Про це свідчать результати опитування "Реінтеграція та соціальна згуртованість", проведеного соціологічною групою "Рейтинг" на замовлення ГО "Школа політичної аналітики" у період 10-14 жовтня і презентованого в Укрінформі.
Опитування показало, що 58% українців переконані, що усіх без винятку працівників окупаційних ЗМІпотрібно притягнути до відповідальності після деокупації українських територій. 35% респондентів дотримуються думки, що відповідати за діяльність окупаційних медіа мають лише їхні керівники. і тільки 5% вважають, що нікого не варто притягати. 2% опитаних не змогли відповісти на питання.
При цьому, згідно з опитуванням, найбільший відсоток респондентів вимагають притягнення до відповідальності усіх працівників окупаційних ЗМІ без винятку: у Києві - 66%, на заході - 51%, на півдні - 57% і на Донбасі - 46%.
Згідно з результатами опитування, 82% погоджуються з тим, що людям, які працювали в окупаційних місцевих адміністраціях територій, окупованих з 2014, треба заборонити працювати на державній службі, і 80% вважають, що треба заборонити працювати людям, які були на роботі в місцевих адміністраціях територій, окупованих з 2022. Не згодні з цією думкою відповідно 9% і 11% респондентів.
77% опитаних переконані, що у процесі встановлення відповідальності потрібно застосовувати індивідуальний підхід до підозрюваних у співпраці з окупантами, 12% - не згодні з такою думкою.
Крім цього, 69% респондентів вважають прийнятним віддавати громадян України, засуджених за колабораціонізм, на обмін в Росію. 17% - проти такого підходу.
51% українських громадян також вважають, що ті громадяни України, які роздавали гуманітарну допомогу від росіян, мають нести за це відповідальність. Не погоджуються з цим 26% опитаних.
За результатами опитування, 68% респондентів переконані, що при встановленні відповідальності Україна має враховувати, чи була людина примусово мобілізована до збройних формувань так званих “ДНР/ЛНР” та російської армії, 15% так не вважають.
Крім цього, 44% опитаних вважають, що мобілізованих до збройних формувань так званих “ДНР/ЛНР” та російської армії громадян України, які не вчинили тяжких злочинів, варто звільнити від відповідальності, 32% дотримуються протилежної думки.
Як розповіли організатори опитування, авдиторією, яка взяла участь в опитуванні, є населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де на момент опитування відсутній український мобільний зв'язок.
Вибірка репрезентативна за віком, статтю, типом поселення. Загалом було опитань 2000 респондентів методом СATI (Computer Assisted Telephone Interviewing – телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера).
Помилка репрезентативності дослідження не більше 2,2%.