У ЄС поки не узгодили інструменти для жорсткішого регулювання бізнес-зв'язків із Китаєм — FT
У ЄС поки не узгодили інструменти для жорсткішого регулювання бізнес-зв'язків із Китаєм — FT

У ЄС поки не узгодили інструменти для жорсткішого регулювання бізнес-зв'язків із Китаєм — FT

У ЄС поки не узгодили інструменти для жорсткішого регулювання бізнес-зв'язків із Китаєм — FT

Столиці ЄС прохолодно ставляться до скринінгу вихідних інвестицій без додаткових доказів того, що це необхідно.

Брюссель зіштовхнувся з труднощами у своїх спробах узгодити рішучішу економічну політику щодо Китаю, оскільки країни ЄС вимагають більше доказів, перш ніж ухвалювати жорсткіші правила. Про це повідомляє FT.

Єврокомісія наполягає на тому, щоб столиці ЄС розглянули можливість запровадження режиму ретельної перевірки вихідних інвестицій, а також більш скоординованої системи експортного контролю над важливими технологіями.

Але проект стратегії економічної безпеки ЄС, з яким ознайомилося видання FT, свідчить, що перед тим, як висувати законодавчі пропозиції, необхідно провести додатковий аналіз, оскільки Брюссель розмірковує над тим, як найкраще посилити контроль за торгівлею та інвестиціями.

"Існує загальне небажання [серед столиць ЄС] заходити занадто далеко. Обережність і розсудливість - ось що вимагають країни-члени - давайте не будемо забігати наперед, коли йдеться про пропозиції нових інструментів, таких як скринінг вихідних інвестицій", - сказав один чиновник ЄС. 

Лише 19 із 27 країн ЄС перевіряють вхідні інвестиції, а ретельна перевірка вихідних інвестицій призвела б до того, що блок опинився б на дуже чутливій території. У той час як США вже давно обговорюють цю ідею, адміністрація американського президента Джо Байдена ще не оголосила про власний режим. 

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн закликала до політики "зменшення ризиків"  у відносинах із Китаєм, попередивши про "навмисне посилення" стратегічної позиції Пекіна, який, за її словами, став "більш репресивним вдома і більш активним за кордоном". 

У березні вона заявила, що ЄС повинен забезпечити, щоб капітал, досвід і знання його компаній не використовувалися для посилення військового і розвідувального потенціалу "системних суперників", одним із яких є Китай. 

Однак країни ЄС, в тому числі Німеччина і Франція, остерігаються занадто тісно приєднуватися до лінії США, оскільки захищають власні широкі торговельні та ділові зв'язки з Китаєм — другою за величиною економікою світу.

Вашингтон також калібрує свій підхід після років погіршення відносин із Пекіном. Державний секретар США Ентоні Блінкен нещодавно заявив, що його країна досягла "прогресу" у стабілізації двосторонніх відносин. 

“Обидві країни зобов'язані відповідально керувати цими відносинами", - сказав він під час візиту до Пекіна.

За словами чиновників, стратегія економічної безпеки Єврокомісії, ймовірно, буде спрямована на те, щоб розпочати дискусію, а не на пропозицію нових детальних політичних інструментів.

"Нам потрібен ясний погляд на ризики та їхню еволюцію з часом. Саме тому Єврокомісія та держави-члени поглиблять аналіз критично важливих ланцюгів постачання та чутливих технологічних точок, проведуть їх стрес-тестування та визначать рівень ризику", - йдеться в проекті документа ЄС. 

Один із дипломатів ЄС сказав, що під час обговорень з Єврокомісією столиці блоку "відносно без ентузіазму" відреагували на нові інструменти. 

"Існує визнання того, що певні рамки необхідні, але є обережність навколо того, що це означатиме. Ніхто не хоче, щоб це було використано як ще один інструмент протекціонізму", - пояснив дипломат. 

"Всі погоджуються, що потрібно щось робити, але хочуть, щоб це був дуже зважений процес, враховуючи, наскільки високі ставки”, -  сказав інший європейський дипломат.

Відповідно, стратегія, ймовірно, підкреслить важливість аналізу основних ризиків та виявлення можливих прогалин в арсеналі економічної політики, а не поспішних нових пропозицій.

Серед пріоритетних напрямків - краща координація експортного контролю у сферах високочутливих технологій та режим перевірки вихідних інвестицій. Але будь-які нові повноваження ЄС мають бути вузькоспрямованими і чіткими, сказав інший чиновник ЄС. Єврокомісія намагається досягти "дуже тонкого балансу".

"Те, що ми запропонуємо, - це лише перший крок у всьому процесі. Спочатку нам потрібно мати спільне розуміння ризиків, з якими ми зіштовхуємося, а потім - найкращі інструменти для їх подолання", - пояснив чиновник. 

Навіть уряд Нідерландів, який оголосив, що обмежить експорт найсучасніших верстатів для виробництва мікросхем до Китаю, висловив застереження щодо цих ідей. Міністр підприємництва Лізі Шрайнемахер сказала, що скринінг є "дуже важким інструментом", і Брюссель повинен надати докази того, чому він потрібен.

"У багатьох країнах ми входимо до п'ятірки найбільших інвесторів у світі. Тож це було б для нас справжнім випробуванням", - сказала Шрайнемахер.

 За її словами, якщо такі кроки виявляться необхідними, то вони мають бути обмежені "стратегічними секторами", такими як порти, телекомунікації та охорона здоров'я.

Брюссель перебуває під тиском, щоб не відставати від США, оскільки Вашингтон розглядає власний підхід.

Після останнього засідання спільної Ради з питань торгівлі та технологій у травні обидві сторони заявили, що відповідні заходи, спрямовані на подолання ризиків, пов'язаних із вихідними інвестиціями, можуть бути розглянуті на додаток до наявних інструментів експортного контролю та скринінгу вхідних інвестицій.

Раніше повідомлялося, що ЄС обережно ставиться до запровадження контролю за інвестиціями в Китай, попри заклики з боку США розробити більш жорсткі правові інструменти. 

Джерело матеріала
loader
loader