![Помер Бен Ференц — останній нюрнберзький прокурор](https://thumbor.my.ua/_yHoqtwwXKccmsnFUy2n2WEd1xg=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F30%2Fee2e601230da86a6ce46ffe1871934dc.jpg)
Помер Бен Ференц — останній нюрнберзький прокурор
Помер Бен Ференц, останній з живих прокурорів Нюрнберзького процесу, який судив нацистів за воєнні злочини геноциду та був одним із перших сторонніх свідків, які задокументували звірства в нацистських трудових та концентраційних таборах, повідомляє Associated Press.
Ференц помер у п’ятницю ввечері в Бойнтон-Біч, штат Флорида, повідомив професор права Університету Сент-Джона Джон Барретт, який веде блог про Нюрнберзький процес.
Смерть також підтвердив Музей Голокосту США у Вашингтоні.
«Сьогодні світ втратив лідера у пошуках справедливості для жертв геноциду та пов’язаних із ним злочинів», — написав музей у Twitter.
У березні йому виповнилося 103 роки.
У нього залишилися син і три дочки.
У 2019 році його дружина померла.
Ференц, який народився в Трансільванії в 1920 році, ще дитиною емігрував разом із батьками до Нью-Йорка, щоб уникнути небезпеки антисемітизму.
Після закінчення Гарвардської школи права він приєднався до армії США і брав участь у вторгненні в Нормандію під час Другої світової війни.
Використовуючи свій юридичний досвід, він став розслідувачем військових злочинів нацистів проти американських солдатів у новому відділі військових злочинів офісу судді.
Ференц здійснював візити до трудового табору Ордруф у Німеччині, а потім до сумнозвісного концтабору Бухенвальд.
У тих таборах, писав Ференц у розповіді про своє життя, а потім і в інших, він знайшов тіла, «нагромаджені, як дрова», і «безпорадних скелетів, хворих на діарею, дизентерію, тиф, туберкульоз, пневмонію та інші недуги, які блювали у своїх заїджених вошами ліжках або на землі, благаючи про допомогу».
«Концтабір Бухенвальд був склепом невимовних жахів.
Немає сумніву, що я був незгладимо травмований своїм досвідом роботи слідчим військових злочинів у нацистських центрах знищення.
Я все ще намагаюся не говорити і не думати про деталі», — писав Ференц.
[see_also ids="535985"].
Після війни Ференц був з честю звільнений з армії США та повернувся до Нью-Йорка, щоб розпочати адвокатську практику.
Але це тривало недовго.
Завдяки досвіду розслідування військових злочинів, його залучили для допомоги у переслідуванні нацистських військових злочинців на Нюрнберзькому процесі, який розпочався під керівництвом судді Верховного суду США Роберта Джексона.
Перед від’їздом до Німеччини він одружився на своїй коханій дитинства Гертруді.
У віці 27 років, без попереднього досвіду судочинства, Ференц став головним прокурором у справі 1947 року, у якій 22 колишніх командирів були звинувачені у вбивстві понад 1 мільйона євреїв, ромів та інших ворогів Третього рейху у Східній Європі.
Замість того, щоб покладатися на свідків, для доведення провини Ференц здебільшого покладався на офіційні німецькі документи.
Усіх обвинувачених було засуджено, а більше десятка — засуджено до смертної кари через повішення.
[see_also ids="532670"].
«На початку квітня 1948 року, коли був зачитаний довгий судовий вирок, я відчув себе виправданим.
Наші прохання захистити людство верховенством права були підтримані», — писав він.
Після завершення судових процесів щодо військових злочинів Ференц почав працювати в консорціумі єврейських благодійних організацій, щоб допомогти тим, хто пережив Голокост, повернути майно, будинки, підприємства, твори мистецтва, сувої Тори та інші єврейські релігійні предмети, які були конфісковані в них нацистами.
Пізніше він також допомагав у переговорах щодо компенсації жертвам нацизму.
[see_also ids="535435"].
У наступні десятиліття Ференц виступав за створення міжнародного суду, який міг би переслідувати лідерів будь-якого уряду за військові злочини.
Ці мрії були реалізовані в 2002 році зі створенням Міжнародного кримінального суду в Гаазі, хоча його ефективність була обмежена небажанням взяти в ньому участь таких країн, як Сполучені Штати.
У березні Кабмін України підтримав створення в Україні Офісу Міжнародного кримінального суду.
Головним напрямком роботи Офісу МКС у нашій державі є розслідування справ, які Суд розглядає з початку збройної агресії РФ проти України у 2014 році.
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)