Зірка фільму "Довбуш", популярний актор Олексій Гнатковський впевнений, що багатьом військовим, які повертаються з фронту, потрібна допомога з соціалізацією в суспільстві. Актор каже, що "ми стикнемося з багатьма історіями – навіть небезпечними".
Про це Гнатковський розповів в інтерв’ю OBOZ.UA. Актор ще з початку війни займається реабілітацією для військових.
"Коли в 2014 році почалася війна, мені було чітко зрозуміло, що ми матимемо величезні проблемою потім – буде цілий пласт втраченого покоління, – каже Гнатковський. – Про це ще писав Ремарк на початку минулого століття. Наше завдання – працювати з людьми, які повертаються з фронту, соціалізувати їх. У нашому драматичному театрі ім. Івана Франка я поставив виставу "На західному фронті без змін" за Ремарком. Власне, в підтримку цієї теми, щоб ми вже говорили про цих людей".
"Потім народився наступний проєкт – працював з ветеранами та волонтерами АТО. Ми зробили з ними виставу англійською мовою "12 ніч", – продовжує Олексій. – Грали люди, які ніколи не працювали в театрі і не знали англійської. Коли випустили цю роботу – їхні долі змінилися. Я пам’ятаю, які вони прийшли на проєкт – з різними посттравматичними синдромами. А потім самі стали реабілітологами, допомагають іншим. Майже всі ці люди зараз на фронті, кількох немає вже серед живих – це мої друзі, мої рідні".
"А з приводу посттравматичного синдрому, впевнений, ми ще стикнемося з багатьма історіями – навіть небезпечними, – продовжує Олексій. – Не можна так думати: от Іван прийшов, начебто все нормально, дасть собі раду. Не всім хлопцям буде легко адаптуватися. Суспільству треба активно працювати над цим. Треба ще багато чому вчитися. Приміром: виказувати велику честь воїнам. Ми зараз молимося на цих людей – вони для нас святі. Але потрібно цей пієтет передавати на сім поколінь вперед".
Олексій порадив, як правильно дякувати військовим, яких зустрічаєш в своєму місті: "Можливо, він хоче спокійно випити кави, а ти будеш лізти зі своїми подяками. Але опускати очі і вдавати, що його тут немає – це точно неправильно. Нам треба робити багато освітніх проєктів і про це. Вчити людей поводитися з ветеранами. З найпростішого: ми не маємо бути нав’язливими, не дай Боже розпитувати, що було на війні. Ніколи не можна, тільки, якщо хоче розказати сам. Може, в нього такий досвід, що не хоче згадувати? Коротше кажучи, не знаєш, як повестися в тій чи іншій ситуації – поведися по-людськи. Це категоричний імператив Канта. Стався до інших людей так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе. Не знаєш, як вчинити, роби, як дядько Кант".
Повне інтерв’ю з Олексієм Гнатковським на OBOZ.UA читайте тут.
Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!