Десять років тому відбувся розгін Майдану: скільки причетних притягнули до відповідальності і що зі справами Сівковича й Клюєва
Десять років тому відбувся розгін Майдану: скільки причетних притягнули до відповідальності і що зі справами Сівковича й Клюєва

Десять років тому відбувся розгін Майдану: скільки причетних притягнули до відповідальності і що зі справами Сівковича й Клюєва

Десять років тому, у ніч з 29 на 30 листопада 2013 року, на Майдані Незалежності у Києві спецпідрозділ "Беркут" розігнав та побив студентів. Ця ситуація виникла під час протесту молоді проти рішення тодішнього уряду Миколи Азарова щодо зупинки підготовки до Угоди про асоціацію з Євросоюзом. 

Силовий розгін та побиття беззбройних студентів послужили каталізатором для початку Революції Гідності. Детальніше про події, які відбувалися тієї ночі, скількох причетних притягнули до відповідальності, та що зі справами колишніх високопосадовців Сівковича й Клюєва розповість OBOZ.UA.

Силовий розгін Майдану у ніч на 30 листопада

На Майдані Незалежності у ту ніч перебувало близько 400 протестувальників. Біля четвертої ранку на головну площу Києва почали завозити вантажівки з елементами новорічної ялинки, яку мали встановити поряд із місцем протесту. Цю конструкцію в народі називали "йолка". 

Приблизно 2 тисячі осіб з окремих підрозділів колишньої міліції оточили студентів. Офіційно цю силову операцію назвали "розчисткою території для встановлення новорічної ялинки".

Силовики з "Беркуту" намагалися витіснити людей від монумента Незалежності, при цьому застосовуючи кийки, били ногами. Протестувальників продовжували бити навіть після того, як вони впали.  Члени "Беркуту" переслідували беззбройних людей та гналися за ними далеко за межами Майдану. 

Від побиття з боку силовиків постраждали мінімум 79 осіб. 35 мітингувальників було затримано міліцією, але згодом відпущено. Проти учасників мітингу було розпочато два кримінальних провадження за статтями "спротив представникам влади" і "хуліганство". Ці події стали стимулом для подальшого загострення конфлікту між українцями та тодішньою владою.

Десять років тому відбувся розгін Майдану: скільки причетних притягнули до відповідальності і що зі справами Сівковича й Клюєва

Як покарали причетних? 

Як повідомив прокурор з "справ Майдану" Іван Бабенко в інтерв'ю Укрінформу, за розгін студентського Майдану 30 листопада 2013 року, правоохоронні органи притягли до кримінальної відповідальності шістьох колишніх високопосадовців, двох керівників правоохоронних структур та 39 членів "Беркуту". За його словами, суди ухвалили 5 обвинувальних вироків стосовно 7 правоохоронців, а двох звільнили від кримінальної відповідальності.

За повідомленням прокурора Бабенка, загалом до суду направлено 27 обвинувальних матеріалів у відношенні 39 фігурантів справ. 

 Що зі справами Сівковича й Клюєва?

У судах продовжують розглядатися справи колишнього заступника секретаря РНБО Сівковича та екс-керівника КМДА Попова.

Також у справах, що стосуються інших високопосадовців – секретаря РНБО Клюєва, колишнього керівника столичної міліції Коряка, його заступника Федчука та колишнього командира київського спецпідрозділу "Беркут" Кусюка, тривають досудові розслідування. Вони перебувають у розшуку, і слідство проводиться за процедурою заочного судочинства, як зазначив Бабенко.

Загалом, за його словами, розслідування подій 30 листопада 2013 року здебільшого завершено. Проте триває слідство у відношенні колишніх високопосадовців, які були організаторами злочину, що завдав шкоди суверенітету та державній цілісності України.

Нагадаємо, щороку 21 листопада Україна вшановує учасників двох великих історичних подій – Помаранчевої революції 2004 року та Революції гідності 2013-14 років. Свято було засноване у 2014 році і отримало назву День Гідності та Свободи.

Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader