У Давосі пройшла четверта зустріч по формулі миру; ЗСУ збили два рідкісних літаки РФ. Кореспондент.net виділяє головні події вчорашнього дня.
В Давосі відбулась четверта зустріч радників з нацбезпеки щодо української Формули миру. Участь взяли представники 81 країни та міжнародна організація, повідомив голова Офісу президента Андрій Єрмак. “В нас зростає кількість учасників – вже понад 80 країн та міжнародних організацій, у попередній зустрічі на Мальті було 66”, – сказав він, наголосивши, що “дуже багато країн висловлюють свою думку, особливо Глобального Півдня”.
Увечері стало відомо, що на зустрічі була представлена друга п’ятірка пунктів Формули миру, зокрема напрацювання за темами: “Виведення російських військ і припинення бойових дій”, “Відновлення справедливості”, “Екологічна безпека”, “Недопущення повторення агресії”, “Підтвердження закінчення війни”.
Водночас ЗМІ повідомляють, що представника Китаю не було серед учасників зустрічі радників з нацбезпеки щодо української Формули миру, попри те, що Пекін отримав запрошення, а його представники перебували у Давосі.
Українські військові увечері в неділю, 14 січня, над Азовським морем збили російський літак далекого радіолокаційного виявлення та управління А-50 та підбили літак Іл-22. Про це повідомили РБК-Україна з посиланням на джерела в Силах оборони. Цю інформацію також оприлюднив народний депутат від Слуги Народу Юрій Мисягін і спікер української добровольчої армії Південь Сергій Братчук. Рідкісний літак далекого радіолокаційного виявлення та управління А-50 зник з радарів і припинив відповідати на запити тактичної авіації, а пізніше було виявлено займання та падіння невстановленого повітряного судна. Літак Іл-22М11, який є повітряним захищеним пунктом керування, здійснював чергування в районі Стрілкового, а зрештою був підбитий вздовж узбережжя Азовського моря. Після ураження, літак планував здійснити посадку в Анапі, запросив евакуацію.
До переговорів про настання миру в Україні має бути залучена держава-агресор – Росія. Про це заявив міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс під час четвертої зустрічі радників з питань нацбезпеки щодо української Формули миру. За словами політика, “без Росії рішення не існує”. “Ми повинні знайти той чи інший спосіб залучити Росію” – сказав глава МЗС Швейцарії. Також, на його думку, до мирних переговорів України з РФ має бути залучений Китай. “Китай відіграє важливу роль. Ми повинні знайти шляхи співпраці з Китаєм у цьому питанні”, – сказав він.
У Давосі Україна почала переговори з Румунією щодо угоди про гарантії безпеки для нашої країни. Про це повідомила пресслужба глави держави. Румунія стала 9-ю країною, яка започаткувала з Україною двосторонні безпекові переговори та підтвердила непохитну підтримку незалежності й територіальної цілісності нашої держави, а також її європейського та євроатлантичного шляху. Сторони обговорили основні елементи майбутньої двосторонньої безпекової угоди та погодили модальності подальших переговорів.
Румунські фермери в неділю знову заблокували пункт пропуску Сірет на кордоні з Україною. Румунський КПП знаходиться навпроти українського пункту пропуску Порубне, який розташований у Чернівецькій області. Вони блокують рух вантажів у напрямку пункту пропуску Сірет. При цьому оформлення всіх видів транспортних засобів, а також пішоходів на виїзд з України здійснюється встановленим порядком, повідомили прикордонники.
Пожежа у столичному торговельному центру Космополит, внаслідок якої постраждало троє людей, виникла через умисний підпал, який здійснив 7-річний хлопчик. “Під час проведення огляду місця події та опрацювання відео з камер внутрішнього спостереження, поліцейські у співпраці зі службою безпеки ТРЦ встановили, що пожежа виникла внаслідок умисного підпалу, який здійснив 7-річний хлопчик – відвідувач парку розваг”, – йдеться в повідомленні. Батьки разом з дитиною запрошені до Солом’янського управління поліції для давання показів.
Спікер Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат запропонував місцевим громадам закуповувати засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ) для захисту від ворожих ракет і дронів у цивільних виробників. “Це стандартна практика (протидія ворожим повітряним атакам за допомогою засобів радіоелектронної боротьби – ред.). У нас є підприємства, які давно цим займаються. Зараз чимало цивільних підприємств долучені до виготовлення систем РЕБ”, – сказав Ігнат. За його словами, нині в цьому напрямі ведеться активна робота.