КИЇВ. 10 січня. УНН. Сьогодні у Женеві відбудуться російсько-американські переговори щодо "гарантій безпеки", передає УНН.
Деталі
Зустріч, як очікується, розпочнеться в районі 9:00 за місцевим часом (10:00 за часом Києва) і проходитиме у постпредстві США у Женеві.
Раніше лідери Росії та США Володимир Путін та Джо Байден домовилися, що переговори щодо гарантій безпеки відбуватимуться за трьома треками: двосторонні Росія та США — у Женеві, Росія та НАТО — у Брюсселі, засідання Ради заплановано на 12 січня, і у Відні — щодо ОБСЄ, 13 січня.
Учасники делегацій
Російську міжвідомчу делегацію, яка прибула до Женеви напередодні, очолюють заступник глави МЗС РФ Сергій Рябков та заступник міністра оборони Олександр Фомін. З боку США — перший заступник держсекретаря США Венді Шерман. З нею до Женеви прибули заступник держсекретаря з контролю над озброєннями Бонні Дженкінс та низка представників Ради нацбезпеки, Пентагону та американського військового командування. Серед учасників з американського боку значиться заступник помічника держсекретаря США Кріс Робінсон, який займається питаннями, пов’язаними з Євразією.
Також у Женеві будуть помічник голови Пентагону з Росії, України та Євразії Лора Купер, начальник операцій при Об’єднаному комітеті начальників штабів ЗС США генерал Джеймс Мінгас.
Ускладнення напередодні зустрічі
Напередодні зустрічі, 8 січня, адміністрація президента США Джозефа Байдена зробила нові, рішучі попередження Росії про санкції, які вона може понести, якщо продовжить загрози вторгнення в Україну.
У відповідь на цю заяву російська делегація відповіла, що “розчарована” сигналами США перед женевськими переговорами.
Переговори напередодні переговорів
9 січня відбулись попередні переговори російської та американської делегацій, що тривали дві години.
“Приголомшливо. Розмова була складна, вона не може бути легкою. В принципі, діловою. Я думаю, що завтра час не витрачатимемо даремно”, — сказав Рябков журналістам після закінчення ділової вечері.
Своєю чергою офіційний представник Держдепартаменту США Нед Прайс розповів, що в ході бесіди з Рябковим Шерман “наголосила на прихильності Сполучених Штатів до міжнародних принципів суверенітету, територіальної цілісності та свободи суверенних держав обирати свої власні союзи”. При цьому йшлося про Україну та її прагнення вступити до НАТО.
Американська сторона 9 січня також заявила, що у США не очікують проривів на переговорах з РФ щодо “гарантій безпеки”.
Російські "гарантії безпеки"
17 грудня Росія направила США і НАТО пропозиції з безпеки в Східній Європі, які, на її думку, необхідні для ослаблення напруженості навколо України. Вимоги Москви включають заборону на вступ України до НАТО, вето Кремля на розміщення військових сил НАТО в колишніх радянських республіках і припинення військових навчань поблизу її кордонів.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс отримав останні “пропозиції” Росії, і такий діалог повинен проходити в консультації з європейськими партнерами НАТО, такими як Україна.
Радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван в телефонній розмові з помічником президента Росії Юрієм Ушаковим заявив, що США готові вести переговори з Кремлем як безпосередньо, так і через Раду НАТО-Росія і по лінії ОБСЄ. Але Москва повинна зняти занепокоєння Заходу щодо нарощування її військового потенціалу на кордоні з Україною.
У Держдепартаменті США відзначили, що Сполучені Штати планують почати переговори з Росією щодо гарантій європейської безпеки в січні, щоб знизити напруженість навколо України, викликану розміщенням російських військових на її кордоні.
Про Україну без України?
Очільник дипломатії Євросоюзу Жозеп Боррель вважає абсурдними умови, за яких так звані “гарантії безпеки”, яких вимагає Росія, обговорювалися б без Європи. Боррель також заявив, що будь-яка дискусія щодо України в рамках діалогу з безпеки з Росією вимагає присутності Києва за столом переговорів.
Своєю чергою, Київ заявив про своє бажання брати участь у консультаціях. Зокрема, напередодні зустрічі делегацій з РФ та США, очільник МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що “гарантії безпеки” Путіна щодо сфери впливу є неправомірними.