КИЇВ. 23 грудня. УНН. ЄС тісно координує свої дії з іншими партнерами-однодумцями дії щодо двох проектів договорів, які стосуються архітектури європейської безпеки, представлених Росією. Про це у розмові з главою МЗС України Дмитром Кулебою заявив високий представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель, передає УНН.
Цитата
“ЄС тісно координує свої дії з трансатлантичними та іншими партнерами-однодумцями, у тому числі щодо двох проектів договорів, які стосуються архітектури європейської безпеки, представлених Росією”, — заявив Боррель.
Деталі
Зокрема, він заявив, що будь-яка реальна дискусія про безпеку в Європі має ґрунтуватися на зобов’язаннях ОБСЄ та ООН — справжніх стовпах архітектури європейської безпеки — і не призводити до їх розмивання. ЄС, як і раніше, відданий праву кожної країни робити свій суверенний вибір у зовнішній політиці та безпеці.
Також, Боррель підтвердив тверду та незмінну підтримку Європейським Союзом суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України. Він наголосив, що будь-яка подальша військова агресія проти України матиме величезні наслідки та серйозну ціну. Він наголосив на необхідності деескалації та повного виконання Мінських домовленостей з боку Росії.
Зокрема, Кулеба у Twitter підтвердив, що головною темою переговорів стала безпекова ситуація.
“Провів телефонну розмову з главою дипломатії ЄС Жозепом Боррелем. Головна тема — безпекова ситуація. Ми обоє погодилися з ключовим принципом: рішення щодо безпеки України можуть ухвалюватися лише за участі України, а рішення щодо безпеки Європи загалом — за участі ЄС”, — написав Кулеба.
Доповнення
Українська влада та західні партнери останнім часом звертають увагу на загострення Росією ситуації з безпекою на Донбасі, нарощування російських сил уздовж кордону з Україною, небезпеку нового російського вторгнення та посилення російської дезінформації.
Головна вимога Путіна полягає в гарантіях від США та їхніх союзників, що НАТО не розширюватиметься далі на схід і не розгорне там системи озброєння, які Росія вважає загрозою.
Минулого тижня Росія направила США та НАТО пропозиції щодо безпеки у Східній Європі, які, на її думку, необхідні для ослаблення напруженості навколо України. Вимоги Москви включають заборону вступу України до НАТО, вето Кремля на розміщення військових сил НАТО в колишніх радянських республіках та припинення військових навчань поблизу її кордонів.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс отримав останні “пропозиції” Росії, і такий діалог має відбуватися у консультації з європейськими партнерами НАТО, такими як Україна.
Радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван у телефонній розмові з помічником президента Росії Юрієм Ушаковим заявив, що США готові вести переговори з Кремлем як безпосередньо, так і через Раду Росія-НАТО та по лінії ОБСЄ. Але Москва має зняти занепокоєння Заходу щодо нарощування її військового потенціалу на кордоні з Україною.
У Держдепартаменті США вказали, що Сполучені Штати планують розпочати переговори з Росією щодо гарантій європейської безпеки в січні, щоб знизити напруженість навколо України, спричинену розміщенням російських військових на її кордоні.