Чернівців тепер важко уявити без стильних сецесійних будинків
Чернівців тепер важко уявити без стильних сецесійних будинків

Чернівців тепер важко уявити без стильних сецесійних будинків

Чернівці – місто, яке справедливо вважається перлиною архітектури. Історична забудова старої частини Чернівців – це цілісний, майже незмінений ансамбль 19 – першої половини 20 ст. Про це йдеться в дописі заступника директора ЧХМ Валентини Любківської на офіційній фейсбук-сторінці музею.

На межі 19-20 ст. в європейській архітектурі поширився стиль модерн (югендстиль), який в Австро-Угорщині, до складу якої входила і Буковина, був відомий під назвою Віденської сецесії. Історичну частину Чернівців тепер важко уявити без стильних сецесійних будинків. Це, насамперед, будівля Дирекції буковинських ощадних кас, де нині знаходиться Чернівецький художній музей, будівля Чернівецького театру, залізничний вокзал, готелі (в минулому) «Бристоль» (нині гуртожиток Чернівецького державного медичного університету) та «Золотий лев», відомий Пассаж (або т. зв. дім Матильди, Matildenhof), будівля Спілки лікарів (наразі – житлові будинки), і багато інших споруд.

Без сумніву, найяскравіший зразок віденської сецесії в Чернівцях – будинок, де з кінця 1990 р. знаходиться обласний художній музей. Будівля належить до найбільш яскравого, раннього періоду розвитку стилю (т. зв. декоративний модерн), часу, коли він подарував світу фантастичні за своєю красою творіння.

Імпозантна триповерхова будівля, спроектована талановитим учнем відомого австрійського архітектора Отто Вагнера – віденським зодчим Губертом Гесснером, з’явилася протягом 1900-1901 рр. поруч з ратушею на Центральній площі Чернівців. Вона має чітку симетрію центрального фасаду, на фоні якого трохи виступає ризаліт, що увінчується аттиком з двома жіночими скульптурами по краях. Серед декору фасаду виділяється майолікове панно з композицією на міфологічну тему, яке прикрашає верхню частину центрального ризаліту. На панно, автором якого є австрійський художник Й. Ланг, постають фігури, що зображують античних богів, які в свою чергу уособлюють провінції Цислейтанії – австрійської частини імперії, серед них є і Буковина.

Ще одним визначним і яскравим зразком стилю модерн (сецесії) в Чернівцях є будівля, яка була створена для готелю «Бристоль». Готель, побудований в 1905-1906 рр., був в той час архітектурною домінантою цієї частини міста. Будівля, як і багато інших сецесійних споруд, є кутовою. Одним фасадом вона виходить на теперішню площу Філармонії, іншим – на вул. М. Заньковецької. В екстер’єрі бачимо такі характерні для архітектури модерну елементи, як заокруглення кутової частини, що завершується баштою, складний рельєф даху (як і в будівлі художнього музею), декоративні фронтони, орнамент, що суцільно, як луска, вкриває стіни.

Серед інших архітектурних шедеврів в стилі модерн в Чернівцях – музично-драматичний театр (1904-1905, творіння знаменитої віденської фірми Ф.Фельнера і Г.Гельмера), який прикрашає Театральну площу міста, залізничний вокзал (1898-1909, архітектор – Отто Вагнер) і багато інших споруд, в основному – житлових будинків. 

Фото: facebook.com/CZARTMUZ

Теги за темою
новини Чернівців Чернівці
Джерело матеріала
loader
loader