У казахському Алмати затримали чоловіка, який розповів державним ЗМІ, що за $200 погодився прилетіти із Киргизстану та взяти участь у протестах. Але виявилося, що силовики звинуватили у "погромах" відомого джазового музиканта.
На відео, яке розповсюдило МВС Казахстану, побитий чоловік – усе обличчя у синцях, саднах і порізах – розповідає, як він нібито прилетів до міста 2 січня, після чого його відвезли на квартиру, де проживали громадяни Узбекистану та Таджикистану.
"Мені зателефонували незнайомі люди та запропонували взяти участь у мітингу за 90 тисяч тенге. Оскільки не маю роботи у Киргизстані, я погодився… Коли мітинг розпочався, я злякався, повернувся до квартири, переночував і наступного дня вирішив поїхати додому", – каже він.
У силових структура Казахстану заявили, що затриманого на відео звати Закір Убуров.
Але трохи згодом у ньому впізнали відомий піаніста, аранжувальника, виконавчого директора фестивалю "Джаз Бішкев Весна" Вікрама Рузахунова з Киргизстану. Його родичі розповіли, що не можуть до нього додзвонитися та не знають, де він наразі перебуває. Тож звернулися до компетентних органів Киргизстану по допомогу.
У МЗС країни вже заявили, що "з'ясовують усі обставини факту затримання".
Спікер президента Киргизстану заявив, що затримання музиканта та спроби виставити його правопорушником – "викликають занепокоєння". І висловили сподівання на справедливе розслідування з боку органів Казахстану.
У МВС Киргизстану повідомили, що Рузахунов часто гастролював до Алмати, а напередодні Нового року його саме запросили для проведення концертних програм і участі в музичних фестивалях до Казахстану – куди він і відлетів 2 січня.
Біля амбасади Казахстану в Бішкеку зібрався мітинг на підтримку Рузахунова. Учасники акції бояться, що маніпуляції з боку влади Казахстану продовжаться, і на місці музиканта може опинитися будь-хто з громадян Киргизстану.
До протестувальників вийшов голова Державного комітету з нацбезпеки Камчибек Ташієв, який наголосив, що музикант не є терористом і закликав Казахстан "змінити риторику розслідування".
"Він порядна людина, музикант. З ранку перевірили по всіх каналах – Вікрам Рузахунов не брав участі в заворушеннях, вуличних ходах. Інформація від держтелеканалу Казахстану неправдива. Сусідам треба міняти риторику розслідування. Звинувачувати наших громадян у тероризмі неправильно… Просто ті люди, які проводять розслідування, вони або помилилися, або хотіли вислужитися. Може бути, просто він виявився не в той час не там, – зазначив Ташієв.
Він додав, що Киргизстан уже відправив відповідну ноту протесту Казахстану.
Як повідомляв 5.UA, у Казахстані вже кілька днів не вщухають масові протести, які почалися через зростання цін на скраплений автогаз.
Мітинги набрали обертів і тепер громадяни вимагають відставки президента і всього уряду, а також виступили проти корупції у владі. Президент Казахстану Касим-Жомар Токаєв навіть прийняв відставку уряду – але це не заспокоїло протестувальників.
У Алмати та кількох інших регіонах протестувальники взялися штурмувати адміністрації. На вулицях з'явилася військова бронетехніка, в Актау протестувальники захопили вантажівку з військовими.
У середу, 5 січня, у Казахстані повністю відключили провідний інтернет та частково телефонний зв'язок. Мобільний зв'язок та інтернет у країні працює з перебоями вже кілька днів.
Президент Токаєв у терміновому відеозверненні оголосив, що попередній лідер країни Нурсултан Назарбаєв іде з посади довічного голови Ради безпеки. З Казахстану навіть почали тікати чиновники та родичі першого президента.
Нині по всій країні запровадили режим надзвичайного стану, а також оголосили критичний рівень терористичної небезпеки, силовикам наказали стріляти без попередження. В Алмати поліція повідомила про десятки вбитих протестувальників.
Надвечір 5 січня президент Токаєв попросив військової допомоги в країн ОДКБ для придушення масових протестів у країні. Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив про ухвалене рішення направити "миротворчі сили" до Казахстану.
Росія вже відзвітувала, що її десантники почали виконувати бойове завдання на території Казахстану. Її війська у Казахстані очолює генерал Сердюков, який свого часу керував анексією Криму. Про наміри взяти участь у "миротворчій операції" ОДКБ також заявили у Білорусі, Вірменії, Таджикистані та Киргизстані.
Станом на вечір 7 січня у Алмати – панувало мародерство, брак продовольства та черги до банкоматів. Повідомляється про загиблих дітей.