Так, у Європейській комісії розглядають можливість введення санкцій проти Польщі через ситуацію на кордоні з Україною. Адже це є прямим порушенням міжнародної угоди, яку ЄС уклав з Україною.
Єврокомісія може запровадити обмеження проти Польщі
Профільна єврокомісарка з транспорту Адіна Велян наголосила, що польська влада виявила недостатню ініціативність щодо владнання ситуації на кордоні з Україною. Водночас представники Європейської комісії намагалися розв'язати ситуацію і шукали компроміс між сторонами.
"Немає доброї волі в пошуку рішення. Це моя сьогоднішня оцінка, і це майже повна відсутність участі польської влади. Кажу це тому, що польська влада має стежити за дотриманням закону на цьому кордоні", –сказала єврокомісарка.
Велян підкреслила, що підтримує право людей протестувати в усьому ЄС. Але зауважила, що Україна, яка зараз перебуває у стані війни, "не може стати заручницею блокади наших зовнішніх кордонів".
Єврокомісарка також сказала, що є перелік технічних заходів, які можна вжити, але вони повинні виконуватися і їх має погодити польська сторона для регулювання ситуації на кордоні.
Ми продовжуємо діалог, але залишаємо за собою право втручатися як Єврокомісія з навіть ініціацією процедури порушення (суд проти країни ЄС, яка не виконує законодавство Союзу – 24 Канал) проти тих, хто не дотримується правил і не застосовує закон,
– розповіла Велян.
У відповідь на заяву Вельян представник Єврокомісії Адальберт Янц уточнив, що провадження щодо можливого порушення Польщею законів ЄС ще не підтверджено. Янц підкреслив, що зараз тривають переговори між польськими та українськими представниками, зосереджені на технічному обміні деталями угоди.
Європейська комісія також підтвердила важливість дотримання угоди про автомобільний транспорт між Україною та ЄС, підкресливши, що анулювання дозволів або квот є законним заходом у цій юридично зобов'язальній системі.
Наостанок Янц сказав, що Європейська комісія не має права скасувати міжнародну угоду, яку схвалила Рада ЄС, як частину звичайних процедур. Єврокомісар відзначив, що це і не є тим, що Єврокомісія вважає доречним у цьому контексті, однак остаточні технічні рішення все ще обговорюються.
Моравецький підтримав польських протестувальників
- Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький 29 листопада заявив, що підтримує вимоги польських перевізників про відновлення системи дозволів для українських водіїв. За його словами, стара система добре працювала.
- Він також зауважив, що "розуміє багато аргументів" перевізників. Крім того, очільник прагне, щоб польський міністр інфраструктури отримав директиви щодо розв'язання ситуації на кордоні з Україною під час Ради міністрів ЄС з питань інфраструктури.
- Водночас колишній президент Польщі Дональд Туск засудив бездіяльність польської влади щодо ситуації на кордоні. Він наголосив, що чинний уряд Польщі ставить усіх в дуже складну ситуацію.