У середу, 6 грудня, увага в Україні буде прикута до подій у США. Там, як очікується, відбудеться голосування за законопроєкт, який передбачає зокрема й допомогу нашій країні. Напередодні, 5 грудня, до конгресменів має звернутися особисто президент Володимир Зеленський. Про катастрофічні наслідки провалу голосування говорять і чиновники Білого дому та Пентагону.
Vesti.ua прочитали, що пишуть американські медіа напередодні розгляду допомоги.
Скільки просять для України
На кону – 160 млрд доларів США. Саме стільки коштів запросив Білий дім у Конгресу. Законопроєкт, навколо якого киплять пристрасті, передбачає, що ці кошти підуть на Ізраїль і Тайвань, а також на зміцнення американського кордону. Україна отримає 61 млрд доларів.
Якщо, звісно, Конгрес підтримає законопроєкт. У Білому домі намагаються стимулювати депутатів меседжем, що більшість коштів для допомоги України залишається у США. Директор Управління з менеджменту та бюджету Адміністрації президента США Шаланда Янг звернулася до сенаторів і конгресменів письмово. За її розрахунком, станом на сьогодні зі 111 млрд доларів США, виділення яких підтримав Конгрес для допомоги Україні, використано 67 млрд доларів. Але левова частка цих коштів пішла на підтримку ВПК Сполучених Штатів Америки.
Наприклад, Міноборони купувало нову техніку замість відправленої Україні на 62,7 млрд доларів, ще 4,7 млрд доларів витратив Держдепартамент. І лише 27,2 мільярда дали Україні як економічну допомогу та на підтримку безпеки населення.
"Гроші Держдепартаменту та USAID на економічну допомогу Україні закінчилися, – констатувала Шаланга Янг. – Якщо економіка України обвалиться, вона не зможе продовжувати боротьбу".
Отже, цього року офіційному Вашингтону нема чого направити до офіційного Києва.
"Кордон – допомога"
Щоб переконати американських сенаторів схвалити законопроєкт про допомогу Україні, до них по відеозв'язку у форматі закритого брифінгу має звернутися особисто президент Володимир Зеленський.
Цьому передували бурхливі події: республіканці та демократи намагалися домовитися щодо іншого проблемного бюджетного законопроєкту – про південний кордон США. Проєкт передбачає посилення міграційних правил, а це "ламає" один із основних "ковзанів" демократів – лояльність до мігрантів. Тому вони й не хочуть підтримувати жорсткий законопроєкт республіканців. А ті, своєю чергою, відмовилися підтримати пропозицію Байдена про допомогу Україні. Переговори зазнали повного краху, повідомляють Новини NBC.
Попри провал нічних консультацій, лідер більшості у Сенаті Чак Шумер призначив дату голосування для проекту Джо Байдена за допомогою України (6 грудня) Це буде перше процедурне голосування, уточнив народний депутат. Ярослав Железняк, який уважно стежить за перипетіями законопроєкту, тож сума для України може бути зменшена.
Надія є, вважає Железняк, адже лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл розповів, що сторони продовжують переговори за формулою "кордон – допомога".
До Дня Св. Миколая
За заявами, до угоди поки що далеко. Спікер Палати представників Майк Джонсон звинуватив Білий дім у "відсутності чіткої стратегії щодо України, шляхи вирішення конфлікту або плану адекватного забезпечення відповідальності за допомогу". Натомість звідти досить чітко окреслили наслідки провалу голосування за допомогою України: "До кінця року закінчаться ресурси для надання більшої кількості зброї та обладнання", – повідомив радник президента Джо Байдена з питань безпеки Джейк Салліван.
Якщо Володимиру Зеленському вдасться переконати конгресменів і сенаторів, Україна отримає 61 млрд доларів США саме до Дня Св. Миколая, який уперше широко відзначатиметься за юліанським календарем, тобто 6 грудня. Тим більше, Сенат уже освячено: 30 листопада там помолився військовий капелан Православної церкви США Володимир Штеляк, щоб Господь дав сенаторам розуміння "ухвалити рішення, які відповідають Божій волі", повідомляє "Голос Америки".
Прощайтеся з all inclusive
Але в українському парламенті ілюзій не мають. Народний депутат Олексій Гончаренко заявив, що у 2024 році США виділятимуть Україні лише кредити замість безоплатної допомоги, як це було у 2022-2023 роках. "Треба розуміти Байдена. Він чекав 50 років свого президентства. І дочекався. Це не людина рішучих дій та сильних кроків. Його головне гасло – не нашкодь. Тому жодного прориву в США Україною не буде. Для Білого дому Україна – встояла, і вже добре. Далі вони переключатимуться на внутрішній трек", - вважає він.
В очікуванні голосування Штати не діють. За даними Forbes з посиланням на грецьке видання Ekathimerini, США ведуть переговори з Грецією про закупівлі 75 тисяч артснарядів з метою подальшого передавання їх Україні
Перемога у кредит?
Усі ці дискусії можна вважати абстрактними якби не одне "але" – перипетії законопроєкту про допомогу Україні впливають на ситуацію на фронті.
Так, США змушені були визнати, що сповільнили або ж призупинили постачання окремих видів зброї Україні для того, щоб її вистачило до кінця року, якщо сенатори провалять проєкт Байдена. Зі свого боку, від високопоставлених українських військових ідуть сигнали про нестачу озброєння та боєприпасів для прориву.
Це мало відгук у Сполучених Штатах, але зовсім не той, на який можна було очікувати. Представник Держдепартаменту США Деніел Сайзек у коментарі українському ЗМІ наголосив, що відомство розробляє нові маршрути та формули поставок зброї Україні, проте, за деякими видами озброєнь (наприклад, далекобійними) "нові рішення наразі відсутні".
Побічно ці плани розкриває The Washington Post – Південна Корея, за його даними, обігнала США з постачання снарядів Україні. І запаси у цій країні величезні.
Є чим поділитися і самим Штатам, як стверджуєнімецький оглядач видання Bild, танків у США близько 5 тисяч одиниць, а Україні передали лише 31 танк. Зі свого боку, Вашингтон готовий ділитися металом, понад 20 тис. тонн обіцяно для захисту об'єктів енергетичної інфраструктури.
Тобто союзники України шукатимуть варіанти. З обнадійливою заявою виступив і генсек НАТО Єнс Столтенберг.
Допоможи собі сам
У США запевняють, що обсяги допомоги не прив'язуються до результатів на полі бою, але неприємні сигнали вже є. Ексрадник голови Пентагону Дуглас Макгрегор вважає, що взагалі Штати помилилися в Україні, зробивши основну ставку на технології: "У нас є думка, якщо ми просто витратимо достатньо грошей і купимо правильне обладнання, ми виграємо. Ми вважаємо, що "технології вирішують усі проблеми". Це не так, і ми переконуємось у цьому в Україні".
Оскільки Макгрегор наголошує, що мета США – перемога України – залишається незмінною, він вважає, виграшним стане несподіване рішення.
А поки його немає, є ще одна альтернатива – дипломатія. На цьому наголосив голова Комітету начальників штабів Збройних сил США Чарльз Браун, повідомляє Reuters.