30 листопада: яке сьогодні свято, прикмети та заборони дня
30 листопада: яке сьогодні свято, прикмети та заборони дня

30 листопада: яке сьогодні свято, прикмети та заборони дня

Коти, собаки та комп'ютери: все найважливіше та цікаве про новий день

30 листопада – 334-й день 2023 року, до кінця якого залишається лише 31 день. Сьогодні відзначається День домашніх тварин та день захисту інформації. Крім того, у світі 30 листопада згадують про смертну кару та про хімічну зброю. А православні цього дня цього дня згадують Андрія Первозванного.

Ми розповімо про найважливіші події в історії, що відбулися цього дня. Читайте у цій статті про свята, обряди та прикмети на 30 листопада, хто зі знаменитостей сьогодні святкує день народження і кого слід привітати з іменинами.

Зміст:

День домашнього улюбленця

30 листопада святкують Всесвітній день домашніх тварин, девізом якого стала цитата Ліса з твору Антуана де Сент-Екзюпері: "Ти назавжди відповідає за тих, кого приручив". День домашніх улюбленців покликаний нагадати про почуття відповідальності за все живе на планеті, зокрема тварин.

30 листопада: яке сьогодні свято, прикмети та заборони дня - фото 1

Цей день неофіційний – його немає у календарі ООН чи офіційних календарях влади. Але за останні кілька років він набуває все більшого поширення у всьому світі – завдяки акціям зоозахисних організацій навіть зоопарків. Ідея про започаткування цього свята була озвучена на Міжнародному конгресі прихильників руху на захист природи, що проходив у Флоренції в 1931 році. Тоді різноманітні екологічні організації та природоохоронні товариства заявили про готовність організовувати різноманітні масові заходи, спрямовані на виховання в людях почуття відповідальності за все живе на планеті, у тому числі за домашніх тварин.

Загалом, заходи, присвячені цьому дню, дуже різноманітні. Десь проводяться пікети на захист тварин, десь флешмоби, десь влаштовують суботник для створення притулку чи клініки для тварин тощо. Але найпопулярніші – виставки кішок та собак. А по-справжньому цей день як свято відчувають лише наші улюбленці, яким ми сьогодні дозволяємо робити все, що заборонено. Рвати шпалери? Гризти меблі та тапки? Шкрябатись вгору по шторах? Сьогодні можна!

Міжнародний день "Міста за життя"

30 листопада: яке сьогодні свято, прикмети та заборони дня - фото 2

Міжнародний день "Міста за життя" відзначається 30 листопада на честь першого скасування страти в європейській державі. Цього дня у 1786 році Великий герцог Тоскани Леопольд II видав указ, який скасовував смертну кару у Великому герцогстві Тосканському.

Парадокс: історія міжнародного дня "Міста за життя" починається у 18 столітті, а відзначати цю дату почали лише о 21-му! Лише 2002 року, коли в Римі було засновано Всесвітню коаліцію проти смертної кари, до якої увійшли правозахисні організації,. Вперше цей день проводився за ініціативи Общини святого Егідія та за підтримки вказаної Коаліції.

У день "Міста за життя" міста-учасники підсвічують якусь важливу пам'ятку або відому будівлю, символічно "оживляючи" її. Таким чином вони демонструють свою любов до життя і закликають до скасування страти. У першій акції взяли участь 80 міст - від Сантьяго та Чилі до Канберри в Австралії. У Римі підсвічували Колізей, у Брюсселі – Атоміум, у Мадриді – площу святої Анни. З кожним роком до ініціативи приєднується все більше міст, у тому числі й у країнах, які ще не скасували страту. Україна вже досить давно бере участь у акції. І чим чорт не жартує! – може, і ми з вами доживемо, коли цього дня вперше відзначать у наших невгамовних та злих сусідів у Білорусі.

День пам'яті жертв хімічної зброї

30 листопада: яке сьогодні свято, прикмети та заборони дня - фото 3

День пам'яті всіх жертв застосування хімічної зброї – міжнародний день Організації Об'єднаних Націй, який відзначається щорічно 30 листопада. Його було засновано у листопаді 2005 року, а свою нинішню дату отримав у 2015 році.

