Как работает OSINT разведка и почему опасно публиковать информацию в интернет
Как работает OSINT разведка и почему опасно публиковать информацию в интернет

Как работает OSINT разведка и почему опасно публиковать информацию в интернет

Розвідка на основі відкритих джерел (Open source intelligence, OSINT) – це технологія добування військової, політичної, економічної та іншої інформації з відкритих джерел. Отримана інформація містить цінні дані і може бути засекречена.

Микола Хотинський – український блогер, який детальніше розповів Фактам ICTV про OSINT розвідку, її унікальність та роль під час війни.

Що таке OSINT-розвідка?

OSINT-розвідка – це розвідка на основі відкритих джерел, нічого протиправного, ніякі спецслужби не потрібні, це просто те, що знаходиться у відкритих мережах.

– Відкритий інтернет Google, соцмережі і інше, те, що індексується пошуковими системами, це приблизно 10% інформації в інтернеті. Це те, що може кожен з нас знайти, маючи навички. В цьому нічого складного, навіть просто маючи скажімо так розуміння, як скласти 2+2, це можете зробити ви і я, – каже Микола Хотинський.

Для цього потрібен спеціальний софт, який може збирати інформацію не тільки з відкритих, а й з закритих джерел.

– Фактично це та ж розвідка. Але за допомогою сучасних технологій, штучного інтелекту і іншого, можна швидко дізнатись про те, що як і де відбувається, – зазначає Хотинський.

Це можуть бути Google-карти, фотографії, які є в мережі, відео чи пости. Абсолютно усе. Що пов’язано з якоюсь місцевістю.

– Сам контент, який ми викладаємо в інтернет, він має метаданні, де це було знято та коли це було знято, базуючись на цьому, якщо фотографія була зроблена умовно в Києві о 15.30 в якийсь день, то за допомогою штучного інтелекту програми можуть визначити, де в цей час було сонце, де які хмарі і таке інше, – каже Хотинський.

Перевірити будь-яку фотографію можна за декілька секунд. Тобто усе, що ми викладаємо в інтернет – просто надпис про вибух фіксується за допомого окремих програм.

Related video

Якщо певна особа коли виклала подібну інформацію, програми вже знають, де це було написав

– Більшість людей вважають, “ой, та хто мій тікток чи інстаграм там дивиться?”. Вся справа програми у тому, що там не сидить ціла штаб квартира розвідників: тисячу людей, які по 10 акаунтів українців переглядають, ні, це так не працює.  Звичайно, є якісь люди, але здебільшого це штучний інтелект, який працює в автоматичному режимі, для цього нічого не треба, він просто по ключовим словам шукає це постійно в інтернеті, – наголошує Хотинський.

Хотинський зазначає, що цього тижня була інформації, що один з телеканалів виклав відео з бронетанкового заводу і через кілька годин туди прилетіла ракета.

– З одного боку, якщо ввести в Google-картах бронетанковий завод, він в Києві один, але за допомогою відео можна встановити в якому з цехів це відео було знято. Також впливає розташування сонця, – каже Хотинський.

OSINT розвідники – це здебільшого ентузіасти, а не співробітники певних спецслужб, це люди, яким подобається сидіти в інтернеті, щось шукати.

Вони розробили спеціальний сайт, де відстежується і підтверджується інформація щодо війни в Україні. Є окрема інформація де і коли були зафіксовані російські війська, коли перетинали корон тощо.

– Сьогодні OSINT є складовою розвідки Пентагону та Британської розвідки. Якщо взяти документи НАТО за 2002 рік, то інформація зібрана за допомогою OSINT складала 10-20%.  OSINT відомий ще з Другої світової війни. Просто тоді це були газети, телебачення та радіо. Зараз це більш технологічно. Тобто розвідка Пентагону та Британії на 80% складається з відкритих джерел, – розповідає Хотинський.

В Україні OSINT теж допомагає, каже Микола Хотинський.

– Як мінімум, він допомагає спростовувати російські фейки. Коли вони кажуть, що в Краматорськ прилетіла ракета на вокзал, вони розказували, що у них немає Точки-У . Але під час анексії Криму, Точку-У, вони використовували. Це також  підтверджує OSINT, – каже Хотинський.

Лише кілька років тому OSINT був мало кому відомим і використовувався, здебільшого, для професійного шпіонажу.

– Третя світова війна вже дуже давно йде, вона інформаційна. І це дійсно так, адже саме за допомогою OSINT можна підтверджувати чи спростовувати ті чи інші випадки. Наприклад, коли Росія казала, що ситуація в Бучі – вистава, що коли їх війська там були, не не було ніяких трупів. Хоча є фотографіях супутникові, де чітко є розташування тіл з Бучі, є підтвердженні фотографії, все це вже може йти в Гаагу. Це підтвердження, яке не можна спростувати. Не потрібні ніякі слідчі, це вже підтверджено, – каже Хотинський.

Окрім OSINT і розвідки ще є велика проблема під назвою дрони – безпілотні літальні апарати. Які ми усі знаємо.

– Дрони, байрактари, звичайні квадрокоптери, якими ми користувались, зараз використовуються військовими в гарячих точках, – каже Хотинський.

За останні десятиліття було багато гарячих точок, але не було такої шаленої підтримки з усього світу.

– OSINT закордонні, які мають позицію, якщо допомагати, то розкривати усю інформацію, як про російські злочини, так і про перебування українських військ, – каже Хотинський.

Більшість OSINT , які займаються цією розвідкою прийняли кодекс, не показувати мертві тіла.

– Фейки розпізнати дуже просто. Наприклад, була заява Путіна про те, що вони йдуть денаціоналізувати. Годинник на фоні Путіна показував не правильний час, тобто відео записували набагато раніше, ніж виклали.

Так само заяви лідерів “Л/ДНР”, які були записані ще за тиждень до того, як були викладені. Це можна з’ясувати за допомогою метаданних. Відео береться, завантажується, дивишся в метаданні, а там показує, що воно знято за тиждень, за місяць і таке інше, – каже Хотинський.

Точно так само ситуація з мікрофоном, коли Путін сидів в бункері і рукою провів по повітрю, а там мікрофона не було. Усі ці відео роблять російські працівники OSINT.

В першу чергу OSINT розвідка сьогодні дуже важлива через те, що за її допомогою можна розкривати злочини. Також можна прослідкувати, де знаходиться техніка ворога.

– В першу чергу, вона важлива для нашого розуміння не допомагати ворогу. Як би нам не здавалось, що в Росії  усі ідіоти, в них все ж є спецслужби і розвідка.  Саме тому, інформаційна гігієна дуже важлива, і писати, викладати все в інтернет небезпечно, – зазначає Хотинський.

Хотинський додає, що більшість людей вважає, що розвідка існує тільки в фільмах.

– Насправді, це сьогодні, зараз і тут. Допомогти ворогу може кожен, навіть не здогадуючись про це. Я не кажу, що вмикати повну параною і нікому нічого не показувати, але знати кому і що показуєш, – каже Хотинський.

Читайте
Коли закінчиться війна та перспектива вступу України в НАТО - прогноз аналітика
Теги за темою
Інтернет
Джерело матеріала
loader