Президент ПАРЄ Тіні Кокс прокоментував ОПОРі свої заяви щодо виборів під час війни та закликав до нестандартних рішень
Рішення про те, як і коли проводити вибори, лише у руках уряду, парламенту та народу України. Як і можливість змінити Конституцію і зробити так, щоб воєнний стан був скасований на певний період, або дозволити проведення виборів в інший спосіб, заявив президент ПАРЄ Тіні Кокс в ексклюзивній онлайн-розмові із головою правління Громадянської мережі ОПОРА Ольгою Айвазовською.
На питання, чи можна впроваджувати європейські стандарти під час воєнного стану та гарячої фази війни, Кокс відповів: «Зрозуміло, що ваша Конституція не дозволяє проводити вибори під час дії воєнного стану. Стан справ на сьогодні саме такий. Тому нині ваша країна не має права проводити вибори. Це зрозуміло, і я хотів би чітко на цьому наголосити. Натомість Україна — як повноправний член Ради Європи — звичайно, демократична країна. І хоча демократія — це набагато більше, ніж просто вибори, я думаю, не можна заперечити, що без виборів демократія не може функціонувати належним чином. Тобто я хочу сказати уряду, парламенту і народу України, що саме у ваших руках прийняття рішення: чи будуть вибори і коли саме вони відбудуться. Поки діє воєнний стан і ваша Конституція залишається такою, якою вона є, виборів бути не може. Але рано чи пізно момент настане, і відбудуться вибори. Моя порада — починати готуватися до них якомога швидше».
На думку Тіні Кокса, всі в Україні згодні з тим, що, зрештою, саме український народ вирішує, хто представлятиме його у Верховній Раді та в уряді.
«Доки ваш уряд і парламент вважають, що слід дотримуватися Конституції, доти вибори неможливі. Втім, це, звісно, в руках вашого уряду і парламенту — можливо змінити Конституцію і зробити так, щоб воєнний стан був скасований на певний період, або дозволити проведення виборів в інший спосіб, — уточнює він. — Тобто я хочу сказати, що не потрібно залишати на розсуд російського агресора те, чи будуть у вас вибори і коли саме вони мають відбутися. Бо зрозуміло, що на підставі чинного законодавства України виборів бути не може. І також зрозуміло, що воєнний стан може бути скасований лише тоді, коли закінчиться війна. Але, звичайно, росіяни мають вивести війська з вашої країни. І не їм вирішувати, коли ваш уряд і парламент захочуть провести вибори й чи захочуть. Це — рішення народу, Верховної Ради та уряду України».
За словами Кокса, досить очевидним є те, що ці вибори — якщо і коли вони відбудуться — будуть надзвичайно складними.
«Надзвичайно складними та становитимуть величезний виклик для всієї України. Тому моя порада — почати готуватися до них якнайшвидше. І Рада Європи має багато засобів, щоб допомогти парламенту, уряду та народу України організувати вибори в той момент, коли це дозволить ваша Конституція і коли ваша країна буде готова до цього. Але не залишайте російському агресору вирішувати, коли у вас будуть вибори. Це — основна ідея мого повідомлення», — наголосив президент ПАРЄ.
Парламентська Асамблея і Рада Європи в цілому більш ніж готові допомагати Україні. На думку президента ПАРЄ наша країна вже показала раніше, що здатна організувати вибори в складних умовах.
«Наприклад, під час пандемії COVID ваш уряд за підтримки Центральної виборчої комісії зумів провести вибори, — наголошує Кокс. — Ми всі знаємо, що це було дуже, дуже складно, але вам це вдалося. Тому мій заклик до вас — шукайте нестандартні рішення. Розгляньте, чи можуть у майбутньому бути якісь засоби, засновані на демократичному прийнятті рішень вашим урядом і вашим парламентом, щоб почати готуватися до виборів і, можливо, дозволити їх проведення. Але, знову ж таки, ваша Конституція має переважну силу, ніхто не повинен приймати рішення чи діяти всупереч Конституції».
Щодо ризиків у проведенні електронного голосування без пілотування, особливо для післявоєнних виборів в України, президент ПАРЄ наголосив: «Справді, електронне голосування є можливістю. Гадаю, Рада Європи — єдина міжнародна організація, яка розробила перелік стандартів для електронного голосування. Але, звичайно, рішення про те, чи застосовувати цей формат, залишається на розсуд уряду, парламенту та ЦВК країни. Цей метод має свої переваги — він надає можливість людям, які не можуть дістатися до скриньки для голосування фізично, все ж таки проголосувати. Але, звичайно, він також має недоліки. Ця технологія досі є предметом дискусій, і саме влада країни й особливо Центральна виборча комісія мають вирішувати, чи достатньо безпечним є волевиявлення шляхом електронного голосування.
Знову ж таки, Рада Європи не може сказати, який метод ви повинні використовувати. Це повністю в руках демократичної держави Україна. Але якщо ви використовуєте електронне голосування, ми радимо вам застосовувати перелік стандартів, розроблених Радою Європи, для забезпечення того, щоб електронне голосування було максимально чесним і вільним. І ще раз, такий формат можливий, але і в цьому випадку це буде величезним викликом для країни, яка перебуває у стані війни або щойно закінчила війну,— в такий спосіб організовувати вибори».
Раніше Тіні Кокс заявив, що «Україна повинна провести вільні та чесні вибори навіть в умовах воєнного стану». Своєю чергою президент України Володимир Зеленський зазначив, що через Конституцію це неможливо під час воєнного стану.
Тут слід уточнити ключовий юридичний момент, на який посилаються і президент и Тіні Кокс. Насправді Конституція визначає не терміни виборчої кампанії, а тільки дату виборів і термін повноважень парламенту — п'ять років (ст. 76), а також уточнює, що у разі спливання терміну повноважень ВРУ під час дії воєнного або надзвичайного стану він продовжується до першого засідання першої сесії ВРУ, обраної після скасування ВС або НС (ст. 83).
Далі працює Виборчий кодекс. Якщо для проведення виборів не потрібне окреме рішення про їх призначення (а в нашому випадку не потрібне, бо вибори чергові), ЦВК повідомляє про початок виборчої кампанії не пізніше місяця з дня припинення або скасування ВС або НС (ст. 20). При цьому ст. 136 кодексу уточнює, що виборчий процес чергових виборів депутатів починається за шістдесят днів до дня голосування.
Що тут важливо? А те, що воєнний стан у нас продовжено до 18 серпня. І якщо влада оголосить вибори до 29 серпня, то вона цілком укладається у позначені законом терміни кампанії. Але навіть якщо будуть якісь заминки, то можна внести до закону будь-які необхідні зміни і провести вибори у строк. Тобто річ не у відсутності юридичної можливості, а виключно в рішенні Зеленського.
Про всі подробиці виборчого кейсу Банкової, а також про ставлення українців до виборів під час війни читайте у статті Інни Ведернікової «Війна і вибори. Яка перемога важливіша?»