Революція ШІ вже почалася: чого варто побоюватися людству
Революція ШІ вже почалася: чого варто побоюватися людству

Революція ШІ вже почалася: чого варто побоюватися людству

Вплив штучного інтелекту на життя людей настільки серйозно обговорювався на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, що час хвилюватися – чи не переборщило людство з прогресом? У прогнозі з ризиків на 2024 рік ШІ стоїть першим пунктом, маючи на увазі, що через нього світ може сильно постраждати: зануритися у бурю дезінформації та соціальної поляризації, позбутися половини робочих місць, отримати сильну соціальну нерівність.

Але, спостерігаючи, як швидко впроваджується ШІ у всі сфери людського життя, налякати нас не вдалося. Насторожити – так, але загалом люди поки що переконані, що ШІ – помічник, а не ворог. Головне, як запропонували в Давосі, - не втрачати над ним контроль та вміло регулювати взаємодію штучного та природного інтелектів.

Вже зрозуміло, що штучний інтелект не просто міцно увійшов у наше життя, а змінив його і продовжує це робити, хочемо ми цього чи ні. Найкращі уми планети - математики, футурологи, філософи, аналітики, підприємці та таксисти - передрікають, що протягом наступних п'яти років наше життя змінюватиметься просто фантастично.

Відомий оптиміст, підприємець та філантроп Білл Гейтс в інтерв'ю CNN заявив, що штучний інтелект полегшить життя кожній людині. Наприклад, піде в небуття 5-денний робочий тиждень - людям буде достатньо попрацювати всього три дні, все інше будуть виробляти і вигадувати нейромережі та машини.

Компанії Google, Apple, Microsoft та Amazon щорічно витрачають мільярди доларів на продукти та послуги штучного інтелекту. Голосові помічники, машинний зір, «розумні будинки» та «розумні міста», нейромережі, які все знають і все вміють, – це демоверсія нашого недалекого майбутнього. Те, про що ми читали у фантастичних романах, ось-ось стане дійсністю. Містер Гейтс точно знає, у що можна вірити і що справдиться.

- ШІ здійснює революцію у повсякденних процесах у кількох галузях і змінює саму суть ведення бізнесу. Ми спостерігаємо цей переворот у всіх галузях, орієнтованих на робочу силу, таких як освіта, роздрібна торгівля, охорона здоров'я та виробництво. Рішення, які раніше приймалися місяцями через ручну обробку та введення даних, тепер ухвалюються за кілька хвилин, оскільки машини можуть вимірювати, виявляти закономірності, створювати моделі даних, класифікувати вимоги та вказувати ризики з феноменальною точністю, - каже Камаль Кант Палівал, головний розробник програм компанії Advaiya Solutions.

Білл Гейтс налаштований оптимістично щодо ШІ. Звичайно, йому не страшно втратити роботу. Фото: techeela.com

Історії хвороб заповнить "електронний лікар"

Крім заповнення медичної документації та формування розкладу лікарів, алгоритми штучного інтелекту будуть аналізувати великі обсяги інформації від пацієнтів та медичних досліджень, щоб визначити як закономірності та можливі діагнози, так і фактори ризику. Саме ШІ шукатиме та підбиратиме ліки і спостерігатиме за пацієнтами у віртуальному режимі. А то й візьме на себе розробку нових лікарських засобів та методів лікування, почне прогнозувати результати лікування пацієнтів. За допомогою алгоритмів машинного навчання комп'ютери можуть вивчати закономірності даних пацієнта і використовувати ці закономірності для діагностики певних захворювань і станів.

Плюс медики перестануть витрачати час на заповнення численної документації, віддавши це на відкуп штучним мізкам та рукам. Та взагалі всю рутинну одноманітну роботу, яка не потребує специфічних знань, віддадуть штучному інтелекту – нехай сортує, аналізує та порівнює.

На уроках не буде нудно

Чат-ботами, які можуть відповісти практично на будь-яке запитання, школярів та студентів вже не здивувати. ШІ допоможе викладачам розробляти персоналізовані плани навчання, ґрунтуючись на анкетних даних учнів, або скомпонувати урок, ввівши до нього фото-, відео та аудіоматеріали. Завдяки своєму вмінню, що постійно відточується, розпізнавати обличчя і обробляти природну мову, ШІ допоможе оцифрувати підручники, виявити плагіат і навіть «вичитувати» з облич учнів нудьгу або смуток, щоб перебудувати процес навчання. Звичайно, наших милих вчительок навряд чи замінить штучна класдама, але ймовірність такого результату – зовсім не нуль, а трохи більше.

