Схвалення допомоги Україні у Конгресі США ризикує затягнутися на місяць або навіть довше — Bloomberg
Схвалення допомоги Україні у Конгресі США ризикує затягнутися на місяць або навіть довше — Bloomberg
Надання нової допомоги Україні з боку США ризикує затягнутися до середини грудня, а може й довше, що ставить під сумнів здатність Вашингтона підтримувати потік зброї, яка, за словами як адміністрації президента Штатів Джо Байдена, так і українського уряду, є критично необхідною. Про це повідомляє Bloomberg.
Прихильники надання підтримки Україні у Конгресі США ведуть жорстку боротьбу за схвалення пакету допомоги, доля якого зараз втягнута в партійні суперечки про прикордонну політику і відірвана від обов'язкових для схвалення законопроектів, які могли б спонукати до швидших дій.
Конгрес може завершити переговори і схвалити новий пакет допомоги Україні в середині грудня, майже через два місяці після того, як президент Байден подав запит на 61 мільярд доларів для підтримки Києва. За словами речниці Міністерства оборони, США почали обмежувати потік військової допомоги через очікування схвалення запиту з боку Конгресу.
Сенатори обох партій планують найближчими днями працювати над угодою щодо пакету допомоги Києву разом із фінансування посилення безпеки на кордоні. Проголосувати вони зможуть після Дня подяки наприкінці цього місяця.
На тлі продовження війни РФ проти України колись широка підтримка Києва дає тріщини, а Москва робить ставку на те, що зможе дочекатися, коли прихильники Києва в США і Європі відмовляться його підтримувати.
Міжусобиці між республіканцями і більш жорсткі вимоги загрожують перенести розгляд пакету допомоги на наступний рік, попри попередження речника Білого дому з питань національної безпеки Джона Кірбі про те, що ресурси, які США наразі надають Україні, вичерпуються, саме тому потрібне додаткове фінансування.
"Це активний фронт бойових дій, і наша здатність продовжувати підтримувати Україну все частіше опиняється під загрозою", - заявив Кірбі.
Впливові прихильники України в Конгресі впевнені у подальшій допомозі Києву. Голова комітету із закордонних справ Палати представників Майкл Маккол вважає, що "немає жодного шансу" на те, що допомога не буде схвалена.
Але це політично складно для спікера Палати представників республіканця Майка Джонсона, який намагається подолати негативну реакцію серед жорстких консерваторів на його план запобігання призупинення роботи уряду. Багато з цих ультраконсерваторів виступають проти допомоги Україні, і достатньо лише кількох з них, щоб скинути Джонсона з посади, так само, як вони зробили з його попередником Кевіном Маккарті.
Республіканці вже попереджали про "неприємності”, якщо буде дозволено голосування про допомогу Україні без прийняття вимог ультраконсерваторів щодо зміни імміграційної політики.
У Сенаті лідер демократичної більшості Чак Шумер пообіцяв, що законопроект щодо України буде винесено на голосування після Дня подяки. Шумер також визнав, що будь-який законопроект про допомогу Україні включатиме угоду про прикордонну політику.
У середу, 15 листопада, республіканець Сьюзан Коллінз, яка очолює комітет Сенату з питань бюджету, заявила, що ситуація з переговорами про прикордонну політику покращується і досягнення домовленостей можливе вже наступного тижня.
"Якщо на вихідних все виглядало дуже похмуро, то сьогодні з'явилися нові ознаки життя", - зазначила вона.
Проте Джонсону, щоб отримати схвалення допомоги Україні, можливо, доведеться піти на компроміс із деякими вимогами консерваторів щодо прикордонної політики, наприклад, значно обмежити право шукати притулку в США.
Сама лише обіцянка схвалити закон не заспокоїть неспокійний правий фланг Джонсона, який тепер хоче прив'язати розподіл коштів на допомогу Україні до досягнення конкретних цілей зі зменшення кількості перетину кордону. Це може зробити терміни надання зброї Україні невизначеними, навіть після схвалення у Конгресі.
Такі жорсткі вимоги далекі від того, що можуть прийняти демократи. Це викликає занепокоєння, що позиції Сенату та Палати представників ризикують критично розійтися, а наслідки затягування зі схваленням допомоги будуть серйозними для України на полі бою.
"Якщо ми не надамо додаткову допомогу Україні до кінця року, це буде помилкою історичного масштабу", - заявив голова комітету Сенату з питань розвідки Марк Ворнер.
Палата представників та Сенат США ухвалили законопроєкт про тимчасове фінансування, який дозволить уникнути призупинення роботи уряду, проте він не передбачає додаткової допомоги Україні та Ізраїлю. Документ також уже підписав Джо Байден. Конгресмен-республіканець Дон Бейкон раніше повідомляв, що Конгрес вже у грудні має проголосувати за надання допомоги Україні, але затвердять її не раніше січня.
Історично в бюджетних голосуваннях у США стаття іноземної допомоги була серед тих, яку в разі чого обрізали, щоб не зачіпати зайвий раз безпосередніх інтересів американських платників податків. Але на Капітолійському пагорбі мають зрозуміти: що швидше буде надано військову допомогу Україні, то дієвішою вона буде і менше цієї допомоги знадобиться потім. Що більше буде вкладено в обороноздатність України зараз, то значно менше треба буде інвестувати в це у 2024-му, 2025-му й наступних роках. Про це пише Іван Верстюк у статті “Ціна американської допомоги для України: що дорожче, то дешевше”.