КИЇВ. 10 січня. УНН. Очільник Державного департаменту США Ентоні Блінкен заявив, що Штати відкриті для обговорення обмежень на розміщення ракет та військових навчань у Європі з Росією, але не чисельності військ НАТО. Про це Блінкен розповів в інтерв'ю програми "This Week" для телеканалу ABC News, передає УНН.
Цитата
“Є заходи щодо зміцнення довіри, є заходи для зниження ризику, і всі вони, якщо вони будуть здійснюватися на взаємній основі, я думаю, можуть дійсно знизити напруженість і розв’язати проблеми”, — сказав Держсекретар США.
Деталі
За його словами, можуть бути підстави для продовження Договору про ракети середньої та меншої дальності з РФ, який у 2018 році залишала адміністрація 45-го президента США Дональда Трампа та в порушенні якого США звинувачують РФ.
“Зокрема, є домовленості про розміщення звичайних озброєнь у Європі, про масштаби навчань, які, якщо будуть дотримуватися на взаємній основі, тобто Росія має виконати свої зобов’язання, які вона неодноразово порушувала, тоді це може дати підстави для зниження напруженості”, — додав він.
Ракети, але не війська
Блінкен підкреслив, що США не розглядають питання чисельності військ. “Навпаки, якщо Росія здійснить нову агресію проти України, я вважаю цілком справедливою перспективу, що НАТО зміцнить свої позиції на своєму східному фланзі, у країнах, що межують із Росією”, — сказав Блінкен.
Ведучий спитав держсекретаря, чи вважає він, що президент Росії Володимир Путін уже ухвалив рішення вторгнення в Україну, Блінкен відповів, що ще не впевнений.
“Ми запропонували йому два шляхи. Один — через дипломатію та діалог. Інший — через стримування та масштабні наслідки для Росії, якщо вона відновить свою агресію проти України. І ми збираємося перевірити, який шлях хоче обрати президент Путін, цього тижня”, — сказав Блінкен.
Напруження на українському кордоні з боку РФ
Українська влада і західні партнери останнім часом звертають увагу на загострення Росією ситуації з безпекою на Донбасі, нарощування російських сил уздовж кордону з Україною, небезпеку нового російського вторгнення і посилення російської дезінформації.
Головна вимога Путіна полягає в гарантіях від США і їх союзників, що НАТО не буде розширюватися далі на схід і не розгорне там системи озброєння, які Росія вважає загрозою.
17 грудня Росія направила США і НАТО пропозиції щодо безпеки в Східній Європі, які, на її думку, необхідні для ослаблення напруженості навколо України. Вимоги Москви включають заборону на вступ України до НАТО, вето Кремля на розміщення військових сил НАТО в колишніх радянських республіках і припинення військових навчань поблизу її кордонів.
Москва презентувала свій графік переговорів із США, НАТО та ОБСЄ щодо “гарантій безпеки” — у межах російсько-американського діалогу на високому рівні в Женеві 10 січня, потім на засіданні Ради Росія-НАТО 12 січня у Брюсселі, а 13 січня у Відні на засіданні постійної ради ОБСЄ.
Очільник дипломатії Євросоюзу Жозеп Боррель вважає абсурдними умови, за яких так звані “гарантії безпеки”, яких вимагає Росія, обговорювалися б без Європи.
Україна заявила про бажання брати участь у консультаціях.