Без пілота та штрафів

У цій сфері ми вже на «ти» з роботизованими руками та верстатами з програмним керуванням. Виробничі роботи з'явилися років 50-60 тому, це вони займаються складськими програмами і можуть складати продукцію в штабелі. Промислових роботів скрізь хоч греблю гати, штучні мізки вже розробляють оптимальні логістику та зберігання, а спеціальні датчики забезпечують безперебійну роботу обладнання. Якось ми сядемо в безпілотний автомобіль, і не в концепт-кар, а в звичайне таксі, яке повезе нас найкоротшим маршрутом, справно гальмуючи перед світлофорами і пропускаючи перехожих на «зебрі». Швидше за все, у транспортній сфері штучний інтелект допоможе нарешті зібрати такий автомобіль, який влаштує всіх. І так – він буде безпілотним.

ШІ керуватиме світлофорами та платними дорогами, запалюватиме світло в тунелях і опускатиме шлагбауми, виписуватиме штраф автохулігану та регулюватиме рух тролейбусів, щоб вони заповнювалися пасажирами рівномірно і не відставали від графіка.

Одного разу ШІ допоможе нам дістатися на кораблі до Марса та освоїти його. На відміну від людини, він не буде сто разів запитувати одне й те саме: навіщо нам це потрібно?

Автомобілі на автопілоті вже є. Щоправда, повністю водія вони не замінять. Поки. Скрин youtube.com/@CarThrottle

Купи! Купи!

Ми вже бачимо щодня, як ШІ підсовує нам рекламу товарів, про які ми шепотілися з подругами в кафе. Штучний інтелект персоналізує все, до чого може дотягнутися, і потім будує свою роботу, пропонуючи саме те, що ми з високою ймовірністю купимо. Онлайн-купівлі та інтернет-магазини ще не витіснять супермаркети біля будинку, але нарешті складуть їм високу конкуренцію. Штучний інтелект забере у своє ведення програмне забезпечення для закупівель, автоматизацію створення замовлень на закупівлю, обробку рахунків та управління контрактами, аналіз тенденцій ринку, прогноз фінансових результатів тощо.

А що залишиться людям?

Розвиток штучного інтелекту викликає побоювання, що ця технологія знищить мільйони робочих місць у всьому світі. Міжнародний валютний фонд вже підрахував, що ШІ може забрати близько 40% робочих місць. До речі, Білл Гейтс із цим не згоден, апелюючи до історії людства. У якій кожна нова технологія викликала у людства страх, а потім відкривала безліч нових можливостей.

- Так було, наприклад, із механізацією сільського господарства 1900 року. Тоді люди нічого не розуміли і запитували: "Гей, що ви збираєтеся робити?" Було створено багато речей, багато категорій робочих місць – і стало набагато краще, аніж коли всі працювали на фермах, - поділився Гейтс.

Microsoft, де Гейтс залишається одним із найбільших акціонерів, вже уклала багатомільярдне партнерство з OpenAI. Він хоче використати всі можливості штучного інтелекту для допомоги людям у бідних країнах. Наприклад, закривши за допомогою ШІ потребу там у лікарях та вчителях.

На складах інтернет-гіганта Amazon, де працюють понад 100 000 роботів, функції комплектації та упаковки, як і раніше, виконуються людьми, але це незабаром зміниться.

Чи означає це, що ШІ відправить у чергу на допомогу по безробіттю мільйони людей? І так і ні. Так – бо рутинну роботу віддадуть електронним механізмам. Ні – тому що люди можуть робити те, на що не здатні електронні руки та мізки: творити.

- Сьогодні ШІ безкорисний з двох важливих причин: у нього немає творчих здібностей і немає здатності до співчуття чи любові. Скоріше це «інструмент для розширення творчих здібностей людини». Ті, чия робота пов'язана із завданнями, що повторюються або рутинними, повинні освоювати нові навички, щоб не залишитися на узбіччі. Наприклад, Amazon навіть пропонує своїм співробітникам гроші на навчання для роботи в інших компаніях, - зазначив експерт зі штучного інтелекту Кай-Фу Лі на нещодавній лекції у Північно-Західному університеті США.

Згідно зі звітами, у 2030 фінансовому році розмір світової індустрії штучного інтелекту, за прогнозами, сягне 1 трлн 811 млрд доларів. Це надто значна сума, щоб не звертати на неї уваги і думати, що нічого найближчим часом не зміниться. Тому людству варто або готуватися до боротьби з ШІ, або адаптуватися та навчитися жити в нових умовах.

Теги за темою
Технології
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader