У Міністерстві охорони здоров’я України повідомили про тривожне зростання кількості випадків отруєння чадним газом, зокрема і з летальним результатом.
Статистика отруєнь
Так, у грудні 2023 року зафіксовано 56 випадків отруєння чадним газом, серед яких три летальні (загинули одна дитина і двоє дорослих). У січні 2024 року постраждали 76 українців, із них семеро (одна дитина і шестеро дорослих) – загинули.
За даними служби екстреної медичної допомоги, 69 пацієнтів з ознаками отруєння, яких госпіталізували до медзакладів у шести областях, пройшли лікування та отримали необхідну медичну допомогу.
Чадний газ – тихий убивця
– Чадний газ абсолютно невідчутний для людини, але впливає на організм навіть у невеликій концентрації і може призвести до смерті, – ідеться в повідомленні.
За словами експертів, в умовах нестачі кисню і за неповного згоряння палива в нагрівальних приладах утворюється монооксид вуглецю (СО) або чадний газ.
Коли людина піддається його впливу, молекули СО витісняють кисень з організму і призводять до отруєння. Найбільша небезпека полягає в тому, що чадний газ не має кольору, запаху чи смаку. Саме тому іноді його називають “тихим убивцею”.
Основні симптоми отруєння
Щоб вчасно відреагувати в разі отруєння чадним газом, у МОЗ нагадали основні симптоми:
- головні болі;
- нудота;
- прискорене дихання;
- слабкість;
- відчуття втоми;
- запаморочення.
Алгоритм дій
Якщо ви або ваші близькі підозрюєте отруєння чадним газом, вимкніть усі прилади, окрім електричних, і відкрийте вікна. Вийдіть або винесіть потерпілого на свіже повітря, покладіть під голову подушку, розстебніть комір і пояс.
Викличте рятувальників (ДСНС) за номером 101 або 112, аварійну газову службу за номером 104 і швидку допомогу за номером 103. Нагадайте своїм дітям номери екстрених служб.