До списку рукотворних супутників Землі додався несподіваний об’єкт. 2 листопада 2023 року під час виходу в космос із Міжнародної космічної станції (МКС) астронавтки NASA Джасмін Могбелі та Лорал О’Хара впустили сумку з інструментами, яка тепер обертається навколо нашої планети з візуальною зоряною величиною близько 6.
Допомагаємо
Це означає, що вона трохи менш яскрава, ніж Уран, передає Space.com. Цього недостатньо, щоб розгледіти її неозброєним оком, але любителі спостереження за небом повинні мати змогу побачити її в бінокль.
Щоб побачити її, треба слідкувати за переміщеннями МКС, для цього є спеціальний застосунок NASA (iOS та Android). Сумка має пролетіти над вказаною точкою на Землі за дві-чотири хвилини до станції. Проте об’єкт доволі швидко знижується, й швидше за все розпадеться, коли досягне висоти близько 113 кілометрів над Землею.
Астронавт Європейського космічного агентства (ESA) Меган Крістіан поділилася кадрами того моменту, коли сумка з інструментами вирвалася з рук Могбелі. Вона додала, що востаннє сумку бачив астронавт екіпажу 7 Сатоші Фурукава над горою Фудзі.
Last seen by @Astro_Satoshi while floating over Mount Fuji 🗻 the 'Orbital Police' can confirm that the lost EVA gear is being tracked 🫡 https://t.co/wz4MITmAfM pic.twitter.com/eksfu9fPFw
— Dr Meganne Christian (@astro_meganne) November 5, 2023
Астроном Гарвардського центру астрофізики (CfA) Джонатан Макдауелл повідомив, що мішок обертається навколо Землі по орбіті приблизно 415 на 416 кілометрів. Об’єкт отримав позначення 58229/1998-067WC в каталозі космічних сил США штучних об’єктів на орбіті.
The crew lock bag that floated free during the Nov 1 EVA-89 spacewalk has been cataloged as 58229 / 1998-067WC in a 415 x 416 km orbit
— Jonathan McDowell (@planet4589) November 5, 2023
Ця сумка приєдналася до величезної кількості штучного космічного сміття на орбіті навколо Землі — від уламків шатлів і розбитих супутників до інструментів, якими користуються астронавти. Це навіть не перша сумка з інструментами, яка досягла орбіти. У 2008 році астронавтка NASA з українським корінням Гайдемарі Стефанишин-Пайпер намагалася полагодити заклинений механізм на сонячній панелі МКС та втратила контроль над іншою сумкою з інструментами.