Лідери Великої сімки (Японії, Німеччини, Великобританії, США, Канади, Франції та Італії) в середу, 12 липня, оголосили про те, що погодили декларацію про гарантії безпеки для України. Таке оголошення зроблено в межах саміту НАТО у Вільнюсі.
Як передає кореспондент УНІАН, президент США Джо Байден зазначив, що ця декларація підтверджує довготривалу підтримку України. Країни G7 також сприятимуть реформам в Україні, які потрібні для членства в НАТО.
Президент Володимир Зеленський завив, що ця декларація — значна перемога для України та українців.
Президент США Джо Байден своєю чергою подякував українському президенту за те, що Україна захищає світ. «Сьогодні ми запускаємо декларацію G7, яка гарантує безпеку Україні в подальшому майбутньому», — заявив президент США. За його словами, усі союзники погодились, що майбутнє України з НАТО і це нікого не має дивувати.
Також американський лідер підтвердив, що усі союзники вирішили «усунути вимоги виконання плану дій щодо членства для України і створити шлях до членства в НАТО, коли Україна продовжуватиме досягати прогресу у втіленні необхідних реформ».
Байден додав, що, не чекаючи завершення цього процесу, лідери G7 беруть довгострокові зобов'язання для безпеки України. Зокрема, спільно з Зеленським були обговорені гарантії, які можна надати вже зараз.
Прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішида під час брифінгу повідомив, що до декларації згодом зможе долучитися будь-яка країна. Крім того, він зауважив, що лідери погодились, що «односторонні спроби змінити статус-кво силою або через примус неприйнятні будь-де у світі». Також вони вирішили «захищати вільний і відкритий міжнародний порядок, заснований на верховенстві права».
Текст декларації про підтримку України опубліковано на сайті британського уряду. Документ має назву «Спільна декларація про підтримку України» і передбачає:
-
допомогу Україні в захисті себе і попередженні нової агресії, яка включає постачання зброї, підтримку в розвитку ОПК, навчання, співпрацю у сферах розвідки і кібербезпеки, технічну і фінансову підтримка тощо;
-
заходи на випадок нової агресії, що передбачають негайні консультації для того, аби якнайшвидше забезпечити Україну всім необхідним;
-
допомогу в притягненні країни-агресора Росії до відповідальності — посилення санкційного тиску, заморожування активів, механізми репарацій і суд над винними у злочинах проти України та українців;
-
подальшу підтримка демократичного розвитку України.
Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак написав у Телеграм, що сама декларація є загальним рамковим документом, а наступним кроком має стати система двосторонніх безпекових угод між Україною та окремими країнами-гарантами.
Важливий пункт гарантій — подальша підтримка демократичного розвитку України.
«Декларація — перший документ, який символізує наявність «парасольки» у вигляді гарантій безпеки», — зауважив Єрмак. За його словами, важливо, щоб до саміту НАТО у Вашингтоні 2024 року ми перемогли у війні у підписали гарантії безпеки для нашої держави. Вони діятимуть до моменту вступу в НАТО.
Як раніше повідомляв «Детектор медіа», президент України Володимир Зеленський назвав результати саміту НАТО у Вільнюсі «гарними», «але якби було запрошення до НАТО — вони були б ідеальні». Про це він заявив на другий день саміту 12 липня під час спільної пресконференції із генсеком НАТО Єнсом Столтенберґом.
Фото: Андрій Єрмак/Телеграм