NGL.media разом із YouControl створили першу базу даних та мапу нерухомості УПЦ МП
Проєкт антикорупційних розслідувань NGL.media разом з системою YouControl створили базу даних усієї нерухомості, яка належить Українській православній церкві Московського патріархату (УПЦ МП).
Автори нагадали, що після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну з’явилося багато ініціатив, спрямованих на заборону діяльності УПЦ МП. Тому NGL.media разом з YouControl зібрали інформацію про усю нерухомість, зареєстровану на УПЦ МП в Україні. Усі дані взяті з держреєстрів станом на травень 2023 року.
Розробники пояснили, що спочатку сформували список усіх організацій, у назві яких є слово «православний» (у різних відмінках), включаючи зареєстровані релігійні громади. Після того виокремили організації УПЦ МП, очистивши список від інших православних конфесій і деномінацій.
Додатково журналісти порівняли отриманий список з реєстром церков УПЦ МП від Opendatabot і виявили, що частина громад уже перейшли до Православної церкви України (ПЦУ), проте у реєстрі Opendatabot вони досі вказані як УПЦ МП.
В NGL.media уточнили список, врахувавши ці нюанси, і попросили аналітиків YouControl сформувати базу даних нерухомого майна (земля і будівлі), зареєстрованого на громади та організації УПЦ МП, вказані у цьому списку. В організації уточнюють, що отримані дані не враховують майна, зареєстрованого на фізичних осіб, пов’язаних з УПЦ МП.
«Усе виявлене майно звели у єдину базу даних і нанесли на карту з прив’язкою до конкретних адрес. Навівши курсор на конкретну точку, можна отримати інформацію про наявність і належність цього майна, побачити межі ділянок чи конкретні будівлі», — повідомляють розробники бази.
Щоб дізнатись про майно УПЦ МП у певній місцевості (область, район, місто, село), потрібно скористатися пошуком на карті чи масштабуванням. Майно УПЦ МП в Криму і на окупованій частині Донеччини та Луганщини вказане лише те, що досі зареєстроване за українським законодавством.
«Частину майна, особливо у сільській місцевості, ми не змогли нанести на карту, оскільки у реєстрах вони мають старі чи помилкові назви (наприклад, вулиця Леніна), тож точне визначення координат є утрудненим. Тому ми створили ще один пошуковий рядок під картою, скориставшись яким можна отримати таблицю з повним списком майна», — пояснили розробники.
30 березня 2023 року, Кабінет Міністрів України визнав нечинним розпорядження від 2013 року про передачу майна Києво-Печерської лаври в безоплатне користування Українській православній церкві Московського патріархату і повернув Лавру в управління державі.
Однак УПЦ МП відмовилась покинути всі приміщення Києво-Печерської лаври, заявивши, що юридичних підстав для виселення нібито немає. УПЦ МП не підписала у встановлений термін акт приймання-передачі державного майна Києво-Печерської лаври і не передала ключі до всіх 79 об’єктів, що тепер належать державі.
Відзначимо, раніше проєкт антикорупційних розслідувань «Наші гроші. Львів» змінив назву на NGL.media та виходить на національний рівень.
Інфографіка: NGL.media

