Минулої п’ятниці, 3 грудня, урочисто відзначали Міжнародний день волонтера. Подяки, подарунки, посвідчення… Ось що видавали чернівчанам і буковинцям за їхнє милосердя, доброчинність, сприяння донорству крові та її компонентів, активну громадянську позицію…
За словами директора департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА Олега Чорного, 2021 року 40 буковинців отримали статус Почесного донора України, здавши кров 40 разів, або плазму 60. Такі вчинки донорів крові чиновник прирівнює до подвигу, адже саме завдяки їм врятовано тисячі життів мешканців Буковини. Загалом, в області 2066 осіб є почесними донорами України (із них – 299 у Чернівцях).
«Волонтери часто першими діють у кризові періоди, допомагаючи мільйонам вижити, незважаючи на ризики. Їхня робота підтримує нашу загальну людяність. Міжнародний день волонтера зосереджений на висвітленні волонтерства у всіх його аспектах. Надзвичайно важлива роль волонтерів в організації донорства крові. Завдяки їхнім зусиллям у період пандемії була стабільна ситуація по забезпеченню компонентами крові у Чернівецькій області», - наголосив О. Чорний.
Анатолій Власюк – Почесний донор України – ось що розповідає про свій шлях:
- Я вже давно є донором. Приблизно був 1975 рік, я тоді працював на виробничому об’єднанні «Електронмаш», прибігла дівчина і каже, люди, здавайте кров, бо там щось трапилося. Якась була така сумна подія в області. І майже вся моя бригада, осіб 15, пішли всі разом здавати кров. Ото був перший мій випадок, в якому взяв участь, тоді мені видали посвідчення донора СРСР. Ще хочу сказати, шановні молоді люди, беріть участь у донорстві, здавайте кров, це, в першу чергу, ви справді рятуєте життя людей і в моїй практиці були ще такі випадки, коли прямо у дорозі, на Хмельниччині здав кров, бо треба було. А ви будете підтримувати, рятувати життя, а це дуже корисна справа. І це корисно не лише для інших, але й для вашого здоров’я.
Завідувачка донорського відділу Чернівецького обласного центру крові Олена Макаренко наголосила, що люди, які регулярно здають кров, мають чимало переваг, зокрема:
- тренується серцево-судинна система;
- відновлюється кров, виробляються нові клітини – еритроцити, лейкоцити, тромбоцити;
- стимулюється імунна система.
- на 30 % менша смертність від серцево-судинних захворювань, інфарктів, інсультів.
- Така людина довше живе, - додає О. Макаренко. - Триває молодість у тих жінок, які у період менопаузи здають кров. Добре здавати кров тим, у кого підвищений тиск, є зайва вага. Тому що після цього вони почуваються набагато краще. У них не лише стабілізується тиск, але й знижують ризик розвитку серцево-судинних катастроф.
«Вірю у те, що роблячи добро, воно повертається стократ»
Майя Фисюк, волонтерка, донорка крові
У мене є друзі-лікарі і завхірургії Олексій Іванович Філіпець з дружиною познайомили мене з директоркою центру крові Анжелікою Каланчею. Якраз тоді почали діяти карантинні ковід-обмеження і у банках крові була критична ситуація. Я цим перейнялася і, довго не чекаючи, пішла й здала кров. Це був мій перший досвід у ролі донорки крові, березень 2020 року. Опісля, прийшовши додому і обдумавши цю ситуацію, згадала, що маю чимало друзів, які хочуть зі мною зустрітися-поговорити. Тож написала допис у фейсбуці, в якому запрошувала на каву тих, хто схоче піти зі мною здати кров. Тоді, перший раз, прийшло близько 7-8 осіб, але на каву пішли не всі, бо у когось були невідкладні справи, хтось поспішав на роботу… І я дуже рада, що кожного разу, коли писала, що є проблема й треба здати кров, люди завжди відгукувалися. Так люди гуртувалися і я, навіть не здаючи кров (бо треба не частіше, ніж раз на два-три місяці), приходила і супроводжувала їх, а опісля ми кавували-спілкувалися. Вважаю, що життя – це безцінний дар. І якщо нам Бог дав життя і ми маємо можливість врятувати його комусь, ми просто зобов’язані це зробити. І ще вірю у те, що сьогодні я допоможу комусь, а колись хтось допоможе моїм дітям чи моїм майбутнім внукам. Я вірю у те, що роблячи добро, воно до тебе повертається стократ.
Ольга ШУПЕНЯ