ЄСПЛ оголосив рішення у справі “РФ проти України”: Росії відмовили у задоволенні позовних вимог
ЄСПЛ оголосив рішення у справі “РФ проти України”: Росії відмовили у задоволенні позовних вимог

ЄСПЛ оголосив рішення у справі “РФ проти України”: Росії відмовили у задоволенні позовних вимог

ЄСПЛ оголосив рішення у справі “РФ проти України”: Росії відмовили у задоволенні позовних вимог

Скарга РФ була необґрунтованою.

У вівторок, 18 липня, Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) оголосив рішення у справі «Росія проти України» (№ 36958/21). ЄСПЛ відмовив у задоволенні позовних вимог РФ у повному обсязі, повідомляє пресслужба Міністерства юстиції України.

Після ретельного дослідження ЄСПЛ представлених РФ матеріалів і доказів, а також враховуючи поведінку Росії та відсутність будь-якої співпраці з березня 2022 року, ЄСПЛ відмовив у задоволенні позову у повному обсязі та вилучив його з реєстру справ.

Сама справа виникла на підставі заяви, поданої урядом РФ проти України 22 липня 2021 року за статтею 33 (міждержавні справи) Європейської конвенції з прав людини. Це єдина міждержавна скарга проти України. Вона висунута за десятьма групами звинувачень. 

Зокрема, Росія закидала Україні адміністративні практики «вбивств, викрадень, примусового переселення, втручання у виборче право, обмеженнях на використання російської мови та напади на російські посольства і консульства». 

Також Москва спробувала приписати Києву відповідальність за катастрофу MH17, тому що Україна «не закрила повітряний простір». Крім цього, РФ скаржилась на блокування Північно-Кримського каналу та закликала ЄСПЛ застосувати тимчасові заходи, серед яких — зобов’язати Україну відновити подачу води до Криму та припинити «утиски» у використанні російської мови. Однак суд одразу відмовив у цьому, чітко вказавши, що Росія не надала доказів «серйозного ризику непоправної шкоди основоположним правам людини за Європейською конвенцією». 

“Більше того, при поданні позову, всі документи, як докази, так і сама заява, були подані російською мовою, у зв’язку з чим ЄСПЛ неодноразово надавав вказівки подати всі документи офіційними мовами його роботи, англійською або французькою”, - зазначила уповноважена у справах ЄСПЛ Маргарита Сокоренко, додавши, Росія постійно відтягувала надання належно підготовлених документів.

З березня 2022 року, коли Рада Європи виключила РФ зі свого складу через повномасштабну війну проти України, росіяни взагалі перестали комунікувати з будь-якими органами цієї організації. Однак, це не завадило ЄСПЛ продовжити розглядати справи стосовно РФ, які були у його провадженні, жодним чином не обмежуючи її права. ЄСПЛ тоді дав чіткий сигнал, що продовжить здійснювати правосуддя.

В Україні вже зареєстровано низку кримінальних проваджень щодо злочинів, вчинених російськими агресорами. І за кожним із цих епізодів стоїть людська трагедія. Завдання нашої країни — покарати максимальну кількість воєнних злочинців. Про те, які механізми правосуддя може залучити Україна, читайте в статті ексзаступника генерального прокурора України Гюндуза Мамедова «Чи наблизить 2023 рік покарання російських воєнних злочинців?» та як правильно задовольнити запит на справедливість у статті «Слідами Гааги: чому нам потрібний гібридний механізм правосуддя».

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader