Україна заплатила сотні мільйонів за електроенергію в окупації: компанії-отримувачі належать до орбіти Шурми – ЗМІ
Україна заплатила сотні мільйонів за електроенергію в окупації: компанії-отримувачі належать до орбіти Шурми – ЗМІ

Україна заплатила сотні мільйонів за електроенергію в окупації: компанії-отримувачі належать до орбіти Шурми – ЗМІ

Україна заплатила 320 млн грн за електроенергію сонячним станціям (СЕС) на тимчасово окупованих територіях. Серед них є СЕС, які належать близькому оточенню заступника голови Офісу президента (ОП) Ростислава Шурми.

Оплачена електроенергія, ймовірно, не йшла до енергосистеми України. Але станції отримували оплату за "зеленим тарифом" до літа 2023 року, повідомляється в розслідуванні Bihus.Info. Йдеться про СЕС у Запорізькій області, що зареєстровані на:

  • ТОВ "КД Енерджі 2";
  • ПП "Нацпрод";
  • ТОВ "Відновлювальна Енергія Запоріжжя";
  • ТОВ "Грін Енерджі Токмак";
  • ТОВ "Грандпауер ЛЛС".

Держпідприємство, яке платило СЕС, – "Гарантований покупець". За даними медіа, зараз Шурма від імені Банкової керує серед іншого енергосектором України. А енергетичний бізнес, який отримав мільйони в окупації, записаний на брата Шурми та його товариша.

Так, співвласником "КД Енерджі 2" та "Відновлювальна Енергія Запоріжжя" є брат Ростислава – Олег Шурма. Станція "Нацпрод" також згадується серед реалізованих проектів на корпоративному сайті, де зібрано "зелені" проєкти Олега Шурми та партнерів.

Співвласником "Грін Енерджі Токмак" та "Грандпауер ЛЛС" є Руслан Божко, колишній підлеглий Ростислава Шурми, якого називають близькою до нього людиною. Оплату за "зеленим тарифом" в окупації також отримували низка інших виробників. Наприклад, СЕС компаній "Скіфія-Солар-1" та "Скіфія-Солар-2" бізнесмена Василя Хмельницького та партнерів, а також інших менш відомих виробників.

Більшість СЕС в окупації ще з 1 липня 2022 року працюють без приєднання до Об'єднаної енергетичної системи України. А це означає, що електроенергія, що вироблена на них, не потрапляє ні в будинки українців, ні на промислові підприємства на підконтрольній території.

За законом, "Гарантований покупець" має платити лише за ту "зелену" енергію, яку продає споживачам. А оплата струму, який так і не було продано, могла завдати збитків держпідприємству.

Що кажуть власники СЕС?

Співвласник "КД Енерджі 2" та "Нацпрод" Сергій Дядечко запевнив журналістів, що, за його даними, електроенергія із цих двох СЕС і зараз йде в енергосистему України. Проте документальних підтверджень цьому немає.

Представник ТОВ "Грін Енерджі Токмак" та "Грандпауер ЛЛС" анонімно повідомив, що компанії не мають технічної можливості визначити, в яку енергосистему йшла електроенергія. За його словами, до квітня 2023 р. дані про генерацію, зафіксовані на лічильниках СЕС, вдавалося передавати в обленерго від співробітників, що залишилися в окупації.

Проте представник цих СЕС вважає електроенергію українською та оплачуваною державою, навіть якщо її не могли продати в український ринок, оскільки компанії мають кредитні зобов'язання перед банками. А ось із Олегом Шурмою журналістам зв'язатися не вдалося. На письмовий запит редакції він також не відповів.

Що далі?

З липня 2023 року розрахунки із СЕС на тимчасово окупованих територіях було припинено. Таке рішення ухвалили за результатами наради у Національній комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ).

Але що робити з уже виплаченими сумами, поки не зрозуміло. У НКРЕКУ повідомили, що обговорювали з Міненерго кілька варіантів:

  • облік цих коштів як оплату боргів за періоди на початок окупації;
  • звернення до виробників за поверненням коштів

"Коли "Гарантований покупець" звернувся до виробників, багато виробників відмовилися це зробити. Відмовилися повернути кошти. Це питання слід врегулювати окремим рішенням на рівні закону. Можливо, як виняток, на рівні РНБО чи Кабінету міністрів", – зазначив директор Департаменту енергоринку НКРЕКУ Ілля Сидорів.

Як повідомляв OBOZREVATEL, влітку 2022 року також повідомлялося, що Шурма лобіює передачу лісів у приватні руки. За даними джерел, причиною є низка схем вивезення лісу, до яких також міг бути причетний бізнесмен Тимур Міндіч.

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі Obozrevatel та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader