Американські законодавці все ж ухвалили бюджет, пожертвувавши підтримкою Києва заради роботи свого уряду
США змогли уникнути шатдауну (зупинки роботи уряду) та врятувати зарплатні мільйонам чиновників шляхом вилучення із тимчасового бюджету пункту, який посварив між собою законодавців у Конгресі. На жаль для України, це був пункт про фінансування та військову допомогу нам. "Телеграф" розбирається, як вплине на Україну бюджетне фіаско США:
Що означає для України тимчасовий бюджет без допомоги
Законопроєкт, прийнятий в останню хвилину, виключив важливу допомогу Україні. Водночас, не варто забувати, що це лише тимчасовий бюджет на 45 днів, пояснює посол України у США Оксана Маркарова.
"Кошти є. Уряд працюватиме тому нічого не загрожує поставкам зброї і обладнання, які ухвалені раніше", — написала Маркарова. Так, Україна зараз має принаймні додаткових 1,6 млрд дол. на оборонну допомогу за програмою PDA, а також 1,.23 млрд дол. прямої бюджетної допомоги (вересневий транш, який щойно перерахували на рахунки Світового банку), а також значні суми на енергетичні та інші програми.
По завершенні цих 45 днів буде потрібне нове рішення. Головне, за словами Маркарової, підтримка України в обох партіях і обох палатах Конгресу.
Але деякі республіканці стверджують, що адміністрація президента США Джо Байдена повинна спрямувати фінансування України на безпеку кордонів та інші внутрішні пріоритети. Майже половина республіканців у Палаті представників проголосувала за вилучення 300 мільйонів доларів із нещодавнього законопроекту про витрати на оборону на навчання українських солдатів і закупівлю зброї. Пізніше гроші були затверджені окремо, але противники підтримки України відзначали, що сума зросла.
Для українців брак фінансування спонукатиме до негайної спроби пошуку альтернативних рішень, передає Washington Post. Запит Байдена включав 13,1 мільярда доларів на військову допомогу Україні, які також підуть на поповнення запасів зброї Пентагону, які закінчилися після більш ніж року передачі Києву зброї та боєприпасів. Якщо Пентагон не матиме грошей навіть протягом кількох тижнів, це може порушити здатність дотримуватись кінцевих термінів закупівлі та укладення контрактів, які дозволяли йому підтримувати власний арсенал і забезпечувати постійні постачання зброї в Україну.
Президент США Джо Байден після підписання законопроєкту пообіцяв, що допомога Україні, яка була виключена із документу, буде продовжена. Він сказав, що очікує, що Конгрес прийме допомогу в окремому законі. У зверненні з Білого дому Байден заявив, що Україна може розраховувати на підтримку США.
"Ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана", — додав він.
Тепер Байден закликає Конгрес якнайшвидше обговорити пакет допомоги, кажучи, що існує "надзвичайне відчуття терміновості". Він сказав, що очікує, що республіканець, спікер Палати представників Кевін Маккарті дотримається свого зобов’язання забезпечити проходження підтримки, необхідної для того, щоб допомогти українцям "захиститися від агресії та жорстокості". Відповідаючи на запитання, чи може він довірити Маккарті виконувати угоди, Байден відповів: "Ми щойно зробили одну про Україну, тож дізнаємося".
Представник Білого дому сказав, що Байден мав на увазі обіцянку республіканців ухвалити окремий законопроект з цього питання.
Маккарті сказав, що "забезпечить надання зброї Україні", але додав в інтерв’ю американській телерадіокомпанії CBS, що це відбуватиметься лише в поєднанні із законодавством щодо південного кордону США, як того вимагають ультраправі республіканці.
Київ відповів стримано оптимістично
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що не вважає, що допомога від США похитнулась, проте назвав відсутність допомоги в тимчасовому бюджеті США інцидентом.
"Питання в тому, чи те, що сталося у Конгресі США, є одиничним випадком або системним. Я думаю, що був випадок. Ми маємо всебічні обговорення з обома частинами Конгресу — республіканцями та демократами. На тлі можливого "шатдауну" рішення було ухвалене, як було. Ми зараз працюємо з обома сторонами Конгресу, щоб впевнитися, що цього більше не повториться за будь-яких умов", — сказав Кулеба.
Речник МЗС Олег Ніколенко зазначив, що ситуація із тимчасовим бюджетом не зупинить надходження допомоги до України, яка була оголошена раніше. Зараз це близько 1,6 млрд. дол. США на оборонку та 1,23 млрд. дол. США прямої бюджетної підтримки, а також кошти на гуманітарні та енергетичні проєкти.