У Габоні військовий переворот. Офіцери заявили, що контролюють владу
У Габоні військовий переворот. Офіцери заявили, що контролюють владу

У Габоні військовий переворот. Офіцери заявили, що контролюють владу

У Габоні військовий переворот. Офіцери заявили, що контролюють владу

Якщо переворот вдасться, то він стане восьмим у Західній і Центральній Африці за останні три роки.

У Габоні – державі на західному узбережжі Центральної Африки – високопоставлені офіцери виступили на національному телебаченні зранку, 30 серпня, та заявили, що взяли під контроль владу, передає Reuters. Це сталося через кілька хвилин після того, як виборчий орган штату оголосив Алі Бонго обраним президентом на третій термін.

Зокрема, офіцери виступили на телеканалі Gabon 24. Вони заявили, що представляють усі сили безпеки та оборони Габону. Військові оголосили скасованими результати виборів, а також заявили про закриття всіх кордонів до подальшого розпорядження. Також вони зазначили, що всі державні установи розпущено.

Водночас повідомляється, що у столиці країни – Лібревілі чули гучні звуки стрілянини. Уряд не коментував події в державі, яка є членом організації країн – експортерів нафти (ОПЕК). Також не було повідомлень щодо місцеперебування Алі Бонго. Востаннє його бачили на публіці під час голосування у суботу, 26 серпня.

«Іменем народу Габону ... ми вирішили захистити мир, поклавши кінець нинішньому режиму», – йдеться в заяві офіцерів.

Військові, що виступили по ТБ, представилися членами Комітету переходу та відновлення інституцій. Державні установи, які вони оголосили розпущеними, включали уряд, сенат, національні збори, конституційний суд і виборчий орган.

Вказано, що ситуація в Габоні була напруженою через побоювання заворушень після президентського, парламентського та законодавчого голосування. Цими «виборами» Бонго намагався продовжити 56-річне правління своєї родини. Водночас опозиція наполягала на змінах у багатій на нафту та какао, але бідній країні.

Відсутність міжнародних спостерігачів, призупинення деяких іноземних трансляцій і рішення влади заблокувати інтернет та запровадити нічну комендантську годину по всій країні після голосування викликали занепокоєння щодо прозорості виборчого процесу.

У Reuters зазначили, що у разі успіху цей переворот стане восьмим у Західній і Центральній Африці з 2020 року. Перевороти в Малі, Гвінеї, Буркіна-Фасо, Чаді та Нігері підірвали прогрес демократії в останні роки.

Нагадаємо, 2019 року військові в Габоні вже спробували здійснити військовий переворот. Тоді група армійських офіцерів, які назвали себе представниками «Патріотичного руху військових і спецслужб Габону», в ефірі державної радіомовної компанії заявили про відсторонення від влади президента Алі бен Бонго Ондімби і перехід влади до військових. Короткий заяву зачитав лейтенант Ондо Обіанг Келлі.

Військові пообіцяли «відновити демократію» і анонсували створення «Національної ради реставрації». Повстанці закликали колег взяти під контроль арсенали з боєприпасами, дороги й аеропорти Габону «в інтересах держави».

Спроба військового перевороту викликала подив у суспільстві, оскільки збройні сили Габону лояльні до правлячої сім'ї Бонго. Чинний президент Алі Бонго Ондімба у 2009 році змінив на цій посаді свого батька Омара Бонго. Члени сім'ї Бонго керують Габоном понад півстоліття.

За даними ЗМІ, у жовтні 2018 року президент переніс інсульт, і протягом двох останніх місяців він перебував на лікуванні в Марокко. Тим не менш, він все ж звернувся до нації з новорічним привітанням, і стверджував, що здатний продовжити керувати країною. Повстанці назвали виступ габонского лідера «жалюгідним» і «спробою утримати владу».

Джерело матеріала