Жінки певних професій в Україні повинні стати на військовий облік: яких саме та кому загрожує штраф
Жінки певних професій в Україні повинні стати на військовий облік: яких саме та кому загрожує штраф

Жінки певних професій в Україні повинні стати на військовий облік: яких саме та кому загрожує штраф

Міністерство оборони оголосило про намір призивати жінок мирних професій віком від 18 до 60 років на військову службу. Навіть оголосили список, у якому і бухгалтерки, і менеджерки, лікарки та журналістки з музикантками. От їм потрібно прийти до військкоматів, пройти медичну комісію і стати на військовий облік. Такі резерви потрібні на випадок війни чи надзвичайного військового стану. Що буде, в разі відмови стати на військовий облік, чим жінки мирних професій і без військових навичок можуть допомогти в умовах війни. Про це журналістка "5 каналу" запитала і у військових комісарів, і у захисниць, які знають справжню війну.

Журналістки, медички, фінансистки, бухгалтерки й податківці, комп'ютерниці, соціальні працівниці, соціологині і психологині. А ще залізничниці, менеджерки, енергеткині, працівниці готелів та ресторанів. Усі – на військовий облік.

"Кожна жінка, яка підпадає під перелік, затверджений наказом, має до кінця 2022 року стати на військовий облік. Ми будемо мати чітку кількісну цифру, чітке уявлення щодо наявних дефіцитних військових спеціальностей, які у разі необхідності у майбутньому можуть бути використані для оборони нашої держави", – заявив начальник управління персоналу штабу КСВ ЗСУ Роман Горбач.

Міноборони кличе до Збройних Сил представниць понад сотні професій. Йдеться не про призов, а про військовий облік. Досі це стосувалося лише чоловіків.

"Жінка має написати заяву. Надати документи (зокрема, паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження дітей, а також про освіту, довідку про місце роботи). З усім цим треба прийти до територіального центру комплектування (тобто військкомату) за місцем реєстрації. Якщо там вирішать, що жінка підлягає обліку, треба буде пройти медичну комісію", – сказано у повідомленні.

Прийти до військкомату закон зобов'язує всіх жінок віком від 18 до 60. У такий спосіб держава хоче порахувати, кого з них можна залучати до захисту держави. Але є й винятки.

"Якщо жінка має дітей неповнолітніх, наприклад, однозначно, она буде військово зобов'язаною. Вона буде перебувати на військовому обліку, але її ніхто нікуди призивати не збирається. Це зовсім різні речі", – наголосив військовий комісар Київського обласного ТЦК та СП Валерій Куценко.

Ветеранка російсько-української війни Олена Білозерська каже: "Я вважаю цей наказ мертвонародженою ініціативою, яка не буде втілена у життя. І яка відверто кажучи завершиться пшиком. Я вважаю, що і не планувалося запроваджувати її в життя, що це просто відповідь на російські залякування повномасштабною війною. В армії об'єктивно непотрібні жінки цивільних професій, крім деяких професій, які реально є потрібні. Типу медиків, знавців логістики і так далі. По-друге, жінки саботуватимуть цей наказ".

У Юлії Кирилової військовий квиток з 2015. Тоді після смерті чоловіка від російських градів вона пішла доброволицею на фронт. Юлія переконана – в армії має бути більше жінок. Готова хоч завтра стати на військовий облік й ведуча "5 каналу" та воєнна кореспондентка Євгенія Китаїва.

"Особисто я буду ставати, але це моя громадянська позиція. Мені здається, що в тій ситуації, в якій ми опинилися, інших варіантів немає. Більшість жінок, які служать в армії, вони займають не бойові посади. Вони займають посади діловодів, фінансист – це теж потрібно. Служать люди, які не тільки зі зброєю в руках. Дуже багато людей, які тримають тих, хто воює, хто стріляє, хто живе окопах", – запевнила військова кореспондентка "5 каналу" Євгенія Китаїва.

Наказ Міноборони з розширеним переліком професій з'явився у жовтні. У грудні його погодив Мін'юст. Тож зі стягненням російських військ до наших кордонів це не пов'язано, запевнили у командуванні сухопутних військ. І змушувати жінок воювати ніхто не буде.

"З усіх хвиль мобілізації скільки нас було, жодну із жінок не призвали до Збройних сил без її на то волі. У нас уже є практика, що навіть коли загострення, такої практики не було. Жінки, не переживайте! Тепер кожна людина може відчувати, що він є частинкою Збройних сил!", – акцентувала увагу радниця командувача Сухопутних військ ЗСУ Олена Шевцова.

Волонтерка, радниця заступника міністра оборони України Наталя Воронкова повідомила: "Навіщо це робиться? Як на мене це консолідує наш народ, нашу державу. Тому що зараз ми живемо якось розділені – там десь на сході йде війна, а тут у нас мирна Україна".

"Захищати Україну, захищати Батьківщину ніколи не пізно. І раніше, і сьогодні, і саме зараз. Я хочу тільки єдине заспокоїти жінок – хоча я за гендерну рівність, вже завтра не треба бігти в військомат. Не треба займати чергу. Ми будемо робити все це планово і поступово. І все буде добре", – ствердив головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

А щоб колапсу не було в військоматах, у Мінцифри обіцяють військовий облік жінок цифровізувати. В "Дії" нині тестують бета-версію зміни місця реєстрації. Тож ці два процеси можуть об'єднати.

"Зараз у нас ще немає технічного завдання, що конкретно робити. Тому нічого не можу анонсувати. Але як тільки Міністерство оборони сформує, після цього вже можемо анонсувати", – підсумував Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Нині у лавах Збройних сил близько 20 тисяч жінок. Стати на військовий облік жінки мають до кінця 2022 року. А вже з 2023 держава штрафуватиме не лише громадянок, які не прийшли до військкомату, а й керівників підприємств, де ті працюють.

Ганна Рибалка, Лілія Прокопенко, Катерина Ментус, Олена Рибінська "5 канал"

Читайте також: Перелік професій для військового обліку жінок планують зменшити – нардеп

Теги за темою
Закон
Джерело матеріала
loader
loader