Валютні резерви України показали рекордне зростання за 11 років: що відомо
Валютні резерви України показали рекордне зростання за 11 років: що відомо

Валютні резерви України показали рекордне зростання за 11 років: що відомо

Міжнародні золотовалютні резерви України станом на 1 червня 2023 року склали 37,311 млрд доларів США. Це рекордне зростання резервів за останні 11 років і це більше, аніж було в запасах Національного банку до війни – станом на 24 лютого 2022 року резерви НБУ становили 27,42 млрд доларів США.

Більший показник ЗВР був зафіксований у серпні 2011 року. Про це повідомила пресслужба Нацбанку 6 червня.

В порівнянні з травнем 2023 року резерви зросли на 4%. Зростання резервів відбулося завдяки надходженням коштів від партнерів України. Водночас збільшилися обсяги фінансових операцій НБУ на валютному ринку (продано 1,899 млрд доларів), а переоцінка фінансових інструментів через зміну курсу валют зменшила їхню вартість на 26,8 млн доларів США.

Наразі ЗВР покривають 4,9 місяця вартості загального імпорту України. Нагадаємо, що нормою для ЗВР вважається покриття трьох місяців вартості загального імпорту країни.

Основні джерела надходжень до резервів НБУ у травні 2023 року:

  • макрофінансова допомога від Європейського Союзу (1,616 млрд доларів США);
  • макрофінансова допомога від США через трастовий фонд Світового банку (1,25 млрд доларів США);
  • розміщення валютних облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) (1,073 млрд доларів США);
  • допомога від Світового банку (0,383 млрд доларів США).

Що таке золотовалютні резерви та нащо вони потрібні

Золотовалютні резерви держави – це запас, який зазвичай використовується для розрахунків та платежів на міжнародному рівні та покриття дефіциту платіжного балансу. Також за допомогою ЗВР держава обслуговує свій зовнішній борг. Окрім цього, ЗВР виконують функцію джерела стабілізації національної валюти у разі потреби – наприклад, якщо на ринку є дефіцит інвалюти, НБУ може вдатися до валютної інтервенції, а валюту візьме саме із ЗВР.

Хоча резерви називаються золотовалютними, золото у їхньому складі становить дуже невелику частку – так, на 1 грудня 2022 року це було лише 5,4% обсягу ЗВР. Більшість резервів – це саме іноземна валюта, а також депозити НБУ та цінні папери в іноземній валюті.

Як раніше писав OBOZREVATEL, Європейський Союз розглядає план з надання Україні безпрецедентної фінансової допомоги. Хоча точну суму у ЄС поки що не готові оголосити, планується, що вона складе десятки мільярдів євро та стане додатком до вже існуючої програми підтримки України, яка розрахована на 18 млрд євро.

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі Obozrevatel та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader