Німецька компанія Leica Camera AG постачала Росії біноклі та приціли в 2022 році – ЗМІ
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну німецька компанія Leica Camera AG 16 березня 2022 року оголосила про припинення імпорту в РФ та закриття єдиного фірмового магазину в Москві. Тим не менш, виробник не виконав обіцянку та почав поставляти агресору більше біноклів з лазерним далекоміром та прицілів нічного бачення, які можна використати у військових цілях, йдеться в розслідуванні The Insider із посиланням на відкриті дані та інформацію з власних джерел.
Після анонсованого виходу з Росії російський філіал ТОВ "Лейка Камера Раша" змінив назву на ТОВ "Вечерняя Звезда". При цьому засновники компанії не змінилися, нею керує громадянин ФРН Клаус Хауер.
"Після початку війни компанія начебто змінила спеціалізацію з ультрадорогих камер на товари подвійного призначення. Якщо за 2020 та 2021 роки «Лейка Камера Раша» отримала лише одну декларацію на біноклі з далекомірами, у 2022 році все сталося навпаки: компанія оформила лише одну декларацію на імпорт фотокамер і три — на прилади нічного бачення", – йдеться в матеріалі.
Декларації на імпорт біноклів та прицілів датовані 6 липня, 18 листопада, та 15 грудня 2022 року. Як пояснили у виданні, такі документи отримують для митного оформлення першої партії товару, а наступні поставки проходять за існуючими деклараціями. Наприклад, документ на біноклі з лазерним далекоміром від 6 липня діє протягом п'яти років. При цьому Leica, ймовірно, не порушила санкції Європейського Союзу, оскільки на експорт подібних товарів обмеження наклали лише 25 лютого 2023 року.
До грудня 2019 року німецька Leica Camera AG також співпрацювала з Коврівським механічним заводом, який виробляє газові центрифуги для збагачення урану. Крім цього, вона постачала товари Красногірському заводу імені С. А. Звєрєва до грудня 2021 року. Це підприємство виготовляє фотокамери та оптику військового призначення – від аерокосмічної апаратури до систем керування вогнем для гелікоптерів Мі-35.
Журналісти звернули увагу і на фінансову звітність "Лейка Камера Раша". Діяльність компанії в Росії є збитковою другий рік поспіль. У 2021 році було втрачено 10,3 мільйона російських рублів, а в 2022 році – 29,3 млн рублів. "Можливо, що на корпоративне рішення порушити публічно цю обіцянку та продовжувати збитковий бізнес вплинув глава російської філії", – зазначається в тексті.
Крім цього, за даними The Insider, швейцарська філія Leica Geosystems AG виробляла обладнання, зокрема лазерні далекоміри й тахіометри, яке згодом імпортували в РФ через треті країни. Такі прилади використовують, щоб виміряти відстані та кути нахилу до віддалених об'єктів. Це може бути корисним для коригування артилерійських обстрілів.
Як зазначається, Leica Geosystems AG згорнула бізнес у Росії після початку повномасштабної війни проти України, але не виступала з гучними заявами. Останні декларації на імпорт зареєстрували в березні 2022 року. Водночас, п’ять "офіційних дилерів" компанії з травня 2022 по квітень 2023 року оформили 24 декларації на продукцію Leica Geosystems AG. Товари привезли через китайських і турецьких посередників.
При цьому частина "дилерів" раніше співпрацювали з ворожим Міністерством оборони та силовими відомствами. Наприклад "Русгеоком" всього уклала 114 державних контрактів на понад 280 млн рублів, серед них три – з Міноборони на постачання геодезичних приладів у 2012 році. З силовиками працювала і компанія "Геотехнологии".
Згідно з розслідуванням, ще один імпортер Leica Geosystems, "Русгеоторг", купував обладнання подвійного призначення через ізраїльську компанію. Ця російська фірма теж пов'язана з поставками силовим структурам агресора.
Раніше повідомлялося, що США та ЄС активізують зусилля з обміну інформацією та координації санкційної політики, намагаючись зробити ефективнішими спільні економічні та фінансові санкції проти Росії та інших країн.