Радниця президентки Словаччини підтвердила те, що Зузана Чапутова не підтримала передачу нового пакету військової допомоги Україні через перемогу партії експрем'єр-міністра Роберта Фіцо. Про це радниця Чапутової з питань зовнішньої політики Яна Кобзова сказала 5 жовтня у коментарі "Європейській правді".
- Нинішній словацький уряд, що йде у відставку, має конституційно обмежені повноваження. Політичні партії, які наразі ведуть переговори про можливе формування уряду, виступають проти надання військової допомоги Україні, – заявила вона.
На думку президентки Словаччини, схвалення пакета військової допомоги нинішнім урядом, що йде у відставку, створить ризикований прецедент для зміни влади після будь-яких майбутніх виборів, додала радниця.
- Президентка Чапутова проводить консультації з усіма політичними лідерами щодо формування майбутнього уряду і продовжуватиме підтримувати надання військової допомоги Україні будь-яким урядом, який матиме повні повноваження, – зазначила Яна Кобзова.
Радниця президентки наголосила, що військова допомога, надана Словаччиною Україні, є найбільшою, яку країна коли-небудь надавала, а в перерахунку на душу населення – однією з найбільших, наданих будь-якою іншою країною.
- Президентка Чапутова з самого початку була рішучою прихильницею такої допомоги і спілкувалася з урядом щодо її підтримки, в тому числі після нещодавнього візиту президента Зеленського до Словаччини в липні, – зауважила Кобзова.
4 жовтня словацьке ЗМІ Dennik N повідомило, що Зузана Чапутова виступила проти передачі Україні чергового пакета військової допомоги, який підготувало Міністерство оборони Словаччини. Речник президентки Мартін Стрижинець пояснив, що Чапутова "погодилася з прем'єр-міністром, що результати демократичних виборів слід поважати в цьому питанні".
30 вересня на дострокових парламентських виборах у Словаччини перемогла партія Smer-SD експрем’єра Роберта Фіцо, яка обіцяла виборцям "не давати Україні жодного патрона". У понеділок Фіцо отримав два тижні на формування уряду. Він декларував наміри припинити військову та політичну підтримку України, що говорити про вступ України до ЄС зараз "ілюзорно" а також, що в Україні нібито "толерують нацизм".
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що Україна поважає вибір словацького народу та закликав дочекатися формування коаліції.