Яку інформацію та чому видаляють з української Вікіпедії адміністратори
Яку інформацію та чому видаляють з української Вікіпедії адміністратори

Яку інформацію та чому видаляють з української Вікіпедії адміністратори

Адміністратори української Вікіпедії Goo3 та Yakudza можутьманіпулювати інформацією для формування позитивного іміджу та отримання винагороди за це

До української Вікіпедії звертаються, як до джерела достовірної інформації. Адже наповнення ресурсу побудоване на принципах волонтерства та відкритості. Однак у достовірності розміщеної інформації іноді виникаютьсумніви, коли волонтери помічають ймовірні маніпуляції зі сторони окремихадміністраторів. Мова йде про Анатолія Луцю, відомого як Yakudza, та Назара Токара (Goo3). Про це пише lenta.ua у статті «КОРУПЦІЯ У ВІКІПЕДІЇ: РОЗСЛІДУВАННЯ СКАНДАЛЬНИХ АДМІНІСТРАТОРІВ GOO3 ТА YAKUDZA».

Yakudza є ветераном Вікіпедії та вже понад 20 років обіймає посаду адміністратора без переобрань. Але, за даними журналістів, його діївказують на можливу упередженість, зловживання повноваженнями та приховані платні редагування.

Наприклад, у серпні 2023 адміністратор Yakudza, видалив зі статті про “регіонала” Вадима Столара, ймовірно, неприємну для "клієнта" згадку про "Батальйон Монако".

У свою чергу Goo3, у статті Вадима Столара видалив інформацію про те, що"Партія Регіонів" є проросійською. При цьому в десятках інших сторінок він, навпаки, вказує таку інформацію. Також Назар Токар додав несуттєві дані(т.зв. інформаційний шум), таким чином намагаючись розбавити негатив у статті.

Після того, як інші редактори повернули на сторінку Столара критичні фактита деталі різних можливих корупційних схем, Goo3 залишив ці змінинеперевіреними. При цьому він стежить за сторінкою та отримуєповідомлення про всі зміни, внесені в інформацію

З беклогу Вікіпедії випливає, що типовою поведінкою адміністраторів Yakudza та Goo3 є видалення дискредитуючої інформації з одних статей і додавання такої до інших.

Такадіяльністьадміністратора направлена передусім на політиків та іншихвідомих персон, які дбають про імідж і готові платити чималі суми за змінуключових формулювань у статтях.

Приміром, на сторінці Арсенія Пушкаренка Назар Токар додав інформаціюпро те, що депутат власним коштом відремонтував автомобіль і передав його для роботи в зоні АТО. Хоча, за даними джерела, такі роботивиконувалися за гроші волонтерів. Варто зазначити, що для енциклопедіїтака інформація незначна і зазвичай її видаляють. Власне, після цьогододавання дії Goo3 скасував інший адміністратор

А ось у статті про український сервіс доставки Zakaz.ua адміністратор Goo3 додав інформацію, що компанія працює у Росії, а саме у Москві. При цьомуяк джерело вказано посилання на додаток з аналогічною назвою в GooglePlay Zakaz.ru. Однак там немає свідчень про те, що компанія пов'язана з Україною. Додавання цієї інформації згодом скасував інший адміністратор.

Yakudza помітили у статті про Юлію Тимошенко. Там він також видаляв"незручну" інформацію у статті про Медичний канабіс, а саме видаливнаукові дослідження про користь медичного канабісу у лікуванні військових. Виникає припущення, що він лобіює позицію Ю. Тимошенко щодонеприпустимості легалізації.

Також деякі статті Yakudza захищає від видалення та додавання позитивноїінформації. А це вже кидає неабияку тінь на цілісність редакційної політикиВікіпедії та принципу того, як обирають адміністраторів.

Приміром статтю про IT-компанію ELEKS адміністратор Yakudza захистиввід видалення та додавав "позитивну" інформацію. А у статті про колишнього регіонала та представника проросійської ОПЗЖ Вадима Столара він таку інформацію видалив.

Таким чином, дії окремих адміністраторів Вікіпедії завдають чималоїшкоди ресурсу, адже він втрачає статус достовірного.

Джерело матеріала
loader
loader