Про це 24 Каналу розповів політолог Ігор Рейтерович. На його думку, Конгресу США незабаром вдасться дійти згоди щодо надання Україні коштів для зміцнення обороноздатності.
Що означає тимчасовий бюджет США
Фінансовий рік у Сполучених Штатах традиційно розпочинається з 1 жовтня. Відповідно, до цього часу американські конгресмени мають ухвалити бюджет на наступний вік. Натомість у випадку неприйняття бюджету, система управління стає практично паралізованою.
Як зазначає Рейтерович, далеко не вперше американські конгресмени приймають тимчасовий бюджет для того, щоб отримати більше часу на досягнення компромісу у витратах. Як правило, такі "шатдауни" (аварійна зупинка роботи – 24 Канал) трапляються напередодні виборів. Відповідно, опозиційна Республіканська партія використовує цей прийом для здобуття електоральних симпатій.
"Росія намагається розкрутити цю тему і подати її, як зниження підтримки України в Сполучених Штатах. Хоча всі, хто орієнтуються в азах американської політики, чудово розуміють, що (проблеми з ухваленням бюджету – 24 Канал) – це внутрішньоамериканська історія", – запевнив політолог.
Як це вплине на допомогу Україні
За словами Рейтеровича, в майбутньому Конгрес США обов’язково ухвалить окремий закон про підтримку України.
"Україна має підтримку як республіканців, так і демократів. Звичайно, в республіканській партії є 20 навіжених трампістів, які постійно маніпулюють цим питанням. Але я думаю, що з ними вийде знайти спільну мову або просто заблокувати їхні спроби зірвати виділення допомоги Україні", – припустив політолог.
Водночас дуже важливо, щоб допомога Україні надходила в належних обсягах і розглядалася окремо від інших внутрішньоамериканських питань. Зокрема, кількість коштів, які надійдуть Україні, напряму залежатиме від аудиту військової допомоги, який проводить міноборони США.
“Я переконаний, що (результати аудиту – 24 Канал) будуть нормальними, адже до сьогодні не було відомо про жоден факт, коли американська допомога використовувалась Україною не за призначенням”, – зазначив Рейтерович.
Відповідно, коли у Джозефа Байдена з’являться офіційні дані, підтверджені аудитом, це стане дуже вагомим аргументом на користь продовження підтримки України. Це виб’є з рук "трампістів" аргументи про те, що Україна нібито зловживає допомогою Сполучених Штатів.
Чому республіканцям вдалося виключити підтримку України з тимчасового бюджету
Опозиційні республіканці мають більшість у Палаті представників (нижня палата американського парламенту – 24 Канал). Завдяки цьому саме опозиція мала вирішальний голос у питанні схвалення чи несхвалення бюджету.
Як пояснював Павло Клімкін, зараз 80% республіканських виборців підтримують кандидатів, які скептичноставляться до підтримки України. Відповідно, все більше конгресменів мусять зважати на цей тренд під час голосування.
Прийняття тимчасового бюджету США і підтримка України
- 21 вересня Володимир Зеленський під час візиту на Генасамблею ООН зустрічався з керівництвом американського Конгресу. Серед іншого, на цій зустрічі президент України сказав, що без допомоги від Сполучених Штатів Україна не зможе виграти війну.
- На той час у Конгресі намагалися знайти голоси за виділення Україні 24 млрд доларів. Ці гроші мали б піти на зміцнення обороноздатності України в першому кварталі 2024 року, однак поки що рішення про це не прийнято.
- Розуміючи, що ухвалити бюджет на 2024 рік не вдасться, в Сенат Сполучених Штатів внесли законопроєкт про короткострокову бюджетну резолюцію. Вона передбачала надання Україні 6,1 млрд доларів, з яких 4,5 млрд мали піти на оборону.
- Однак 29 вересня Палата представників, більшість у якій належить республіканцям, відхилила цей законопроєкт, каменем спотикання у якому стала зокрема й допомога Україні. Натомість було прийняте нове рішення, в якому підтримка України на найближчі 45 днів не передбачена.
- ВодночасДжозеф Байден заявив, що сподівається, що республіканці дотримаються свого слова й Палата представників схвалить надання допомоги Україні окремим рішенням.