Обмін полоненими: Навіщо Росія блокує цей процес?
Росія призупинила обмін полоненими, аби зробити видимість, нібито Україна взагалі не працює над поверненням своїх людей, заявив представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко в інтерв'ю «Суспільному». Україні ж, за його словами, немає сенсу утримувати в себе російських полонених.
«Намагаються переконати, що, мовляв, нічого не відбувається, дивіться! Але насправді робота іде, ми не сидимо, склавши руки, ми постійно працюємо для того, щоб організувати наступні обміни», – зазначив Яценко.
Він запевнив, що Україна готова до діалогу. І при цьому українська сторона висуває різні пропозиції росіянам.
«Ми демонструємо пропозиції. Наприклад, ми створили координаційний штаб разом з Міжнародним комітетом Червоного Хреста. Українські органи влади створили так звані змішані медичні комісії – це інструмент, який передбачений в Третій Женевській конвенції. Це комісія, в яку входять два представники нейтральної країни і один представник країни, яка утримує, тобто України. Аналогічну комісію має сформувати російська сторона для того, щоб ці комісії, відвідуючи місця утримання, могли виявляти військовополонених, які потребують медичної допомоги і які мають бути репатрійовані», – додав Яценко.
Крім того, за його словами, Україна направила відкритий лист від імені секретаря координаційного штабу генерала Дмитра Усова. У листі наголосили, що Росія повинна так само виконувати свої міжнародні угоди й домовленості, які вони підписали.
«Вони постійно на дипломатичному рівні, в ООН, наприклад, стверджують, що вони всього дотримуються. Ми показуємо, що де факто ні, нічого не відбувається», – додав Яценко.
Раніше в координаційному штабі зазначали, що РФ блокує процес обміну з літа 2023 року. Зокрема, останній обмін полоненими відбувся 7 серпня. Тоді на Батьківщину повернулися 22 українці.
Зараз в Україні офіційно визнано полоненими 4337 громадян, з яких 3574 — військові, а решта 763 — цивільні. Однак насправді число полонених є значно вищим.
Між Україною та Росієювідбулося вже 48 обмінів, завдяки яким 2598 полонених захисників, захисниць та цивільних повернулися додому. Голова ГУР МО Кирило Буданов розповідав, що такі операції – це безпрецедентний випадок у світовій історії, адже досі не траплялося, щоб подібне відбувалося до закінчення бойових дій. Та він також попередив, що обмінний фонд ворога набагато більший, іне факт, що Україна зможе зрівнятися з Росією в цьому.