Павло Буторін, чоловік затриманої в Росії журналістки Татарсько-башкирської служби «Радіо Свобода» Алсу Курмашевої, заявив в інтерв’ю «Настоящему времени», що його дружина є «політичною ув’язненою».
«Вона має бути звільнена. Вона перебуває зараз під вартою лише тому, що вона журналістка, американка. Ми вважаємо, що вона є політично ув’язненою», — сказав Павло Буторін, голова «Настоящего времени» (медіапроєкту, який «Радіо Свобода» створила спільно із «Голосом Америки»).
Він уточнив, що наразі Курмашеву звинувачують за статтею Карного кодексу РФ про нереєстрацію як «іноземний агент», і це перша в Росії справа за цією статтею.
Буторін також закликав американську владу класифікувати Курмашеву, яка є громадянкою США, як «неправомірно затриману». В інтерв’ю він зазначив, що російська влада все ще не надала консульського доступу для його дружини, порушуючи таким чином її права.
«Ми вже дуже вдячні за підтримку, яку ми отримуємо, але нам потрібно, щоб Алсу була визнана незаконно затриманою особою. Це дуже важливе визначення, яке виходить від уряду Сполучених Штатів і від Державного департаменту, і ми впевнені, що це визначення пришвидшить її звільнення», — сказав Буторін.
Алсу Курмашева — досвідчена журналістка, яка близько 25 років працювала на Татаро-башкирській службі «Радіо Свобода». В середині травня цього року вона поїхала до Росії в сімейних справах.
Її затримали у аеропорту Казані 2 червня, кола вона збиралась вилетіти з Росії. Силовики вилучили у неї паспорти і телефон.
Після п’яти місяців очікування на рішення у справі, яку Буторін назвав «безглуздою», Курмашеву оштрафували на 10 000 рублів (103 долари) за те, що вона не зареєструвала свій американський паспорт у російських органах влади.
В момент, коли Курмашева очікувала на повернення паспортів, її знову затримали 18 жовтня. Цього разу її звинуватили в тому, що вона не зареєструвалася як «іноземний агент» — юридичне визначення, яке у Росії використовують з 2012 року для покарання критиків урядової політики.
На даний момент ця стаття кваліфікується як стаття Карного кодексу РФ, за нею загрожує покарання у вигляді п’яти років позбавлення волі.
Комітет із захисту журналістів (CPJ) і «Репортери без кордонів» виступили із закликом негайно звільнити Курмашеву. Вимогу звільнити журналістку також висловили у правозахисній організації PEN America та в Управлінні ООН з прав людини.
Затримання та арешт журналістки прокоментували та засудили представники американської влади, Євросоюз.
Мін’юст Росії вніс у список «іноземних агентів» понад 30 співробітників «Радіо Свобода».
У березні московський суд оголосив про банкрутство діяльності Радіо Свобода в Росії після того, як компанія відмовилася платити численні штрафи на загальну суму понад 1 мільярд рублів (14 мільйонів доларів) за недотримання закону.
Корпорація «Радіо Свобода»/Радіо Свобода (RFE/RL) тимчасово припинила роботу у Росії.
Фото: скриншот
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.