Міністерство навколишнього середовища Литви пропонує з травня 2026 року заборонити використання в країні твердого викопного палива - вугілля, бурого вугілля, торфу.
Про це повідомляє видання Verslo Zinios.
Міністерство рідготувало відповідні зміни до законодавства про охорону навколишнього середовища. Їх має затвердити уряд, потім Сейм, і у разі успіху цієї ініціативи місцева влада могла б вже з наступного року вводити певні обмеження.
Наприклад, з травня 2024-го муніципалітети можуть обмежити або заборонити використання одного або кількох видів палива на своїй території чи її частині, де якість повітря не відповідає середньорічному рівню забруднення повітря, рекомендованому ВООЗ.
За нехтування заборонами штрафи для жителів становитимуть 60-300 євро, а для керівників компаній або відповідальних осіб — до 1,17 тис. євро.
ВООЗ рекомендує уникати використання сирого вугілля в домогосподарствах, оскільки тверді частинки, що виділяються під час спалювання цього виду палива, визнані канцерогенними. Контроль концентрації твердих частинок здійснюється на шести дослідницьких станціях якості повітря, розташованих у Вільнюсі, Каунасі та Клайпеді.
Міністерство зазначає, що найбільш суттєвий вплив на кількість викидів твердих частинок має саме спалювання твердого палива для обігріву в домогосподарствах — у 2021 р. ця частка складала 36,9% від загальної кількості викидів твердих частинок.