Спочатку День пам'яті всіх жертв застосування хімічної зброї відзначався 29 квітня. Така дата була обрана тому, що 29 квітня 1997 року набула чинності Конвенція про заборону розробки, виробництва, накопичення та застосування хімічної зброї та її знищення. До Конвенції про заборону хімічної зброї приєдналися майже всі країни світу, виконання її умов контролює Організація із заборони хімічної зброї. Але в грудні 2015 року на черговій сесії ОЗХО було ухвалено рішення перенести День пам'яті всіх жертв застосування хімічної зброї на 30 листопада, а 29 квітня відзначатиме День заснування ОЗХО.

В даний час учасниками конвенції є 188 держав-членів ООН із 195; ще дві країни, Ізраїль та М'янма, її підписали, але поки що не ратифікували. Головне зобов'язання, що накладається на учасників конвенції, – заборона на виробництво та застосування хімічної зброї та повне знищення її запасів.

Міжнародний день захисту інформації

30 листопада: яке сьогодні свято, прикмети та заборони дня - фото 4

Міжнародний день захисту інформації вже відоміший, хоча і це – не червоний день у календарі ООН. Відомий він, в першу чергу, комп'ютерникам, хоча заснували його на зорі комп'ютерної ери. А саме: 1988 року американська Асоціація комп'ютерного обладнання оголосила 30 листопада Міжнародним днем захисту інформації.

День комп'ютерної безпеки є нагадуванням користувачам про необхідність захисту їх комп'ютерів і всієї інформації, що зберігається в них. Причому, 1988 рік не випадково став родоначальником свята, саме в цей рік була зафіксована перша масова епідемія "хробака", який отримав назву на ім'я свого творця - Морріса. Саме тоді фахівці замислилися про необхідність комплексного підходу щодо забезпечення інформаційної безпеки. Хоча перший комп'ютерний вірус з'явився ще 1983 року.

Чергова хвиля похолодання: погода в Україні на 30 листопада

Що святкують в інших країнах 30 листопада:


День янгола сьогодні

30 листопада: яке сьогодні свято, прикмети та заборони дня - фото 5

Цього дня вітання з днем янгола приймають:


Яке сьогодні православне церковне свято

Після переходу православ'я України на новий календар, 30 листопада у церквах згадують апостола Андрія Первозванного.

Андрій був першим із дванадцяти апостолів, які пішли за Христом, тому його називають Первозванним. Пізніше він привів до Ісуса свого рідного брата – святого апостола Петра.

Апостол Андрій всюди супроводжував Спасителя під час проповідей, був свідком розп'яття та Воскресіння Христа. За однією з легенд, після Вознесіння Ісуса Андрій дійшов із проповіддю до берегів Чорного моря, а потім Дніпром дістався до місць, де пізніше був зведений Київ. Тут апостол зупинявся на нічліг. А ранком він сказав учням, що подорожували з ним: "Чи бачите ці гори? На цих горах засяє благодать Божа, буде велике місто, і Бог спорудить багато церков". Андрій піднявся на київські гори, благословив їх і поставив хрест.

Апостола розіп'яли на хресті Х-образної форми за його особистим бажанням, оскільки він вважав себе негідним смерті, подібної до Христової. Пізніше на місці страти у місті Патри звели найбільший у Греції собор Святого Андрія Первозванного, а хрест назвали Андріївським.

Традиції цього дня

На холоди, що наближаються, вказує низька температура в цей день. Зауважували: "Який Андрій – така і зима". Люди дивилися на лід на річці: якщо він був і був темним, це віщувало хороший урожай наступного літа.

Як відомо, у святого Андрія просять захистити тих, хто ходить у море. Також Андрію моляться про захист від ворогів та стихійних лих, зцілення від різних захворювань, зміцнення віри, вдале заміжжя, збереження шлюбу, благополуччя дітей.

У Андріїв день прийнято накривати багатий стіл. Але тільки з пісними стравами, бо триває Різдвяний піст. Тим, хто постить, у цей день дозволяється гаряча їжа з олією та риба.

Що сьогодні не можна

Цього дня не слід шити, в'язати, вишивати та займатися іншим рукоділлям. Вважається, що такою працею можна заплутати рибальські сіті Андрія Первозванного та викликати його немилість.

Подружжю та закоханим категорично заборонено цього дня сваритися, лаятися, з'ясовувати стосунки, інакше може статися швидкий розрив стосунків.

Прикмети


Хто народився цього дня


Події 30 листопада в Україні та світі

30 листопада: яке сьогодні свято, прикмети та заборони дня - фото 9

Інспекторів київської митниці підозрюють у махінаціях із оформленням авто

Джерело матеріала
loader