NASA знайшло воду та нову таємницю в рідкісній кометі у Сонячній системі
NASA знайшло воду та нову таємницю в рідкісній кометі у Сонячній системі

NASA знайшло воду та нову таємницю в рідкісній кометі у Сонячній системі

Астрономам з NASA завдяки телескопу імені Джеймса Вебба вдалося вперше виявити комету, яка оточена водяною парою у головному поясі астероїдів. Вона може допомогти вченим розгадати таємницю походження води на Землі. Однак сама комета під назвою 238P/Read створює нову таємницю.

Про відкриття йдеться у дослідженні, опублікованому науковим журналом Nature. Особливість комети у тому, що вона, на відміну від інших комет, якимось чином не містить вуглекислого газу, який можна було б виявити.

Водяну пару довкола комети вдалося виявити завдяки інструмент NIRSpec (ближній інфрачервоний спектрограф), яким оснащено телескоп ім. Джеймса Вебба. Коли NIRSpec витягнув інформацію про світло, що відбивається від пари комети, астрономи знайшли там сліди замерзлої води.

Вчені припускають, що той факт, що комета знаходиться в головному поясі астероїдів, може свідчити про те, що водяний лід з первісної Сонячної системи може зберегтися саме в цьому регіоні.

Земля фактично є унікальним світом для Всесвіту, оскільки більше ніде немає стільки води, як на нашій планеті. Але попри усі наукові досягнення людства, таємницю походження води розгадати досі не вдалося.

"Ми не знаємо, як вся ця вода потрапила сюди", – розповіла заступниця наукового керівника проєкту Webb з планетарних наук і співавтор дослідження Стефані Мілам.

Можливо, комети були ключем до розгадки. А картографуючи місця присутності комет у Сонячній системі, астрономи дізнаються, де замерзла речовина також могла бути присутня. Окрім того, якщо людству вдасться знайти пояснення появі води на планеті, науковці зможуть шукати зіркові системи з аналогічними умовами де зможуть утворитися такі самі, наповнені водою планети.

Більшість відомих комет походить з Поясу Койпера або Хмари Оорта, розташованих далеко за орбітою Нептуна. Але комета 238P/Read – одна з щонайменше трьох, знайдених одразу за Марсом, в головному поясі астероїдів.

Автори дослідження пишуть, що комети головного поясу можуть бути важливими для розуміння ранньої Сонячної системи і того, як Земля отримала воду.

238P/Read – це особлива комета з головного поясу астероїдів. Ці комети періодично демонструють кому (гало) і хвіст, як і звичайні комети.

Раніше вважалося, що комети існують лише в зовнішніх регіонах Сонячної системи, де їхній крижаний склад може зберігатися далеко від Сонця. Однак вчені припускали, що водяний лід може зберегтися і в більш теплому поясі астероїдів, розташованому всередині орбіти Юпітера. Докази цієї гіпотези було знайдено саме завдяки новому телескопу.

Однак окрім водяної пари комета 238P/Read здивували науковців відсутністю вуглекислого газу, який зазвичай становить близько 10% леткої речовини в кометах, яка випаровується під дією тепла. Науковці пропонують два пояснення. Відповідно до одного, комета мала вуглекислий газ в період своєї формації, але згодом втратила його через високу температуру.

Вчені також не виключають, що комета могла сформуватися в особливо теплій кишені Сонячної системи, де вуглекислий газ просто був відсутній.

Далі вчені мають намір детальніше дослідити й інші комети головного поясу астероїдів як на предмет знаходження льоду так і щодо присутності вуглекислого газу.

Раніше OBOZREVATEL також розповідав про те, що телескоп ім. Джеймса Вебба дозволив вченим розгледіти планетуіз сяючою атмосферою, яка їх збентежила та здивувала.

Підписуйтесь на канали OBOZREVATEL у Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Джерело матеріала
loader