Інститут масової інформації оприлюднив останні результати свого Моніторингу російських злочинів проти журналістів та медіа в Україні. За даними експертів ІМІ, протягом часу, поки триває повномасштабне вторгнення, Росія скоїла 540 злочинів проти журналістів та медіа в Україні.
У вересні-жовтні 2023-го спостерігачі зафіксували чотири порушення свободи слова, які скоїла РФ, — викрадення, обстріли журналістів, кіберзлочини та знищення офісу медіа.
Загалом від лютого 2022 року росіяни вбили 68 журналістів, з яких 10 загинули під час виконання журналістської роботи.
Зокрема, у вересні на Донеччині загинув фотограф Володимир Миронюк. Був українцем, але жив у США і мав американське громадянство. Він неодноразово безпосередньо брав участь у бойових діях як доброволець та побував на всіх ділянках фронту. У США фотографував природу, а в Україні почав робити світлини військових, які публікував на своїй фейсбук-сторінці.
27 вересня у львівській лікарні помер журналіст, військовослужбовець Андрій Кришталь. Він проходив реабілітацію після тяжкого поранення на фронті на східному напрямку. Із 2015 року був головним редактором газети «Самооборона», керівником громадської організації «Автохам» та міжнародного благодійного фонду «Кришталь».
У жовтні з’явилось повідомлення про зникнення української журналістки-фрілансерки Вікторії Рощиної. Близькі втратили із нею зв’язок ще 3 серпня, коли вона перебувала на окупованих територіях, де планувала зробити репортаж. Служба безпеки України підтвердила батькам, що Вікторію взяли в полон росіяни, уточнюють у ІМІ.
Агенція телебачення «Новини» в Харкові зазнала пошкоджень після російського обстрілу міста також 6 жовтня.
Крім цього, одеське видання «Інтент» повідомило про хакерську атаку з Росії, через яку їхній сайт не працював пів години.
13% опитаних Інститутом масової інформації журналістів зізнались у тому, що їх змушують писати джинсу в медіа, де вони працюють. Це на 5% менше порівняно з аналогічним опитуванням, яке ІМІ проводив у вересні 2020 року. Тоді про те, що вони змушені писати замовні матеріали, заявили 18% респондентів.
Українські онлайн-медіа стали публікувати більше замовних матеріалів. Такого висновку дійшли аналітики Інституту масової інформації, дослідивши публікації у 25 онлайн-медіа, що виходили протягом 11–13 вересня 2023 року.
Ілюстрація: istockphoto.com
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.