Експрацівники проєкту «Утро Февраля» звинувачують Іллю Пономарьова у невиплаті зарплати. Пономарьов каже про складнощі з фінансуванням
Експрацівники проєкту «Утро Февраля» звинувачують Іллю Пономарьова у невиплаті зарплати. Пономарьов каже про складнощі з фінансуванням

Експрацівники проєкту «Утро Февраля» звинувачують Іллю Пономарьова у невиплаті зарплати. Пономарьов каже про складнощі з фінансуванням

Експрацівники проєкту «Утро Февраля» звинувачують Іллю Пономарьова у невиплаті зарплати. Пономарьов каже про складнощі з фінансуванням - Фото 1
Експрацівники проєкту «Утро Февраля» звинувачують Іллю Пономарьова у невиплаті зарплати. Пономарьов каже про складнощі з фінансуванням - Фото 2
Також, за словами засновника, проєкт створювався для боротьби з Путіним, а не для заробляння грошей. Ті, хто це розуміє — залишаються в проекті, каже Пономарьов.
Експрацівники проєкту «Утро Февраля» звинувачують Іллю Пономарьова у невиплаті зарплати. Пономарьов каже про складнощі з фінансуванням - Фото 3
Експрацівники проєкту «Утро Февраля» звинувачують Іллю Пономарьова у невиплаті зарплати. Пономарьов каже про складнощі з фінансуванням - Фото 4

Експрацівникі медіапроєкту «Утро Февраля» звинувачують Іллю Пономарьова, засновника проекту, у невиплаті зарплати та у відсутності офіційного оформлення.  П’ятеро екс-працівників подали скаргу до Державної служби України з питань праці.

Проєкт «Утро Февраля»  24 лютого заснував Ілля Пономарьов — колишній депутат Державної думи Росії, який у 2014 році був єдиним, хто проголосував проти анексії Криму. З 2016-го Пономарьов живе в Україні, а у 2019-му отримав українське громадянство.

Про проблеми із виплатою заробітної плати «Детектору медіа» повідомив колишній ведучий «Утро Февраля» Євген Лесной та ще два експрацівники проєкту. За словами Лесного, який працював на телеканалі з 5 червня по 10 грудня, у редакції не було офіційного працевлаштування, гроші виплачували через PayPal.  «Пропозиція по грошах була така —  500 гривень за годину, авторська програма —  1500 за годинну програму. Спочатку більш-менш нормально сплачували, я питав про можливість офіційного працевлаштування,  гроші платили через PayPal, потім почались проблеми, десь з серпня почалися затримки, хоча канал розвивався дуже стрімко… У травні було створено ТОВ «Лютий ранок», засновником і директором якого став сам Пономарьов, тобто це комерційна організація, а не благодійна», — каже Лесной.

Генпродюсером ютуб-канала «Утро Февраля» була Христина Бучанська, яка також звільнилась 10 грудня.

За словами Лесного, серед працівників була домовленість, що з 10 грудня люди не виходитимуть на роботу до повного погашення заборгованості із зарплати.

Серед ведучих, які вирішили піти, окрім Лесного була також Олена Курбанова (ведуча Прямого каналу, — «ДМ»).  Однак, як стверджує Лесной, керівництво каналу «знайшло штрейкбрейхерів, які вийшли в етер». «Канал зараз працює, з меншою кількістю людей, але гроші комусь винні за місяць, комусь за два, комусь за півтора, комусь винні навіть ще з вересня.  Обіцяли, що до 31 грудня (виплатять заборгованість, — Ред.), Пономарьов навіть написав якісь розписки, але на зв'язок не виходить, не відповідає», — каже Лесной.

Наразі окремі експрацівники каналу написали скаргу до Держпраці. Відомство, за словами Лесного, відправило офіційне звернення до керівництва «Утро Февраля».

