Доходи держбюджету покривають лише 43% видатків
Доходи держбюджету покривають лише 43% видатків

Доходи держбюджету покривають лише 43% видатків


У Нацбанку повідомили про зростання дохідної частини бюджету, але вона все ще значно нижче за видатки.

Дохідна частина бюджету України збільшується, але власні доходи покривають лише 43% видатків. Про це повідомляє Національний банк України у Щомісячному макроекономічному та монетарному за вересень 2023 року.

Зазначається, що поліпшення податкових надходжень пов’язано як із пожвавленням загалом економічної діяльності (обсяги податку на прибуток підприємств, що отримані в серпні, були найбільшими від початку повномасштабної війни), так і певним посиленням адміністрування, а також відновленням із 1 липня оподаткування пального.

Проте власні доходи (без урахування грантів) у січні – серпні 2023 року покривали лише 43% видатків загального фонду державного бюджету, зазначили в НБУ.

В огляді відзначається, що в Україні дещо скоротився дефіцит бюджету, в тому числі внаслідок пригальмовування зростання непріоритетних витрат.

“Дефіцит державного бюджету в липні – серпні зменшився порівняно з червнем, однак залишався досить значним та істотно більшим, ніж торік. У січні – серпні 2023 року дефіцит перевищив 1031 млрд грн без урахування грантів у доходах (714,6 млрд грн з їх урахуванням)”, – повідомляє Нацбанк.

Також зазначається, що дефіцит бюджету та погашення боргових зобов’язань переважно профінансовано за рахунок міжнародної допомоги на 6,1 млрд дол. у липні – серпні та 29,7 млрд дол. з початку року, з яких понад 21 млрд дол. становили позики.

У НБУ наголосили на істотному зростанні ролі внутрішніх запозичень цього року. Цю тенденцію пояснюють привабливою реальною дохідністю та включенням бенчмарк-ОВДП для виконання нормативів обов’язкових резервів.

Що ж до видатків бюджету, то ключовим напрямом залишалася сфера оборони та безпеки (понад 64% усіх видатків). Зокрема, ресурси спрямовувалися на грошове утримання військовослужбовців та матеріально-технічну підтримку ЗСУ.

Також важливим напрямом залишалися видатки соціального спрямування, зокрема, соціальний захист та державні гарантії медичних послуг населенню.

У Мінфіні назвали ризик для держбюджету-2024: він залежить від рівня та ритмічності міжнародної допомоги.

Бюджет-2024: що буде з витратами на соціалку та війну



Теги за темою
Нацбанк Бюджет
Джерело матеріала
loader
loader