Український засновник американського баскетболу: Едвард Готліб
Український засновник американського баскетболу: Едвард Готліб

Український засновник американського баскетболу: Едвард Готліб

Член залу слави НБА з 1971 року, котрий стояв біля початків заснування Баскетбольної асоціації Америки, яка згодом перетворилася на прославлену НБА, один із найуспішніших тренерів з баскетболу в історії світового спорту, піонер-новатор, адміністратор і популяризатор американського баскетболу, все це – Едвард Готліб. Історики цього виду спорту досі пишуть про нього лише у вищих ступенях, а журналісти складають про нього легенди – одна яскравіша за іншу.

OBOZREVATEL розпочинає публікацію серії матеріалів про вихідців з України, які досягли неймовірних успіхів.

З Києва – до Філадельфії

Попри те, що багато спортивних енциклопедій вказують місцем народження Едварда Готліба США, майбутній засновник американського баскетболу з'явився на світ у Києві 15 вересня 1898 року, але батьки вивезли Едді в Америку, коли йому не виповнилося ще й трьох років. Сім'я спочатку оселилася у Нью-Йорку, але справи у батька там не склалися, і Готліби перебралися у Філадельфію – місто, яке принесло Едді удачу. Там він закінчив спочатку середню, а потім педагогічну школу, а через два роки, коли йому не виповнилося ще й двадцяти, з двома своїми друзями, Гаррі Пассоном та Г'юї Блеком, так само одержимими спортом, як і він сам, організував та очолив аматорську баскетбольну команду, яку назвали ім'ям місцевої єврейської організації – YMHA, яка спонсорувала молодих спортсменів – зокрема, саме вона сплатила за їхню уніформу. Через три роки команда змінила спонсора і почала іменуватися SPHA – на честь Єврейської асоціації Південної Філадельфії, саме її логотип красувався тепер на футболках гравців.

Спортивна кар'єра "Могула"

Спочатку Готліб грав у створеній ним команді та, попри свій далеко не баскетбольний зріст – 1 метр 73 сантиметри, – робив це непогано, фанати дали Едді прізвисько "Могул". У 1925 році він став тренером і менеджером SPHA і, можна сказати, знайшов у цій роботі своє покликання: багато в чому завдяки його талантам SPHA вважають легендою американського баскетболу: із 20-х по 40-ві роки минулого століття вона виграла три чемпіонські титули у Філадельфійській лізі, три з чотирьох у Східній лізі та вісім із тринадцяти в Американській баскетбольній лізі.

У 1946 році за активної участі Едді Готліба було створено Баскетбольну асоціацію Америки, він же, використавши свій авторитет і вплив, відіграв важливу роль у її злитті з Національною баскетбольною лігою, з яких згодом було сформовано НБА – Національну баскетбольну асоціацію. Першим її чемпіоном став клуб "Філадельфія Ворріорз", тренером і співвласником якої на той час був Готліб.

Український засновник американського баскетболу: Едвард Готліб

Власник і менеджер

У 1952 році Готліб викупив "Філадельфія Ворріорз" у своїх партнерів за 25 тисяч доларів з єдиною, за його словами, метою – зберегти спортивний клуб для Філадельфії. Через десять років, 1962-го, продав клуб за 850 тисяч доларів, що на ті часи було рекордною сумою, але, попри переїзд "Ворріорз" до Сан-Франциско, не пішов, а ще протягом двох років залишався її генеральним менеджером – нові власники вважали, що ніхто краще за нього не зможе керувати командою, а новим тренерам потрібен був час, щоб перейняти його досвід.

Утім, зрівнятися з ним у його тренерському та менеджерському таланті, схоже, не зміг ніхто – принаймні поки що. Адже його бажання та вміння працювати, а також притаманні йому енергію та ентузіазм неможливо переоцінити. Готліб вважав, що справжній успіх може прийти до людини тільки тоді, коли те, що вона робить, приносить їй задоволення. Таким заняттям для нього і був баскетбол, яким він захопився одразу: з дванадцяти років – і на все життя. Входячи до комітету зі змагань і правил НБА, Готліб став автором багатьох правил, які досі використовують – наприклад, 24-секундного таймера для кидка, пенальті для штрафних кидків та заборони на зонний захист.

Вся НБА – у портфелі Готліба

Едді вирізнявся не тільки гострим, як бритва та неординарним розумом, а й феноменальною пам'яттю: він пам'ятав рахунок кожної своєї гри, номери квитанцій за ворота, кількість глядачів на трибунах і навіть те, яка в день того чи іншого матчу погода стояла на вулиці. Протягом тридцяти (!) років Готліб був єдиним упорядником розкладу НБА: він складав турнірну таблицю для двадцяти двох команд баскетбольної ліги без допомоги комп'ютера, хоча на початку 70-х років їх уже активно використовували з такою метою, і жодного разу не допустив жодної помилки чи накладки. Недарма спортивні журналісти жартували, говорячи, вся НБА міститься в портфелі Готліба.

Український засновник американського баскетболу: Едвард Готліб

Хвора сестра та смерть на самоті

Про особисте життя Едді відомо небагато. Він ніколи не був одружений, хоча в молодості навколо, можливо, не найкрасивішого, але чарівного хлопця крутилося багато дівчат. Баскетбольні матчі на той час часто поєднували з танцями, які йшли другим номером розважальної програми, тому браку представниць прекрасної статі на іграх не було. Чому Готліб залишився самотнім? Можливо, не знайшов ту єдину, яку хотів би завжди бачити поряд? Сам він про це не поширювався і на нетактовні запитання, які іноді дозволяли собі журналісти, не відповідав. Але, найімовірніше, він не хотів нікого обтяжувати "скелетом", який зберігався в його шафі, – бідою родини Готлібів була сестра Едварда, яка страждала через психічне захворювання, за якою він вважав обов'язком доглядати після смерті батьків. Коли наставала ремісія, її на якийсь час виписували з божевільні, а в періоди загострення Готлібу доводилося знову відправляти її туди. Це було дуже важко, але коли сестра померла, стало ще гірше – він лишився зовсім один.

У серпні 1979 року через проблеми із судинами Едвард Готліб потрапив до лікарні. Він сподівався, що його лише трохи підлікують і випишуть, але свій 81-й день народження Едді відзначив у лікарняній палаті. Там він і помер 7 грудня, уві сні… За часів його роботи в НБА ходив жарт про те, що він і справа його життя нероздільні: піде з життя Готліб, не стане і НБА – він забере її з собою. На щастя, цього не сталося, але імені знаменитого киянина у Національній баскетбольній асоціації не забули: приз, який щороку вручають там гравцю-новачку, називається "Едді Готліб Трофі".

Джерело матеріала
loader
loader