою. Скрипаль визнав себе винним і в 2006 році отримав 13 років в'язниці.
У 2010 році тодішній президент Росії Медведєв помилував Скрипаля, і згодом його та ще трьох росіян, засуджених за шпигунство на користь США і Великобританії, обміняли на десятьох агентів російських спецслужб.

Жигарьов якраз перебував в Європі в період підготовки отруєння Скрипалів. 3 березня 2018 року, у день приїзду Мішкіна і Чепіги до Солсбері, він вилетів до Москви з Відня.

The Insider пише, що у 2017 році Іван Жигарьов під прикриттям потрапив до Московської відкритої школи прав людини при Сахаровському центрі. Працівники відгукувались про нього як про найактивнішого волонтера, який ніколи не відмовляв у допомозі і брав участь у всіх зустрічах.

"Жихарьов" мав доступ до реєстраційних даних учасників школи та був учасником багатьох управлінських зустрічей, де зокрема обговорювалися питання фінансування.

Працівники Московської відкритої школи дали "Жихарьову" рекомендацію на участь у Форумі вільної Росії, організатором якого є Гаррі Каспаров. Він брав участь у заході щороку, починаючи з 2017. Іван Жигарьов регулярно просив у організаторів компенсацію за проїзд та проживання. The Insider вважає, що його наполягання на відшкодуванні витрат може бути пов'язаним з бажанням отримати номер в готелі, де проживали члени організації – можливо, для слідкування за ними. Однак прохання про компенсацію залишалися невиконаними, а Каспарова, за словами організаторів заходу, завжди селили окремо від решти учасників.

The Insider також зазначають, що на перший Форум вільної Росії у Вільнюс він приїхав з двома іншими правозахисниками – Русланом Камбієвим і Расулом Катагановим. Камбієв спочатку заперечував знайомство з "Жихарьовим", але потім таки визнав, що вони познайомилися у 2017 році під час заходу, організованого Московською відкритою школою в Сахаровському центрі.

Ймовірно, ГРУ зняло з роботи Жигарьова у 2022 році після того, як французька влада публічно оприлюднила дані "Жихарьова" як шпигуна ГРУ разом із іменами кількох інших агентів Кремля, які їздили на секретну базу поблизу швейцарського кордону.

Як діє російська розвідка закордоном

  • Учасники підрозділу 29155 ГРУ, відповідальні за отруєння та теракти за межами Росії, також шпигували за противниками режиму президента Росії Володимира Путіна, видаючи себе за правозахисників, документалістів і журналістів. Серед їхніх цілей були такі неурядові організації, як Форум вільної Росії, заснований Гаррі Каспаровим; Центр імені лауреата Нобелівської премії миру Андрія Сахарова; "Меморіал" - організація, створена під час гласності Михайла Горбачова, щоб вести хроніку порушень прав людини та тяжких злочинів сталінського періоду.
  • За кілька місяців до повномасштабного вторгнення Росії в Україну Кремль почав жорсткіше розправлятися з схожими організаціями. У 2021 році Московський суд визнав "Фонд протидії корупції" опозиціонера Олексія Навального "екстремістським". Так звані незалежні російські ЗМІ були названі "іноземними агентами". У грудні 2021 року московський суд ліквідував "Меморіал". Центр Сахарова, який у 2014 році отримав статус "іноземного агента", був остаточно закритий іншим рішенням московського суду в 2023 році.
  • Форум вільної Росії Каспарова, штаб-квартира якого знаходиться в столиці Литви Вільнюсі, залишається поза офіційною юрисдикцією Кремля. Сам Каспаров покинув Росію після того, як його роль у серії масштабних антипутінських протестів зробила його головною мішенню для політичних репресій.
Теги за темою
Росія Новини політики розслідування
Джерело матеріала
loader
loader