У Польщі допустили блокування вступу України в ЄС через "зерновий конфлікт"
У Польщі допустили блокування вступу України в ЄС через "зерновий конфлікт"

У Польщі допустили блокування вступу України в ЄС через "зерновий конфлікт"

Якщо "зерновий" конфлікт не вирішиться, Польща допускає блокування вступу України в ЄС. Про це заявив міністр сільського господарства Роберт Телус.

Членство України в ЄС під загрозою

У Польщі ввели одностороннє ембарго на пшеницю, кукурудзу, насіння ріпаку та соняшник з України. Київ ж у відповідь планує оскаржувати цю заборону у суді. За словами Телуса, невирішення цього питання може позначитися на позиції Польщі щодо вступу України до ЄС.

Якщо ми не створимо інструменти сьогодні, Польща точно не погодиться на вступ України до Європейського Союзу,
– заявив він.

Міністр додав, що коли Польща приєдналася до ЄС, вона мала виконати жорсткі умови. Такі самі умови треба поставити й Україні, вважає посадовець.

Нагадаємо, що, зокрема згідно з рішенням Єврокомісії, Україні потрібно було до 18 вересня вжити заходів з контролю за експортом 4 груп товарів, щоб запобігти їх впливу на ринок сусідніх держав-членів ЄС.

Телус підкреслив, що вони вимушені захищати інтереси власного сільського господарства.

За словами міністра, з огляду на поточну ситуацію "польське сільське господарство ніколи не виграє українське".

Там кілька сотень тисяч господарств. Це зовсім інше сільське господарство, тому наша позиція така сильна,
– пояснив він.

Позиція України

В Україні заявили, що запровадять цілу низку спецзаходів, щоб скасувати блокаду експорту зерна. Так, наша держава погодилася запровадити будь-які правові заходи, зокрема систему ліцензування експорту, впродовж 30 днів задля уникнення сплеску цін на зерно.

Крім того, у МЗС назвали п'ять причин, чому не варто продовжувати заборону на український агроімпорт. Серед них і те, що це означає економічне посилення країни-агресорки, яка є конкурентом України на світових ринках зерна. Для неї заборон на ринку ЄС немає. Скорочення постачання українського зерна означає можливість для Росії заробляти більше грошей на війні проти України.

Ембарго на український імпорт: що відомо

  • Ще навесні п’ять країн ЄС ввели заборону на український агроімпорт. Йдеться про Польщу, Румунію, Словаччину, Болгарію та Угорщину.
  • Тоді Єврокомісія почала шукати компроміс і ввела обмеження на кілька видів агропродукції з України в обмін на те, що ті країни скасують односторонні обмеження.
  • Запроваджена Єврокомісією заборона діяла до 15 вересня. Раніше Польща неодноразово заявляла, що застосує односторонні обмеження, якщо Єврокомісія не продовжуватиме заборону. Такої позиції притримувалися й інші чотири країни.
  • Втім, на днях парламент Болгарії все-таки вирішив піти на зустріч Україні і підтримав скасування заборони на її агроімпорт, чим викликав невдоволення і протести фермерів усередині країни.
  • Єврокомісія таки вирішила не продовжувати ембарго, у відповідь Польща, Угорщина та Словаччиназаявили про запровадження односторонніх обмежень на зерно з України.
  • Наразі відомо, що українська сторонапланує подати до суду на Польщу, Угорщину та Словаччину через відмову зняти заборону на українську сільськогосподарську продукцію.
Теги за темою
Євросоюз Польша Єврокомісія
Джерело матеріала
loader
loader