Коні, риболовля, мистецтво: як у Вінниці воїнам з ампутаціями повертають жагу до життя
Коні, риболовля, мистецтво: як у Вінниці воїнам з ампутаціями повертають жагу до життя

Коні, риболовля, мистецтво: як у Вінниці воїнам з ампутаціями повертають жагу до життя

У вінницькому шпиталі організація Лікарі без кордонів реалізує проект з реабілітації пацієнтів, які отримали поранення під час війни.

Більшість з них мають ампутації кінцівок і не можуть пересуватися без сторонньої допомоги. Інколи люди знаходяться тут місяцями, поки одужують і проходять реабілітацію.

Поранення і травми не перешкода для повноцінного життя

Психологи зазначають, що повернення до своїх родин, адаптація до життя вдома може бути для цих людей складною, адже багато в чому вони змінилися як фізично, так і психологічно.

Зараз дивляться

Психологиня Лікарів без кордонів Лариса Григоренко та соціальна працівниця Авеліна Павловська допомагають полегшити перехід від лікарняного життя до звичайного, організовуючи розважальні заходи в лікарні та поїздки за її межі.

реабілітація
реабілітація
реабілітація
Коні, риболовля, мистецтво: як у Вінниці воїнам з ампутаціями повертають жагу до життя / 4 зображення

Екскурсії або творчі майстер-класи відбуваються щотижня, в них беруть участь до 15 пацієнтів.

– Виїзд з лікарні значно покращує їхній моральний стан і дає можливість відновити зв’язок із суспільством, – каже Лариса.

За словами психологині, під час таких поїздок пацієнти шпиталю не просто добре проводять час, але й починають розуміти, що їхні поранення і травми не перешкода для повноцінного соціального життя.

– Зрештою, це – здорова стратегія подолання стресу, – зазначає Григоренко.

З березня 2023 року, коли Лікарі без кордонів почали реалізовувати свій проєкт, десятки пацієнтів відвідали зоопарк, планетарій, побували в кінотеатрі, на рибалці, мали можливість покататися на конях і пограти з собаками, а також насолодилися кількома барбекю.

Окрім розважальних поїздок, для них організовують також регулярні екскурсії на протезно-ортопедичне підприємство, де лікарі пояснюють, які існують види протезів і як їх правильно підібрати.

– Громадська організація Гармонія надає нам безкоштовний транспорт, щоб навіть ті, хто пересувається на колісних кріслах, могли взяти участь у заходах, – говорить Авеліна Павловська.

Їм надають і психологічну підтримку.

– Якщо людина хоче поділитися чи обговорити щось під час поїздки, я завжди поруч. Нам не байдуже, що вони відчувають, – зазначає Лариса Григоренко.

Пацієнти позитивно реагують на зміну обстановки і кажуть, що це допомагає їхньому одужанню.

– Добре відволіктися від лікарняної атмосфери. Похід до зоопарку навіть дозволив мені повернутися до дитячих спогадів, – поділився Олексій, пацієнт шпиталю.

Майстер-класи підвищують самооцінку

Організація також запрошує до лікарні художників і майстрів, які проводять заняття з пацієнтами.

З березня по листопад Лікарі без кордонів організували 26 майстер-класів. Поранені мали змогу спробувати свої сили в акриловому та акварельному живописі, ліпленні з глини та кераміки, роботі по дереву, розписі футболок.

Деякі з них виготовляють сувеніри, які відправляють своїм рідним в якості подарунків.

Психологиня пояснює, що це не арт-терапія в класичному розумінні, це радше терапія мистецтвом, яка допомагає стабілізуватися, зануритися в мистецький процес, підвищити самооцінку.

– Мої фантомні болі значно зменшилися. Я не звертаю на них уваги, особливо коли малюю, – говорить Олексій.

За його словами, він почав більше звикати до себе нового, до того, що у нього немає руки і ноги. Він готується до протезування з вірою, що, попри все, зможе жити нормальним життям.

Цю Програму реабілітації в лікарнях Києва та Вінниці запустили 18 місяців тому. А зараз Лікарі без кордонів зосередилися на аналогічній програмі реабілітації поранених у Черкасах.

Джерело і фото:

Теги за темою
Вінниця
Джерело матеріала
loader