Росія вже майже місяць блокує вхідний флот на найбільший порт "зернової угоди" – "Південний". Зокрема, 19 травня РФ в односторонньому порядку і без пояснення причин відмовила в інспекції суден, що йдуть у цей порт.
Про це повідомили у Мінінфраструктури. Там зазначили: подібні дії Росія здійснює з 29 квітня.
"В порту "Південний" понад 1,5 млн тонн агропродукції для 10 країн світу, у тому числі Африки та Азії, має бути завантажено на 26 суден, які продовжують очікувати у територіальних водах Туреччини. Порт "Південний" через брак флоту зупинено. Фактично Росія не допускає його до участі в "зерновій ініціативі", що є черговим грубим порушенням підписаної угоди", – йдеться у повідомленні.
При цьому наголошується: таким чином Росія "знайшла новий шлях, як знизити ефективність "зернової угоди". Адже порт "Південний" є найбільшим за пропускною спроможністю, і його виключення "суттєво вплине на зменшення експортних обсягів".
"Росія вкотре демонструє, що для неї не існує ані норм міжнародного права, ані принципів. Країна-агресор не планує виконувати домовленості, під якими вона сама підписалась, і продовжує використовувати їжу як зброю в політиці шантажу", – констатували в міністерстві.
Що передувало
Як розповіли у відомстві, 19 травня було проінспектовано 3 судна, які йдуть на завантаження до портів "Одеса" та "Чорноморськ". В інспекції та реєстрації суден на порт "Південний" Росія відмовила в односторонньому порядку та без пояснення причин.
"20 травня російська делегація в СКЦ погодилась провести 7 інспекцій вхідного флоту на порти "Одеса" та "Чорноморськ", але провела лише 2. Всі заявлені на порт "Південний" росія знов викреслила як з реєстраційного списку, так і з інспекційного плану. 21 травня заплановано лише 4 інспекцій, але знов без суден на порт "Південний", – повідомили у Мінінфраструктури.
Шантаж Росії не вдався
Водночас "зернова угода" щодо морського експорту зерна з України діятиме як мінімум до 18 липня без будь-яких змін. Таким чином, жодних вимог Росії, якими вона шантажувала інших учасників переговорів, не було виконано.
При цьому, судячи з повідомлення МЗС РФ, вимоги, які раніше висувалися як умови для продовження угоди, перетворилися на умови для її розширення. Це:
- укладання окремого меморандуму між Росією та ООН про розблокування поставок російської с/г продукції;
- поновлення роботи аміакопроводу "Тольятті – Одеса";
- перепідключення Россільгосбанку до системи SWIFT.
"Без виконання цих вимог ні про яке розширення чорноморської ініціативи не йдеться. А сама домовленість буде припинена після 17 липня", – заявили в МЗС РФ.
Як повідомляв OBOZREVATEL, Україна тим часом готова збільшити експорт зерна вдвічі. Умова – відкриття портів Миколаєва.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі Obozrevatel та у Viber. Не ведіться на фейки!