Експерти МВФ та представники Міністерства фінансів, Національного банку України досягли згоди на робочому рівні щодо перегляду Моніторингової програми із залученням Ради директорів Фонду
Про це повідомляє прес-служба Міністерства фінансів.
За даними відомства, українська сторона виконала всі погоджені з МВФ структурні маяки в рамках програми із залученням Ради директорів фонду. Також досягнуті всі кількісні та індикативні цілі на кінець грудня.
«Експерти МВФ високо оцінили роботу (української сторони – Ред.)», - сказано в повідомленні.
Моніторингова програма включає політики та заходи спрямовані на:
- збільшення податкових надходжень та пожвавлення внутрішнього ринку запозичень;
- забезпечення довгострокової стабільності фінансового сектору;
- стримування монетарного фінансування;
- покращення державного управління та прозорості державних інституцій.
Успішний перегляд поточної програми відкриває шлях до початку обговорення повноцінної програми за підтримки МВФ, зазначили у міністерстві.
«У найближчі тижні ми сподіваємося на подальшу ефективну співпрацю з МВФ, зосередившись на дискусіях щодо запуску повноцінної програми за підтримки фонду», - підсумував міністр фінансів Сергій Марченко.
За результатами місії МВФ, яка 17 лютого 2023 року завершила роботу у Варшаві, досягнута угода на рівні персоналу (Staff-Level Agreement, SLA) щодо першого та остаточного перегляду Моніторингової програми для України із залученням Ради директорів МВФ (Program Monitoring with Board Involvement, PMB). Ця угода, яка підлягає схваленню керівництвом МВФ, відкриває шлях до початку обговорення можливої повномасштабної програми, що передбачатиме фінансування України, передає прес-служба Національного банку.
«Досягнуті домовленості, які ще потребують погодження з боку керівництва МВФ, відкривають шлях до початку переговорів щодо повноцінної програми за підтримки МВФ», - зазначається в офіційному повідомленні фонду, передає «Укрінформ».
У МВФ оцінили, що виконання Україною поточної Моніторингової програми є успішним і показало «високі результати».
При цьому вказано, що в 2022 році економіка України скоротилася на 30%, що стало менш драматичним, ніж очікувалося раніше, а інфляція почала сповільнюватися. Водночас короткостроковий прогноз погіршився, в тому числі через атаки на критичну інфраструктуру.
«Однак економіка пристосовується і протягом поточного року очікується поступове економічне відновлення», зазначили у фонді.
За оцінками МВФ, податково-бюджетна політика України в 2023 році має враховувати потреби у збільшенні витрат. «Пріоритетним залишається збільшення податкових надходжень, у тому числі шляхом покращення адміністрування доходів і повернення податкової політики до тих умов, які існували до війни», - зазначається в документі.
Крім того, перед Україною постало складне створення фіскального простору для відновлення після війни та створення потужнішої системи соціального захисту.
У МВФ підкреслили критичну важливість продовження в 2023 році значної зовнішньої підтримки для України. Водночас українській владі рекомендується продовжувати зусилля з випуску цінних паперів на внутрішньому ринку запозичень для забезпечення стабільної структури фінансування та усунення залежності від емісійного фінансування.
Наступна повноцінна програма за підтримки МВФ суттєво допоможе зусиллям уряду України на шляху до членства в Євросоюзі, зауважили у Фонді. У цьому контексті звертається увага на необхідність прискорення реформи щодо поліпшення продуктивності й конкурентноспроможності приватного сектору.
«Влада України досягає успіхів у впровадженні реформ, направлених на зміцнення управління, боротьби з корупцією та забезпечення верховенства права, а також у створенні підґрунтя для післявоєнного зростання, хоча ці сфери все ще потребують значного реформування», - додається в документі.
Водночас зазначається, що державний сектор відіграватиме важливу роль у процесі відбудови України, а заходи щодо підвищення ефективності та прозорості державних фінансів та управління будуть критично важливими.
Читайте новини бізнесу та промисловості у Telegram-каналі UAprom