Це він сказав під час інтерв'ю французькому телеканалу LCI. Шайе заявив, що колишні радянські республіки, якою також вважається Україна, "не мають ефективного статусу в міжнародному праві".
Скандальна заява посла Китаю
"У міжнародному праві країни колишнього Радянського союзу не мають чинного статусу, оскільки немає міжнародної угоди, яка б матеріалізувала їхній статус суверенної країни", – сказав він.
Та це ще не все, Шає також заявив, що питання приналежності Криму "неоднозначне".
Коли його прямо запитали, чи вважає він, що Кримський півострів був і залишається невід'ємною частиною України, китайський дипломат видав, що "це залежить від того, як ви сприймаєте проблему" і додав, що "це не так просто", а Крим "спочатку був російським".
Український дипломат Вадим Омельченко наголосив, що такі заяви сигналізують або про прогалини у знаннях, або про те, що Пекін лукавить, заявляючи про повагу до міжнародного права та суверенітету країн.
"Або є явні проблеми з географією. Або такі заяви суперечать позиції столиці Китаю "щодо зусиль щодо відновлення миру в Україні на основі міжнародного права та цілей і принципів Статуту ООН", – написав він.
Як реагують інші країни
Міністерство закордонних справ Естонії викликає посла Китаю через заяву китайського дипломата у Франції, який поставив під сумнів суверенітет пострадянських країн. Про це повідомив міністр закордонних справ Естонії Маргус Тсахкна.
"Сумно, що представник Китайської Народної Республіки дотримується таких поглядів. Така позиція незрозуміла", – сказав він.
Міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс також відповів на скандальні заяви посла Китаю у Франції щодо "російського Криму" і статусу пострадянських держав у міжнародному праві.
Ландсбергіс пояснив, що у зв’язку з такими заявами, які озвучив китайський посол у Франції, держави Балтії не довіряють Китаю як "посереднику" у врегулюванні війни в Україні.
"Якщо комусь все ще цікаво, чому країни Балтії не довіряють Китаю як "посереднику в досягненні миру в Україні", то ось китайський посол, який стверджує, що Крим є російським, а кордони між нашими країнами не мають жодних правових підстав", – написав Ландсбергіс.