Не допоміг і "Сонцепьок": в ISW повідомили про провал наступу росіян в Луганській області
Не допоміг і "Сонцепьок": в ISW повідомили про провал наступу росіян в Луганській області

Не допоміг і "Сонцепьок": в ISW повідомили про провал наступу росіян в Луганській області

РФ направила підрозділи двох військових округів і двох повітряно-десантних дивізій для наступ у Луганській області, яке в оперативному відношенні виявилося безуспішним і завершилося.

Про це говоривши в огляді Інституту вивчення війни (ISW). Екперти Інституту відзначили, що ці сили були залучені у вирішальну наступальну операцію вздовж лінії Святово-Кремінна в Луганській області. "Однак за підсумком цей наступ досяг кульмінації в оперативному відношенні і приніс лише кілька локальних тактичних успіхів", - йдеться в огляді ISW.

За даними Інституту, з початку цього року на лінії Святово-Кремінна ведуть бої елементи 20-ї загальновійськової армії Західного військового округу (ЗВО); 41-ша загальновійськова армія Центрального військового округу (ЦВО); сили ВДВ; сили ГРУ; терористи Д/ЛНР, а також різні спеціальні нерегулярні формування.

ISW спостерігала сильну поразку 144-ї та 3-ї мотострілецьких дивізій 20-ї загальновійськової армії ЗВО на лінії Святово-Кремінна, включаючи всі три полки у складі 144-ї МСД та два мотострілецькі полки 3-ї мсд. "Враховуючи, що велика частина цих елементів активно брала участь в наступальних операціях на діючому фронті протягом більшої частини чотирьох місяців, вони, ймовірно, виснажені і істотно деградували", - здідали вивол аналітики.

Крім того, у звіті зазначено, що РФ задіяла сили ЦВО на лінії Святово-Кремінна, особливо в районі на захід від Кремінної. Однак, як зазначили аналітики, підрозділи 35-ї окремої гвардійської мотострілецької бригади 41-ї загальновійськової армії ЦВО здійснили невдалу атаку із застосуванням саморобних вибухових пристроїв на українські позиції за 6 км на північ від Кремінної.

А в районі Сватового, за даними Інституту, веде бойові дії 6-й танковий полк 90-ї танкової дивізії. За деякими даними, мобілізовані військові цього полку воюють в цьому районі без ротації з жовтня 2022 року, "що говорить про те, що ЦВО сильно не вистачає сил для проведення необхідних ротацій", - акцентували аналітики.

Експерти нагадали, що ЦВО під командуванням генерал-полковника Олександра Лапіна несе відповідальність за велику оперативну поразку після звільнення Лиману Україною 1 жовтня 2022 року. З тих пір, як відзначили в ISW, підрозділи ЦВО сильно деградували, тому нинішнє угруповання ЦВО біля Кремінної, ймовірно, складається з частково відновлених залишків Жовтневого відходу. "Точна ієрархія командування і управління на цій ділянці фронту неясна - Лапін був звільнений після падіння Лиману, але потім, мабуть, повторно призначений командувачем Луганським напрямком з 18 квітня",-відзначили аналітики.

Сили ВДВ також ведуть активні бойові дії в районі Кремінної. ISW зафіксувала згадки про 237-му гвардійському десантно-штурмовому полку 76-ї дивізії ВДВ і 331-му гвардійському десантно-штурмовому полку 98-ї дивізії ВДВ, що діяли в зоні західніше і на південний захід від Кремінної.

В Інституті нагадали, що російське військове командування посилює сили ВДВ шляхом термобаричних артилерійських установок ТОС-1А "Солнцепек". "Кадри з геолокацією підтверджують, що російські війська застосовували системи ТОС-1А біля Кремінної не далі як 1 квітня", - йдеться в

Аналітики відзначили, що" Солнцепеки " є засобами, не прив'язаними до конкретних з'єднань, тому їх використання в районі Кремінної десантниками дозволяє припустити, що російське військове командування, можливо, намагається посилити підрозділи ВДВ для ведення подальших наступальних операцій на цьому фронті.

"Проте, використання одного типу артилерійських засобів навряд чи дасть силам ВДВ вирішальну перевагу в наступі на цьому напрямку", - зазначили в ISW.

Крім того, за даними Інституту, ГРУ також розгорнуло обмежені підрозділи спеціального призначення вздовж лінії Святово-Кремінна, ймовірно, щоб компенсувати брак піхотних можливостей. За деякими даними спецназ ГРУ діють в районі Макіївки в 22 км на північний захід від Кремінної і навколо самої Кремінної. Однак, підрозділи спецназу продовжують використовувати для проведення наземних атак і маневрів піхоти, а не для виконання своїх основних диверсійних завдань і завдань з наведення цілей. "Очевидна підвищена значимість спецназу в цьому районі є частиною зусиль росіян щодо зменшення втрат від наземних штурмових атак за рахунок елітних формувань, які традиційно мають різні функції, для виконання регулярних бойових завдань", - пояснили в ISW.

Кілька нерегулярних російських формувань також відігравали допоміжну роль на лінії Святово-Кремінна. Серед них" ЛНР", БАРС (російський бойовий резерв), чеченський спецназ" Ахмат "і козачий полк" Дон", однак, за оцінкою аналітиків, їх роль досить скромна.

"У 2023 році російським силам не вдалося домогтися значного наступу в Луганській області, незважаючи на сильний вплив частин як мінімум трьох армій двох військових округів, частин двох дивізій ВДВ і підтримки численних нерегулярних формувань. Сили, які воювали на цій лінії протягом більшої частини чотирьох місяців, ймовірно, виснажені і істотно деградували. Вони продовжували атакувати, не їдучи на ротацію і переозброєння і, схоже, не були готові прийняти український наступ", - констатували аналітики.

Джерело матеріала
loader
loader