«Ми працювали, не маючи офіційного працевлаштування, були великі затримки з виплатою зарплати, ми хочемо, щоб кожен з нас був офіційно оформлений, заднім чи не заднім числом, щоб за нас були сплачені податки і виплачені гроші, я вважаю, що державі потрібні ці гроші. Людей можна було працевлаштувати як ФОП, але ніхто на це не пішов», — стверджує Лесной.

Ще два співрозмовники «Детектора медіа» підтвердили затримки з виплатами заробітної плати на каналі та неофіційне працевлаштування.  Це звукорежисер Олександр Піскунов та ще один експрацівник, який коментував на умовах анонімності. Анонімний співрозмовник «ДМ» працював на телеканалі з початку серпня до 10 грудня, заборгованість із заробітної плати на момент звернення до Держкомпраці була три місяці, але після подачі звернення частину боргу погасили, і зараз вона складає один місяць. «Всі працювали неофіційно, на чесному слові, нічого не підписували, таких десятки людей. Деяких роботодавець вмовив працювати і далі безоплатно, але більша частина припинила працювати, поки не буде виплачена зарплата», — каже він.

Співрозмовник «ДМ» каже, що головна мета скарги до Держпраці, — щоб всі місяці, які він працював на каналі, були оформлені як офіційні і працедавець сплатив всі податки до бюджету.

Про затримки із виплатою заробітної плати на «Утро февраля» повідомляла і російська журналістка Катерина Мітрохіна, яка з вересня 2022 року працювала на посаді шеф-редактора телеграмканалу «Утро февраля». Також Мітрохіна опублікувала пояснення Пономарьова щодо невиплати зарплати, яке він дав проєкту SOTA.

«Детектор медіа» звернувся також із запитанням до одного з ведучих каналу Романа Чайки, але той відмовився від коментаря.

Ілля Пономарьов у коментарі «ДМ» повідомив, що «Утро февраля» — некомерційний проєкт, запущений на початку широкомасштабного вторгнення для протидії російській агресії в інформаційному полі. «Відповідно, ми і кликали до команди людей, якими насамперед рухає мотивація боротися з путінською бандою. При цьому з нами працюють люди як в Україні, так і в Росії, де ризики для антипутінських журналістів суттєво вищі. Вони класні, за період із березня ми вийшли на місячне охоплення у 7 млн чоловік, з яких понад дві третини — росіяни в Росії. На жаль, надходження від донорів мають нерегулярний характер, плюс є суттєві складнощі переказу грошей в Україну з-за кордону. Ми про це неодноразово людям говорили, хтось ставився з розумінням, хтось йшов. Це природний процес. Стосовно деяких людей, схильних до скандалів, які люблять себе бити в груди як великих патріотів України, на практиці з'ясувалося, що вони прийшли до нас не боротися з Путіним, а заробляти гроші. Що ж, буває, вони помилилися дверима, ми помилились у рекрутингу. Ми їм усім бажаємо успіху — на ринку є й інші медіапроєкти, за якими стоять серйозні інвестори, хоча проблеми із затримками виплат зараз мають багато. У нас останню зарплату в Україні було виплачено у грудні. Затримки з виплат у Росії зараз набагато більші, ніж в Україні, там ще наповну стоїть проблема безпеки, як ви напевно чули, було вже три рейди, під час яких намагалися заарештувати наших людей. Нікого не взяли, але саме тому, що ми ставимося до цього питання вкрай серйозно. На жаль, у всього є ціна».

У відповідь на уточнювальне запитання про розмір заборгованості та кількість звільнених Пономарьов сказав: «Я не можу відповісти на це запитання. Я не займаюся оперативним керівництвом, і у нас ціла низка медіа з окремими командами – є телеграм-канали, є окремі канали всередині Росії, є телеканал, є сайт тощо. Можу сказати, що ми місяців два-три тому проводили оптимізацію текстових ресурсів і місяць тому телеканала, зрозуміло, там була оптимізація чисельності. Кілька людей пішли після цього, саме з тих, хто вам пише».

Фото Іллі Пономарьова: Delfi

Джерело матеріала
loader
loader