БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО
Фото: Scanpix
Тези пропагандистів Кремля за останні дев’ять років різко змінювались
Atlantic Council дослідила, як змінювались тези кремлівської пропаганди за кілька років до початку вторгнення в Україну.
Експерти вважають, що пропаганда і дезінформація, яку у Росії почали поширювати задовго до початку повномасштабної війни з Україною, “може бути доказом того, що російська влада готувалась до вторгнення”.
В Atlantic Council дослідили дев’ять тисяч публікацій проектів StopFake і EUvsDisinfo за період з 2014 по 2021 рік. Аналітики склали з них список пропагандистських тверджень про Україну, поширюваних російськими ЗМІ.
Серед них:
- “українська армія і добровольчі формування проявляють жорстокість”;
- “Україна перетворилась на неспроможну державу після того, як пішла за Європою”;
- “українці – нацисти”;
- “реформи в Україні спрямовані проти росіян”;
- “Росія – не агресор”;
- “Україна підтримує тероризм”.
Тезу про те, що “українці – нацисти”, і про жорстокість української армії просували з 2014 року, твердження про те, що “Україна перетворилась на непроможну державу”, з’явилось у 2016-му. Тоді ж пропаганда почала поширювати твердження, що “Україна готується до війни”.
Аналітики також дослідили понад 10 тисяч публікацій російських провладних ЗМІ за період з 16 грудня 2021 року до початку вторгнення. У них аналітики виділили кілька основних тверджень російської пропаганди. “Росія прагне миру” – найпоширеніше твердження.
Одночасно пропаганда просувала такі тези:
- “Росія готова до переговорів із Заходом”;
- “для Росії питання безпеки – це не тільки питання України”;
- “інші країни підтримують діалог Росії з НАТО”;
- “російська армія встановить мир”;
- “Росія не має наміру нападати на Україну”;
- “Росія не є стороною внутрішнього конфлікту України з Донбасом”;
- “визнання республік Донбасу дасть мир”.
“Росія має моральні зобов’язання щодо захисту регіону (мається на увазі Донбас. – Ред.)” – це друге за поширенням твердження російської пропаганди.
“Україна – агресор” – третє за поширенням твердження російських провладних ЗМІ безпосередньо перед початком війни.
Ось як пропаганда його конкретизувала: “Україна планує напасти на Донбас”; “Україна постійно атакує Донбас”; “Україна здійснює акти геноциду на Донбасі”.
“Захід (НАТО. – Ред.) створює напруження в регіоні” – таке твердження найчастіше можна було побачити у публікаціях, присвячених вимогам Росії про надання гарантій безпеки.
“Україна – маріонетка Заходу” – таке твердження порівняно рідко використовувалось у російській пропаганді безпосередньо перед початком війни. Здебільшого – ц контексті вимог Росії про надання гарантій безпеки.
У доповіді вказано на необхідність документувати всі випадки поширення російської пропаганди, щоб після закінчення війни ці дані могли бути використані для обґрунтування звинувачення на адресу тих, хто розв’язав війну з Україною.
Джерело